За рахунок цих коштів можна поліпшити житлові умови близько однієї тисячі молодих сімей.
Наш сайт-партнер MyBank вирішив вивчити, хто і на яких умовах може стати учасником програми молодіжного кредитування, а також розібратися з її процедурою.
Так, існує два способи отримання молодіжного кредиту:
- перший - це державний кредит на пільговій основі,
- другий - банківський кредит, строком на п'ять років, коли частину відсотків за кредитом сплачує держава.
Розглянемо ці два способи більш детально.
Право на отримання пільгового кредиту від держави мають молоді сім'ї та одинокі молоді громадяни, які згідно із законодавством визнані такими, що потребують поліпшення житлових умов, а саме:
• сім'я, в якій чоловік і дружина у віці до 35 років включно;
• неповна сім'я, в якій мати (батько) віком до 35 років включно мають неповнолітніх дітей (дитину);
• одинокі молоді громадяни віком до 35 років включно.
Кредит надається молодим сім'ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) житла терміном повернення до 30 років.
Перший внесок кандидата у позичальники повинен становити не менше 6% передбаченої вартості будівництва (реконструкції) чи експертної оцінки вартості придбання об'єкта кредитування.
При цьому, у випадку надання кредиту на будівництво (реконструкцію) житла зазначену суму кандидат вносить двома частинами:
першу, на момент укладання кредитної угоди - на менше половини цієї суми, а також кошти на страхування в період будівництва (реконструкції) житла, виходячи із загальної суми внесків позичальника;
другу, під час остаточних розрахунків протягом 10 днів після отримання в бюро технічної інвентаризації технічного паспорта, з урахуванням фактичної площі збудованого (реконструйованого) житла - решту коштів.
Розмір державного кредиту на будівництво (реконструкцію) житла визначається регіональним відділенням Фонду, виходячи з норми 21 кв. метр загальної площі житла на одного члена сім'ї та додатково 20 кв. метрів на сім'ю, вартості будівництва (реконструкції) житла за цінами, що діють на момент укладання кредитної угоди, та витрат на страхування в період будівництва (реконструкції) житла.
Розмір кредиту на придбання житла визначається регіональним відділенням Фонду, виходячи з нормативної площі житла та експертної оцінки.
При цьому Фондом передбачені пільгові умови кредитування молодих сімей та одиноких молодих громадян, а саме:
1) Позичальник, який не має дітей, сплачує кредит з відсотковою ставкою у розмірі 3% річних суми зобов'язань за кредитом;
2) Позичальник, який має одну дитину, звільняється від сплати відсотків за користування кредитом; позичальникові, який має двох дітей, за рахунок бюджетних коштів виплачується 25% суми зобов'язань по кредиту;
3) Позичальнику, який має трьох і більше дітей, - 50 відсотків суми зобов'язання по кредиту.
4) Громадяни, які проживають в індивідуальному будинку, збудованому за рахунок кредиту, у сільській місцевості мають право на додаткові пільги.
Якщо позичальник постійно працює у сільськогосподарському виробництві, у соціальній сфері села та органах місцевого самоврядування села, йому виплачується 25% суми наданого кредиту додатково до вищевказаних пільг.
Отже, спочатку про те кому в першу чергу дістанеться молодіжний кредит. При виборі кандидатів на згаданий кредит перевага віддається:
- Молодим громадянам, сім'ї, в якій чоловік або дружина користуються правом першочергового або позачергового одержання житлових приміщень;
- Сім'ї, в яких один з членів в поточному році досягає граничного віку отримання кредиту;
- Молодим ученим;
- Молодим спортсменам, що мають видатні досягнення на офіційних національних та міжнародних змаганнях і включені до складу збірних команд України;
- Молодим громадянам, сім'ї, в якій чоловік або дружина перебувають на обліку громадян, яким потрібне поліпшення житлових умов, три або більше років.
Рішення про надання (або не надання кредиту приймається регіональними управліннями Фонду сприяння молодіжному житловому будівництву протягом місяця з дня подання документів за умови фактичного надходження кредитних ресурсів на його рахунки в органах Державного казначейства.
Таким чином, кількість виданих кредитів обмежується кредитними ресурсами, які фонду виділяє держава. Мало того, що зазначене рішення приймається тільки тоді, коли у фонду є гроші, так воно ще й підлягає узгодженню з правлінням фонду.
У разі відмови в наданні кредиту регіональне управління фонду повідомляє про це вам в місячний термін у письмовій формі.
Однак якщо ви вважаєте це рішення упередженим або воно просто вас не влаштовує, ви можете його оскаржити або безпосередньо до самого фонду, або ж до суду.
Окрім отримання кредиту від держави, молоді сім'ї або молоді громадяни можуть взяти кредит на купівлю або будівництво житла в комерційному банку, а держава частково компенсує виплату відсотків по цих кредитах.
При цьому компенсація складе близько 7,75%, якщо бути точним, то часткова компенсація здійснюється в межах коштів, передбачених для фонду на ці цілі в державному бюджеті, і визначається у розмірі облікової ставки Національного банку України, яка діє на день укладення кредитного договору.
Сьогодні Фонд сприяння молодіжному житловому будівництву уклав угоди з 22 комерційними банками.
У кожному банку умови молодіжного кредитування трохи відрізняються, тому після того як оберете банк, ви можете з ними ознайомиться безпосередньо в банку.