“Як і Гітлер, так і Сталін розпалювали війну - це був злочин проти миру, це злочини проти мирного населення, це геноцид, депортації - це все сукупність злочинів. Це буде звернення до лідерів європейських держав, до структур, які б ініціювали створення міждержавної комісії по розслідуванню комуністичних злочинів, і врешті-решт довели це до суду”, - сказав голова товариства "Меморіал" ім. В.Стуса Роман Круцик.
Мова, в тому числі, йде і про проведення трибуналу, аби засудити живих виконавців комуністичних злочинів. Проте, у європейській спільноті визнають, що судити практично немає кого.
“Судити - це не буквальна площина, це більше символічна площина. Я згідний, що садити фізично на лаву підсудних 90-літніх людей не гуманно, ми не сталіністи - ми такого робити на збираємося”, - сказав Алєксандр Свєтлов (Університет Г.Гейне (Дюссельдорф, Німеччина)).
Чи приживеться така ініціатива в Україні казати важко, зізнаються науковці, адже сьогодні Комуністична партія входить до складу правлячої коаліції в країні. При владі ж комунізм злочином не вважають.
“Я не вважаю, я нічого не вважаю, я думаю, що нормальна людина, повинна розуміти і думати, що таке історія, і вирвані факти з контексту - це знищувати майбутнє України. Хвора людина, яка розводить багаття в будинку, щоб розігріти американську тушонку, повинна розуміти, що його будинок згорить”, - каже народний депутат України Вадим Колесніченко.
Нагадаємо, торік Апеляційний суд Києва визнав саме керівників більшовицького тоталітарного режиму винними у геноциді Українців під час Голодомору 32-33 років. У Раді Європи взагалі запропонували встановити День пам’яті жертв сталінізму та нацизму, та вшановувати їх 23 серпня.