Про це заявив політолог, експерт з міжнародних відносин Олег Грицаєнко в ході круглого столу "Ситуація на Донбасі: чи потрібен "третій Мінськ"?", який пройшов сьогодні в Києві.
Політичний експерт зазначив, що непрямим результатом Мінських угод і перемир'я на Донбасі є надання Україні критично необхідної фінансової допомоги.
Адже ми, фактично, подвоїли за цей час наш золотовалютний запас, прийняті важливі рішення на користь України щодо кредитів МВФ. Та допомога, яка заявлена: від МВФ — 17 мільярдів, від Японії — 1,8 мільярда, від США теж мільярди — ці цифри прозвучали на тлі перемир'я, на тлі роботи тристоронньої контактної групи. Якби сьогодні на нашій території йшли повномасштабні бойові дії — усіх цих рішень могло б не бути,
— вважає Грицаєнко.
"Крім того, не можна одночасно вести війну і проводити реформи. Завдяки "Мінську" фокус уваги сьогодні частково переключився і на внутрішню політику, і на реформи. Так, питань до темпів реформ дуже багато, але за місяці, що минули з початку лютого, реформи реально прискорилися", — зазначив експерт.
Олег Грицаєнко вважає, що важливо також спостерігати за тенденціями, які відбуваються в Російській Федерації.
"Відносно Росії тривають санкції, триває відсікання Росії від джерел кредитів, борги і в неї є, вони накопичуються, вони великі, реструктуризувати їх нічим. Триває звуження середнього класу. Незважаючи на всю пропаганду, відбувається поступове падіння рейтингу Путіна. І найголовніше для нас — зростає невдоволення і посилюється розкол в елітах, і він виходить на зовнішній рівень", — заявив політолог.
Олег Грицаєнко також завив, що цілі Кремля щодо України за останні місяці не змінилися — Москва як і раніше націлена на руйнування української державності.
Щоб зрозуміти логіку Росії, потрібно зрозуміти, що відбувається в головах політиків, які приймають рішення. У їхніх головах ескалація воєнних дій робить більш імовірним розвал України,
— вважає експерт.
"Для нас висновок такий: кожен день цього перемир'я, кожен день роботи тристоронньої контактної групи, кожен день роботи нашого представника в цій групі Леоніда Кучми, кожен день роботи нашої дипломатії, нашого президента на дипломатичній ниві — це шлях до виходу з кризи. Тому тристороння група повинна працювати, вона повинна приносити результат. Чи працює Мінський формат? Так, він працює. І навіть такі питання, як обмін полоненими, відведення важких озброєнь, не дивлячись на всі проблеми, зрушуються з мертвої точки. І рішення про створення рамкових підгруп — дуже чітке цьому підтвердження", — сказав Олег Грицаєнко.
Політолог прокоментував також новину про заміну представника Росії в рамках роботи тристоронньої контактної групи — Михайла Зурабова — на посла з особливих доручень МЗС РФ Азамата Кульмухаметова.
Росія відчуває себе дуже незручно і некомфортно в цьому форматі. З одного боку, робота тристоронньої контактної групи відбувається під егідою ОБСЄ, з іншого боку — і російський представник, і представники самопроголошених республік змушені мати справу з досить жорстким і досвідченим переговірником від України — Леонідом Кучмою. Але також Росія змушена брати участь в роботі цього переговорного майданчика,
— сказав експерт.
Він думає, що заміна посла і є символом тієї незручної позиції, в яку потрапила Російська Федерація і ті люди, які представляють маріонеткові уряди на Донбасі.
"За багатьма відгуками, новий російський представник є також жорсткою і безкомпромісною фігурою, і в певному сенсі це реакція на невдалі спроби вибити Кучму з цих переговорів і замінити його більш зручною для Кремля людиною. Та кампанія, яка була розгорнута проти Кучми, в тому числі і в російських ЗМІ, не дала результату, і сьогодні Кремль вдався до іншого маневру — здійснити несподівану заміну свого спецпредставника", — вважає експерт.
Все це говорить про те, що стратегія України — правильна. Але з іншого боку, ми повинні розуміти обмеженість цього формату. Він не призведе до тривалого миру, оскільки величезна кількість речей залежить від рішень, прийнятих в Москві на рівні вищого політичного керівництва,
— роз'яснив Грицаєнко.
Политолог также отметил, что благодаря февральским Минским соглашениям Украина сохранила сотни жизней украинских солдат и мирных жителей.
"Ми відвикли від ситуації, коли наші щотижневі втрати вимірюються десятками, а часто і сотнями людей. І я думаю, що якраз в цьому і полягає мірило ефективності і мінського формату, і робочої групи, і дій нашої дипломатії, і всього мирного процесу в цілому", — підсумував експерт.
Нагадаємо, що вчора ввечері відбулися переговори учасників Тристоронньої контактної групи з представниками самопроголошених "ДНР" та "ЛНР" у форматі відеоконференції. У роботі групи вперше взяв участь новий представник Росії, посол з особливих доручень Азамат Кульмухаметов. В рамках роботи Тристоронньої контактної групи Україну представляв другий президент України Леонід Кучма.
Учасники зустрічі обговорили подальше виконання ключових пунктів Мінських домовленостей — припинення вогню, відведення важких видів озброєнь, звільнення незаконно утримуваних осіб.
Українська сторона закликала якнайшвидше запустити роботу підгруп з безпекової, політичної, економічної і гуманітарної складових Мінської угоди.