Почати варто з того, що "Марсіянин" – перша і наразі єдина книга Уіра, тому його важко назвати письменником із досвідом. Та американець дуже ретельно готувався до написання роману – вивчав орбітальну механіку, астрономію та історію пілотованої космонавтики. Завдяки такому підходу, книга та її екранізація базуються на наукових фактах та реальних розробках NASA.
Цікаво, що видавати "Марсіянина" видавництва спочатку відмовилися, тож Енді Уір виставив її на продаж в Amazon за мінімально допустимою ціною – 99 центів. Після того, як за три місяці книгу купили більше 35 тисяч разів та вона вирвалася в топ науково-фантасичної літератури інтернет-сервісу, видавці нарешті помітили Уіра. У березні 2014-го “Марсіянин” увійшов у топ-15 бестселлерів New York Times, а нещодавно з'явився й на екранах кінотеатрів.
Режисерське крісло зайняв знаменитий Рідлі Скотт, відомий завдяки фільмам "Гладіатор", "Чужий" та "Прометей". Екранізацію "Марсіянина" можна назвати другим диханням Скотта, який у свої 77 зняв прекрасний фільм, про який ще довго говоритимуть.
Головну роль зіграв Метт Деймон, на рахунку якого чимало чудових фільмів, наприклад, "Розумник Вілл Хантінг”, "Врятувати рядовго Раяна", роль у трьох частинах “Друзів Оушена” та, з останнього – "Елізіум". Пригадуєте його у "Ітерстелларі"? Так, там він також зіграв астронавта, який застряг самотужки на чужій планеті. Але ролі суттєво відрізняються і ось чому. В "Інтерстелларі" Деймон зіграв другорядну роль та, згідно з сюжетом, трохи з’їхав з глузду від самотності. У "Марсіянині" ж глядач проводить більшість фільму фактично сам-на-сам з персонажем Метта – Марком Уотні. У стрічці Рідлі Скотта Деймон зіграв стійкого, незламного та дуже дотепного астронавта, в якого глядач просто закохується.
І так протягом всього фільму — ботанік Марк Уотні надихає своєю жагою до життя та продуманою боротьбою із стихіями нерозвіданого Марсу. Гумор – це те, що дає йому змогу морально триматися та чекати допомоги більш, ніж 500 днів. Фізично пережити такий тривалий період на Червоній планеті науковцю допомагає розум та впевненість у своїх силах.
“Марсіанин” справді надихає, його вже встигли наректи одою людському інтелекту та любовним посланням науці, а Марка Уотні назвали своєрідним Робінзоном Крузо на Марсі.
Рідлі Скотт та Енді Уір врахували безліч деталей: житло Уотні на Марсі та вирощення картоплі засновані на реальних проектах. Корабель "Гермес", на якому команда Уотні подорожує на Марс, використовує перспективну технологію іонного двигуна. Марсіанські ровери також дуже схожі на справжні. Замкнутий цикл води, регенерація кисню, сонячні панелі, радіаційний захист, реальна географія планети, можливі катастрофи та їхні причини – всі ці фактори враховані у створенні “Марсіанина”.
Нам, глядачам, залишається лише вмоститися перед екраном та отримати задоволення від нейморіної історії, яка стала ще одним кроком до відродження космосу у кінематографі, після “Гравітації” та “Інтерсталлара”.
Читайте також: 12 найочікуваніших кінопрем'єр осені