Американець Скотт Келлі та росіяни Сергій Волков і Михайло Корнієнко успішно приземлились на космодромі Байконур у Казахстані. Капітан Волков пробув на станції півроку, а от Корнієнко та Келлі довше — 340 днів. Цікаво, що американець встановив рекорд у США.
Ще жоден космонавт із цієї країни не був так довго на орбіті. Загалом же Скотт Келлі виявився чи не найпублічнішим серед усієї команди. За його акаунтами в Instagram і Twitter слідкувало майже мільйон людей. А одного разу йому навіть написав Барак Обама.
Основною ціллю місії було дослідити вплив відсутності гравітації на організм людини. У Скотта Келлі є брат-близнюк Марк, теж космонавт. Щоправда, цього разу він залишився на Землі. У нього регулярно брали різноманітні аналізи. Тож після повернення Скотта, їхні показники порівнюватимуть.
Відомо, що перебування у космосі призводить до атрофії м'язів, порушення сну, зменшення кісткової маси та погіршення зору. А ще астронавти піддаються радіаційному опроміненню. На міжнародній космічній станції воно, звісно, нижче, ніж у віддаленому космосі. Та при польоті на Марс фон буде сильнішим.
Крім серйозних досліджень у космонавтів було і чимало веселощів. До прикладу, нещодавно Скотт переодягнувся у костюм горили і ганявся за колегою. Також він часто дивився спортивні змагання по телевізору, вболівав за улюблених гравців.
І навіть зумів вперше в історії виростити квітку у невагомості. Прибули чоловіки не з порожніми руками — з космосу привезли зернятка руколи, щоб перевірити ріст звичайної зелені у порівнянні з "космічною". Також тут на них чекає ряд медичних тестів. Тож дослідження ще триватимуть.
Читайте також: NASA оприлюднило таємничу "космічну музику", яку приховувало 50 років