Ми продовжуємо робити українську армію найпрофесійнішою у світі. У нас новий проект. Цього разу – танкісти.

Я не відкрию великої таємниці, сказавши, що з підготовкою танкістів у нас серйозні проблеми. На передову більшість танкістів (навіть до танкових бригад) приходять максимум з навичками водіння танків, не більше. Крім того, на фронті величезний дефіцит танкістів. Довелося побувати у танковій роті, де на дванадцять Т-72 всього чотири (!) екіпажі, і їм доводиться тримати пристойну ділянку передової.

Частково командири з цієї ситуації навчилися виходити. Обирають з новобранців найбільш здібних, навчають тому, що вміють самі, – і якось через пєнь-колоду танки у нас воюють.

Знаючи загальну ситуацію з танкістами (за невеликими винятками), я була приємно здивована, почувши від командира мотопіхотного (!) батальйону: "Нам треба вчитися стріляти з закритих вогневих позицій".

Трішки теорії. Традиційною для танків є стрільба прямою або напівпрямою наводкою по цілях, які навідник спостерігає через прицільні прилади. Таким чином зазвичай уражаються цілі противника, які розташовані на відстані до 4-5 кілометрів від танку. Менш відома можливість танків уражати цілі на великих відстанях, які не спостерігаються з танку. Такий спосіб стрільби має назву "стрільба із закритої вогневої позиції".

Стрільба танків із закритої вогневої позиції достатньо часто застосовувалась в роки Другої світової війни радянськими танкістами. У післявоєнні роки стрільба із закритої вогневої позиції тривалий час входила до курсу підготовки танкістів. Але згодом у СРСР, з огляду на високу насиченість армії артилерією, стрільба із закритої вогневої позиції була вилучена з курсу підготовки танкових військ та не вивчалась на практиці. Війна з Росією змінила традиційні підходи до ведення бойових дій. Можливість уражати противника з танків на великих відстанях в ході АТО надає велику перевагу над противником.

Оскільки бажання командирів розвиватися і воювати для нас – закон, ми почали шукати можливості навчити танкістів стріляти із закритих позицій. І з᾿ясували, що є волонтерська група, яка вже навіть розробила графічно-розрахунковий комплекс Armor ("Броня").

Фактично це програма, установлена на планшет, яка забезпечує орієнтування на місцевості за допомогою електронної карти та розрахунок установок для стрільби танковим підрозділом із закритої позиції на дальність до 12 км. Програма дозволяє проводити розрахунки для кількох танків одночасно. Розробники передбачили можливість передачі даних. На даний момент орієнтуємося на радіозв᾿язок, оскільки Міноборони почало оснащувати танки автомобільними радіостанціями. Але на майбутнє думаємо про інші варіанти, бо, як показує наш досвід з ГІС Артою ,– альтернатива радіозв᾿язку повинна бути обов᾿язково.

Не буду забивати вам голови технічними подробицями, більше про ГРК Armor ви можете прочитати на сторінці цієї групи.

Значно важливіший тут інший момент. Для того, щоб оволодіти програмою, потрібно мати навички орієнтування по карті та розрахунку установок стрільби "вручну", за допомогою карт і таблиць. Ось тут і починаються проблеми. І після полігонів, і навіть з досвідом бойових дій танкісти цього не вміють!

Ми не можемо просто привезти танкістам планшет і віддати. Це буде безглузда витрата коштів, сил і енергії.

Минулого тижня ми півдня провели на базі 46 батальйону, в складі якого є ціла танкова рота. 20% часу Олексій Гавриш (один з розробників і натхненник ГРК Armor) витратив на те, щоб пояснити, як користуватися програмою, і 80% - щоб навчити користуватися картою і лінійкою!

Тому ми прийняли наступне рішення. Цей проект ми розділяємо на дві частини:

1. Ми готуємо інструкторів на полігонах, які на основі ГРК Armor навчатимуть танкістів. Олексій уже провів відповідну роботу в Десні і Гончаровську. Найближчим часом такий навчальний курс буде запущено.

2. Війна йде вже зараз. У нас немає часу чекати, поки навчаться інструктори, навчать танкістів, нові танкісти почнуть воювати. Тому паралельно з учебками ми по прискореному курсу навчатимемо танкові екіпажі на передовій і забезпечуватимемо їх планшетами з програмами.

Так Олексій уже зробив в 17-му (там перші результати в бойових умовах уже є) та 46 батальйонах.

Отже, в найближчий черзі у нас, окрім навчальних центрів, новий танковий батальйон, який формується під командуванням відомого Олександра Мороза, 34 батальйон, який зараз героїчно воює під Горлівкою, танковий батальон Нацгвардії, який вийшов з-під Широкіно, і знову збирається на передову.

Для цього нам необхідно вже зараз:

1. Планшети, карта на 32 Гб, адаптер 30 шт – 75 000 грн.

2. Метеостанції 30 шт (метеостанція "підвязана" під програму для точних розрахунків) – 288 000 грн.

3. Автомобільна радіостанція Motorola dm 4600 2 шт – 28 000 грн.

4. Радіостанція Motorola dp 4400 2 шт – 32 000 грн.

Всього 423 000 грн.

Неповних півмільйона гривень за новий рівень професійності української армії.

Ви з нами?

Ольга Решетилова

https://www.facebook.com/deynega (добавляйтесь)
https://twitter.com/deynegavitaliy

Проект "Повернись живим"
https://www.facebook.com/backandalive (подписывайтесь)
https://twitter.com/backandalive

Реквізити

Приват:
5457 0822 3299 9685 Дейнега Віталій
5211 5374 4662 3360 Стократюк Вікторія
PayPal: звертайтесь в особисті повідомлення групи
Western Union / moneygram / etc (на приціли і прилади нічного бачення):
Irina Turchak + 38 (068) 500 88 00
Картка Приватбанк в євро
4149 4978 3611 9455 Мікульський Дмитро Вікторович
Картка Приватбанк в доларі
4149 4978 3611 9059 Мікульський Дмитро Вікторович

Читайте також: Доведемо справу до перемоги: як 5 млн гривень змінили хід війни на Донбасі