Небезпечні рослини ростуть на території України, майже в усіх областях, зазначає "Укрінформ". Детальніше про період цвітіння та про небезпеку, яку вони становлять – читайте в матеріалі.

Читайте також Кому й коли небезпечно їсти фрукти та як розпізнати алергію на яблука і персики

Небезпечні рослини

Амброзія

Одним із найнебезпечніших рослинних алергенів – є амброзія. У світі існує близько 40 різновидів амброзії. А цвіте вона з кінця липня і аж до перших приморозків.

В Україні зустрічається тільки полинолиста амброзія, яка виявлена була в 1925 році. Наразі цей бур’ян розповсюджений в 21 області. Амброзія заразила понад 1 мільйон гектарів землі. Вчені зазначають, що момент поширення цієї рослини набуло характеру екологічної катастрофи під назвою "амброзієва чума".

амброзія
Амброзія / Shutterstock

Полин

Полин поширюється по всій Україні біля річок, на засмічених місцях, городах, полях, у садах і пасовищах. Загалом у світі зустрічається близько 400 різновидів цієї рослини, а в Україні – 170 видів.

Цвіте полин з липня до вересня. Відповідно до походження, полин як і амброзія входить до родини айстрових і 40% всіх чутливих до пилку амброзії – чутливі й до пилку полину.

полин
Полин / Shutterstock

Болиголов плямистий

Ця рослина росте по всій території України, а цвітіння припадає з травня до вересня.

Болиголов плямистий дуже отруйний, але найбільш токсичним є недозріле насіння. Ця рослина має п’ять отруйних алкалоїдів. Найбільш небезпечний є коніїн – сильна отрута, яка має нервово-паралітичну дію на організм. При отруєнні болиголовом плямистим у людини з’являється сильний головний біль, запаморочення, підвищується тиск, а також можливе прискорене серцебиття та нудота.

болиголов плямистий
Болиголов плямистий / Shutterstock

Настінниця розлога

За різними даними, рід настінниця налічує від 5 до 30 видів, але найбільш відомими є настінниця розлога та настінниця лікарська.

настінниця розлога
Настінниця розлога / Shutterstock

Настінниця викидає пилок впродовж 6 місяців – з травня до жовтня. Алергенність пилку оцінюють у 4 бали за 5 шкалою. До пилку настінниці розлогої чутливі майже 5% українців, хворих на поліноз.

Настінницю можна зустріти у Європі, Африці, Азії та на Кавказі. А росте вона біля стін різних будівель, на схилах скель, в чагарниках і в лісах.

Важливо Як відрізнити отруйний гриб від їстівного – інфографіка

Тимофіївка

А ось тимофіївка колоситься зі середини червня і до кінця місяця. Основною причиною алергії – є пилок. До її алергенів сенсибілізовані близько 40% хворих на поліноз українців.

Тимофіївку використовують як газонну траву, тому найкраща профілактика сезонної алергії – це косіння газонів до початку цвітіння трави.

тимофіївка
Тимофіївка / Shutterstock

Борщівник

В Україні розповсюджені два види цієї токсичної рослини: борщівник Сосновського та борщівник Мантегацці. Обидва види походять з Кавказу.

Борщівник росте до трьох метрів заввишки і має велике листя, яке нагадує розсічений лопух, а квіти у формі парасольки. Росте він на берегах річок, у заплавних лісах, луках, вздовж доріг і залізниць.

борщівник
Борщівник / Shutterstock

Рослина виділяє коричневий сік, який отруйний для людини. Якщо токсичний сік потрапив на шкіру, потрібно негайно ретельно промити ці ділянки і постаратися не перебувати на сонці впродовж 2 – 3 днів. Якщо опік утворився – потрібно звернутись до лікаря.

Дурман звичайний

Дурман росте в сирих місцях, біля доріг, житлових будинків по всій Україні.

Рослина має великі білі квіти в вигляді труб і велике листя. А цвіте дурман протягом всього літа. Хоч дурман отруйний весь, але особливо токсичним є насіння дурману.

Після отруєння в людини з’являються такі симптоми: розширені зіниці, внутрішньоочний тиск, прискорене серцебиття головний біль та блювота.

дурман звичайний
Дурман звичайний / Shutterstock

Беладонна

Беладонна має високі стебла і привабливі плоди, що схожі на ягоди вишні і мають солодкий смак. Вона росте на узліссях, біля річок, а також полюбляє рости в букових та дубових лісах.

Цвіте в червні та липні, а плоди дозрівають у липні – серпні.

Для людини найнебезпечнішим є плід беладонни. Саме він викликає отруєння. Перші ознаки: у людини хрипить голос, пересихає горло, частішає серцебиття, розширюються зіниці. Отруєння плодами беладонни може мати летальні наслідки, або параліч легенів або судинну недостатність.

беладонна
Беладонна / Shutterstock

Блекота чорна

Блекота чорна має дуже неприємний запах і виростає до півтора метра заввишки. Також має липке листя і великі квіти брудно-білого чи жовтуватого кольору з ворсинками.

Росте вона біля доріг, біля житлових будинків і на полях. Цвіте в червні – липні, а насіння дозріває у липні – серпні.

блекота чорна
Блекота чорна / Shutterstock

Отруїтись блекотою можна, спробувавши насіння або молоді паростки. Через 10 – 20 хвилин з’являються перші ознаки отруєння: пересихає в горлі, з’являється хрипота, червоніє шкіра та збільшуються зіниці. У тяжкому випадку людина може знепритомніти або впасти в кому.

Віх отруйний, або цикута

Цикута росте на заплавних луках, поруч із річками та озерами. Рослина має розгалужене стебло, двопере і трьохпере листя. Протягом цвітіння на ньому з’являються білі маленькі квіти, які утворюють парасольку.

віх отруйний
Віх отруйний / Shutterstock

Особливо отруйне кореневище. Якщо віх потрапив до шлунку, то впродовж 20 хвилин з’являються пронос і блювота. Також серед розповсюджених симптомів – підвищене слиновиділення, біль у животі та напади, які можуть призвести до смерті.

Небезпечні рослини інфографіка 24 канал
Небезпечні рослини, які ростуть в Україні / Інфографіка 24 каналу