Нещодавно ВГО "Союз "Народна пам'ять" відмітила 40 днів своєї роботи у зоні АТО. Вони вивезли за цей час 157 тіл загиблих. Перевозять тіла в певні місця, звідки вони транспортуються військовими у морги Дніпропетровська та Запоріжжя.

Заступник голови правління ВГО "Союз "Народна пам'ять" Володимир Дорофеєв розповів, що вони розпочали пошукову діяльність, оскільки вже мали досвід перепоховання загиблих під час Другої світової війни.

Ми почали це робити, тому що нікому іншому це не під силу. Наші добровольці пройшли деяку підготовку по перепохованню бійців, загиблих під час II світової війни. Тому морально вони були готові. Цю роботу можуть виконувати тільки цивільні особи, бо військовим, згідно домовленостей, на "ту" територію виїжджати не можна, – повідомив Володимир.

Для розпізнавання загиблих у всіх арміях світу існують ідентифікаційні жетони військовослужбовця. Та за словами Володимира Дорофеєва, в наших військових, якщо вони й є, то лише саморобні.

Жетон – це найперший ідентифікатор особи. Ми це питання піднімали до початку масових бойових дій. Але досі в армії ідентифікаційних знаків немає, – зазначив представник ВГО "Союз "Народна пам'ять".

Іловайский котел, заступник голови правління ВГО називає Іловайською історією, яка ще не закінчилась і пишеться досі.

Ми були на четвертий день після кровавих подій і могли відтворити картину того, що там відбувалось. Наше завдання, як пошуковиків, не лише перезахоронити солдатів – ми повертаємо правдиву історію. Про те, що там відбувалось, ми могли б багато чого розповісти. Але зараз наше завдання інше – повернути тіла солдатів, – розповів Дорофеєв.

Також, пошуковики ВГО "Союз "Народна пам'ять" забрали дві могили під Новокатеринівкою та під Іловайськом, де російські війська похоронили українських солдатів. Військові РФ викопали неглибокі ями та поставили хрести.

Вони рятують нас від смерті. Коли ми виїхали на одну з доріг, нам перекрили дорогу жінки й сказали не їхати туди, бо дорога замінована, – сказав Володимир Дорофеєв щодо допомоги місцевих жителів.

А от що робити людям, які довгий час не можуть встановити зв’язку з рідними й мають підстави ввжати їх зниклими безвісти, один з пошуковиків ВГО "Союз "Народна пам'ять" прокоментував так: "Якщо людина зникла, то потрібно впершу чергу звертатись у відділення міліції і писати заяву про зникнення.Одразу порушується кримінальне провадження, й ця заява є підставою, щоб взяти безкоштовний ДНК-аналіз".