Успіхи наших військових біля Лиману вже відзначив і президент Володимир Зеленський. 24 канал зібрав для вас усе, що відомо про ситуацію довкола міста та чому воно є таким важливим для контрнаступу.
Зверніть увагу Маємо суттєві результати на Сході, – звернення Зеленського
ЗСУ зайшли в Лиман
Речник Східного угруповання військ Сергій Череватий удень 1 жовтня підтвердив, що ЗСУ зайшли в Лиман. Однак у місті ще тривають бої з ворогом.
Череватий зазначив, що звільнення Лимана необхідне для того, щоб:
- продовжити успішну Харківську операцію,
- захопити важливий район, який відкриває ворота для звільнення українського Донбасу, зокрема відчиняються напрямки на Сватове, Сєвєродонецьк, Кремінну тощо.
Також речник Східного угруповання військ зазначив, що звільнення Лиману є важливим психологічним моментом, адже наші бійці оточили велике угруповання противника, який хвалився своєю "непереможністю".
Заступниця міністра оборони Ганна Маляр також зазначила, що у Лимані зараз тривають бої. Тому посадовиця попросила українців стримувати свої прагнення щодо публікації інформації про ситуацію в місті.
У Лимані бої. Стриматись і не писати в фейсбуці значно простіше, ніж нашим зараз там. Стримайтесь. Генштаб не забуде повідомити тоді, коли буде для вас інформація,
– наголосила Маляр.
Однак російське міноборони вже заявило про вихід військ з Лиману, та зробило це як завжди відірвано від реальності. У Кремлі пояснюють втрату Лиману нібито "відходом на більш вихідні рубежі".
Водночас воєнкори, які ще в день анексії українських територій переконували, що "все добре", уже теж не такі оптимістичні, а в росіян буквально істерика через те, що обіцяного підкріплення у Лимані так і не було.
Над Лиманом замайорів синьо-жовтий стяг
Участь у звільненні міста взяла 81 окрема аеромобільна десантна бригада спільно з підрозділами Національної гвардії України та батальйоном Кульчицького. 1 жовтня на в'їзді в Лиман встановили український прапор. Українські захисники поширили історичне відео, на якому вони підіймають український стяг над Лиманом.
ЗСУ підняли український прапор над Лиманом: дивіться відео
У Міністерстві оборони України подякували російським "колегам" за успішну співпрацю в організації навчань "Ізюм 2.0".
Майже всі російські війська, дислоковані в Лимані, були успішно передислоковані або в мішки для трупів, або в український полон. У нас до вас одне запитання: чи хочете ви повторення?
– мовиться у повідомленні.
Як на це відреагував Володимир Зеленський
Ввечері 1 жовтня Президент Володимир Зеленський підтвердив приємну новину про те, що українські захисники підняли державний прапор у Лимані. Він додав, що за цей тиждень українських прапорів на Донбасі стало більше. Мине ще тиждень і їхня кількість знову збільшиться.
А що ж тоді псевдореферендум? Це що, якісь дві Донецькі області є? Два селища Ямпіль Донецької області? Чи два селища Торське? Український рух буде продовжуватись. Український прапор уже в Лимані Донецької області,
– зазначив глава держави.
Звернення Зеленського за 1 жовтня: дивіться відео
У Пентагоні вражені діями ЗСУ
Глава Пентагону Ллойд Остін привітав успіх українських військ. Він нагадав, що російські окупанти використовували Лиман як логістичний центр для постачання озброєння своїм угрупованням на Сході України.
"Ми дуже натхненні тим, що ми бачимо зараз", – заявив Остін.
Він додав, що без цих маршрутів окупантам буде складніше і перед росіянами постає своєрідна дилема.
Виття з боліт стає все гучнішим
Тим часом на болотах знов завили. Росіяни, які мали на меті взяти Київ за 3 дні на 221 день повномасштабного вторгнення почали щось підозрювати. Щодня "другу армію світу" спіткають все нові і нові невдачі. Спершу Ізюм та Балаклія, а тепер ще й Лиман.
Росіяни обурюються, чому ніхто не підсилив угрупування загарбницької армії на Лиманському напрямку і чому мобілізація на Росії відбувається так погано. Тим часом відомий російський пропагандист Владімір Соловйов порадив росіянам не зачаровуватися, щоб потім не розчаровуватися. Очевидно, що прокремлівські ЗМІ вже починають потрохи готувати населення Росії до поразки.
