Про це заявив начальник департаменту захисту економіки Національної поліції Володимир Криволапов в ході спільного засідання комітетів парламенту щодо запобігання та протидії корупції, а також фінансової політики і банківської діяльності, повідомляє KP.UA.
Схеми, які були озвучені громадськістю (висновок з банків рефінансування НБУ на мільярди гривень), дійсно є. Я вам більше скажу, ці операції всі прекрасно бачили ... На сьогоднішній день Національний банк, як державний регулятор фінансового моніторингу має всі важелі для того, щоб не допустити того, що відбувається,
— заявив Криволапов.
За його словами, в НБУ діють корупційні лазівки, які дозволяють виділяти державні кошти приватним банкам, власники яких мають можливості самостійно проводити докапіталізацію своїх фінустанов.
"Рефінансування — це проблема, яка на сьогоднішній день має колосальний характер. Рефінансування видається банкам і фінансово-промисловим групам, акціонерам цих банків, які мають просто-напросто власні кошти, щоб їх докапіталізувати. У мене виникає питання: чому гроші Національного банку витрачаються на докапілізацію цих банківських установ, коли власники цих банків займають у списку Forbes перші місця. Тому що в постановах Національного банку, у всій законодавчій базі НБУ є норма, яка говорить, що Нацбанк може відмовити в наданні кредиту на рефінансування, якщо власник має можливість самостійно провести докапіталізацію. Норма "може" є на наш погляд, корупційної складової, тому що закон повинен або забороняти, або дозволяти. Питання: у нас власники істотної частини не можуть самі докапіталізувати банк? Навіщо Національний банк на це витрачає гроші? Чому потім Національна поліція повинна шукати ці гроші та куди вони були витрачені, якщо в Національному банку є департамент фінансового моніторингу, який прекрасно бачить, куди витрачаються кошти. Міністром МВС з урахуванням аналізу, який був зроблений нами, було направлено на прем'єр-міністра лист, де ми всі ці проблеми висвітлювали", — розповів представник Нацполіціі.
За словами Володимира Криволапова, в НБУ чудово розуміють, кому вони видають кредити рефінансування.
Національний банк, як показує практика розслідування справ, спочатку при реєстрації банків знає, кому вони належать. У справі Національного банку лежать довіреності на управління цими офшорними компаніями нашими громадянами. У мене є достатня кількість прикладів з цього приводу,
— зазначив він.
За словами Володимира Криволапова, в НБУ є механізм, щоб заблокувати сумнівні операції, які можуть призвести до розкрадання коштів, залишається відкритим питання — чому вони не використовуються.
"Національний банк в рамках своєї компетенції, може блокувати операції на рахунках інших банків, якщо ми бачимо, що це було зроблено на пов'язаних з банком осіб. Згідно банківського законодавства на сьогодні заборонено кредитування пов'язаних з банком осіб. Якщо заборонено — це прямий збиток", — заявив представник МВС.
Нагадаємо, народний депутат Сергій Тарута звернувся до НАБУ із заявою, звинувативши главу НБУ Валерію Гонтареву в тому, що вона особисто сприяла виведенню за кордон виділеного "Дельта Банку" рефінансування НБУ на суму понад півмільярда доларів. Як зазначає депутат, кошти були виведені через кореспондентські рахунки офшорних банків на рахунки компаній-нерезидентів, підконтрольних власникам і посадовим особам "Дельта Банку".
"Вчинення даних злочинних дій могло відбуватися тільки з відома і за сприяння посадових осіб НБУ — глави Нацбанку Валерія Гонтаревої, а також директора Департаменту банківського нагляду Алли Шульги, так як, з огляду на проблемний статус банку, здійснення всіх операцій відбувалося за погодженням з куратором банку, призначеного департаментом банківського нагляду НБУ ... ", — йдеться у зверненні нардепа.