Відключення у години пік вже відчули на собі мешканці низки областей України та окупованого Криму.
Такі відключення потрібні для того, щоб не розвалилася електрична мережа під час найбільших навантажень. Якщо, не дай Боже, такий дисбаланс кілька секунд протримається - енергосистема українська може розвалитися на частини . Згорять величезна кількість трансформаторів, як на підстанціях, так і у ваших побутових приладах, наприклад там в холодильниках. Це буде масштабний колапс. Збитки, які можуть статися – це мільярди доларів, - наголосив співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич.
Найбільше малий бізнес постраждає
Найбільше від вимкнень електроенергії може постраждати малий бізнес, який не може собі дозволити інвестицій в стабільне електропостачання.
За даними Всесвітнього банку, лише близько 9% українських компаній мають резервні джерела електроенергії.
Перебої зі світлом відчують люди, які працюють віддалено, і залежать від інтернету. Йдеться про програмістів або бухгалтерів, які обслуговують дрібний та середній бізнес. В першу чергу від вимкнень постраждають невеликі компанії-стартапи, що розміщують офіси в житлових будинках.
Левову долю на українському ринку електроенергії займають АЕС та ТЕС. За останніми даними понад 47% української електроенергії виробляють атомні електростанції і 42% - теплові електростанції. Частка гідроелектростанцій - трохи більше 5-ти %, комунальних ТЕЦ і блок-станцій - понад 4%, а електроенергії з альтернативних джерел – лише 1%.
ТЕС не здатні працювати на повну потужність через брак вугілля
Ще рік тому найбільша частка на ринку електроенергії належала тепловим електростанціям, що працювали на вугіллі. Саме вони забезпечували підвищене споживання електроенергії в періоди пікових навантажень. Тепер же видобуток вугілля скоротився майже на 60%. І українські теплові електростанції не здатні працювати на повну потужність.
Зі 155 шахт, 83 шахти (це більше половини) знаходяться на території, яка сьогодні контролюється проросійськими терористами. Заблоковане виробництво вугілля, яке складає 1,6 мільйона тонн вугілля. Це десь до 30% виробництва електроенергії, яка виробляється в Україні, - розповів міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Продан.
Крадене в української держави вугілля вивозять до Росії
Кошти за спожиту електроенергію з Донбасу не надходять. Ватажки терористів забороняють вивозити вугілля на території, які контролює українська влада. Тим часом, спостерігачі ОБСЄ зафіксували, як крадене в української держави вугілля вивозять вантажівками до Росії. Українським енергетичним компаніям доводиться вугілля імпортувати. З Південної Африки та тієї ж Росії.
Не маючи достатньо вугілля Україна продовжує експортувати електроенергію. З січня по вересень цього року Україна продала електроенергії на 412 мільйонів доларів.
Енергетичним компаніям бракує коштів на імпорт вугілля
Приватні енергетичні компанії скаржаться: гроші на імпорт вугілля в них закінчилися. Компанія Ріната Ахметова ДТЕК ще влітку експортувала вугілля за кордон. Тепер тут заявляють - вже вичерпали всі запаси і грошей на закупівлю вугілля бракує.
В середньому ми повинні в місяць поставляти 2 млн 800 тисяч тонн. Вартість цього вугілля становить 3 млрд 700 млн гривень. Сьогодні фінансових ресурсів на енергоринку є на 1 млрд 700 млн. Теплова генерація здатна оплатити близько 50% необхідного вугілля, - розтлумачив генеральний директор ДТЕК Максим Тимченко.
НКРЕКП збільшить тарифи на електроенергію
Падіння курсу гривні позначилось на вартості імпортованого вугілля. Шукати гроші доведеться уряду. Енергетики очікують, що Нацкомісія з регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг вкотре збільшить тарифи на електроенергію.
"Ми розуміємо, що генерація не повинна працювати в збиток. Тому якщо у них будуть виникати операційні збитки, ми їх будемо вирівнювати через тариф",- заявив голова НКРЕКП Володимир Демчишин.