Що російські пропагандисти кажуть про свою поразку під Лиманом: дивіться відео
В оточенні опинились 5 тисяч окупантів
1 жовтня українські десантники підняли синьо-жовтий стяг на стелу міста. Один з військових на відеозаписі підтвердив, що це відбувається саме цього дня.
ЗСУ оточили Лиман. Глава Луганської ОВА Сергій Гайдай розповів, що в місті перебувають близько 5 тисяч російських окупантів. Вони просили у свого командування дозволу вийти, але отримали відмову.
Тепер виходи з Лимана для російських загарбників перекриті. У них залишилось 3 варіанти: спробувати прорватись, здатись чи загинути.
Гайдай підтвердив, що у напрямку Лиману росіяни перекидають техніку. Однак в цьому випадку це їм не допоможе.
Як ЗСУ наступали в напрямку Лимана
На початку вересня українські війська почали ефективний та потужний контрнаступ на Харківщині. Крім того, тривали бої на Донеччині. Звільнення Ізюма та подальше просування наших військ дозволило не лише продовжувати наступ на Лиман, але й оточити місто. Своєю чергою звільнення Лиману сприятиме подальшому наступу на Луганщині.
Події довкола міста розвивались доволі динамічно. Наприклад, речник східного угруповання військ Сергій Череватий вдень 30 вересня повідомив, що ЗСУ завершують операцію з оточення ворога навколо Лиману. Та вже через кілька годин уповноважений з питань зниклих безвісти Олег Костенко повідомив, що операція з оточення ворожих військ завершена.
Такому результату передувало звільнення низки населених пунктів. Генштаб ЗСУ поки не називає всі звільнені села та міста, однак майже щодня військові бригади звітують про підняття українського прапора в донедавна окупованих населених пунктах.
- Однак увечері 30 вересня Володимир Зеленський підтвердив звільнення селища Ямпіль на Донеччині. Усе б нічого, але селище розташоване біля Лимана. Президент подякував за звільнення селища військовослужбовцям 214-го окремого стрілецького батальйону, 103-й окремій бригаді Тероборони та ССО.
- Також військовослужбовці 81-ї аеромобільної бригади ДШВ ЗСУ повідомили про звільнення Дробишевого – за 9 кілометрів від Лимана у протилежній від Ямполя стороні.
- Череватий озвучив й інші звільнені населені пункти: Новоселівка, Шандриголове та Ставки. Усі вони межують з Лиманом. Нараз там тривають стабілізаційні заходи.
Ямпіль та Лиман та Дробишеве на Донеччині: карта
Помста росіянам за Іловайськ
Радник голови Офісу Президента Михайло Подоляк порівняв події в Лимані з трагедією в Іловайську, яку влаштували бойовики та окупанти ще 8 років тому. Щоправда, ситуація змінилася. Якщо у 2014 році українські війська потрапили в оточення і погодилися вийти без зброї, а їх підло розстріляли, то тепер про вихід доведеться просити окупантам.
8 років тому російські військові оточили наші війська під Іловайськом. Тоді наші хлопці погодилися вийти без зброї. Але Росія порушила слово – колону розстріляли. Сьогодні просити про вихід із Лиманського котла доведеться Росії. Якщо, звісно, тим, хто бенкетує в Кремлі, є діло до своїх солдатів,
– написав Михайло Подоляк.
Ще напередодні Інститут вивчення війни назвав оточення росіян в Лимані неминучим. Крім того, тамтешні аналітики відзначили, що поразка в Лимані матиме наслідки для окупантів на півночі Донеччини та заході Луганщини, особливо в напрямку Сєвєродонецька та Лисичанська.
Масштаби поки що оцінити важко
Військовий експерт Олег Жданов відзначив, що в Лимані утворився перший серйозний котел від початку повномасштабної війни, однак поки що важкого оцінити його масштаб. Найперша причина полягає у тому, що поки невідомо, скільки окупантів зараз в оточенні.
На думку експерта, є 2 сценарії подій у Лимані, зокрема:
- планомірне знищення російських військ у Лимані;
- примушення до здачі в полон гарнізону, який там перебуває.
Цікаво – радник глави МВС анонсував новий контрнаступ ЗСУ: дивіться відео