Обмеження стосуватимуться і оборонних підприємств, таких як "Калашников", "Уралвагонзавод" та "Конструкторське бюро приладобудування". Штрафні санкції торкнуться і найближчого персонального оточення президента Росії Володимира Путіна. У Кремлі звинуватили США в агресивності.

Що стосується санкцій, то вони мають ефект бумерангу і без сумніву загоняють російсько-амеріканські стосунки в глухий кут, завдають їм дуже серйозної шкоди і я переконаний, що це шкодитеме довгостроковим інтересам американського народу, – президент Росії Володимир Путін.

В силу того, що компанія є бюджетоутворюючої, що не компанія "Роснефть" є метою цих санкцій, а реалізація Росією власної суверенної політики. І спроба погіршити економічне становище наших громадян, – президент НК "Роснефть" Ігор Сєчін.

Російський фондовий ринок обвалився

Російський ринок відреагував на санкції миттєво – впали фондові індекси. Зокрема, торги на біржах відкрилися із падінням основних індексів у середньому на 3%. Похитнувся й російський рубль – його курс у порівнянні з доларом упав на 35 копійок. Це є сигналом того, що для Росії "настав час платити за порушення міжнародного права та військову агресію". Так в українському уряді прокоментували рішення щодо обмежень для російської економіки.

За військову агресію, за постійне постачання зброї з боку Росії на територію України. За фінансування бандитів. Вистачить вже Володимир Володимирович. Треба припиняти підтримувати бандитів, – прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк.

Ефект санкцій буде відчутним згодом, – експерти

Щоправда, експерти поки не беруться прогнозувати, чи вистоїть російська економіка під ударом економічних санкцій. На думку Петра Бурковського, Росія, поки санкції не запрацюють на повну потужність, і далі розпалюватиме вогонь на Донбасі.

Інтенсифікація бойових дій з боку Росії, сепаратистів, яких вона підтримує, свідчить про те, що Росія справді побоюється економічного ефекту від цих санкцій і намагається досягти якомога більшого ефекту до того моменту, поки ці санкції не завдадуть їй значної шкоди. Як тільки почнуть діяти санкції Росія буде змушена згорнути свою військову присутність в Україні і закінчувати свою авантюру, – експерт школи політичної аналітики при Києво-Могилянській академії Петро Бурковський.

ЄС визначатиметься щодо санкцій до кінця липня

В уряді нагадали і про консолідовану позицію Європейської Ради, яка цього тижня також ухвалила рішення посилити санкції. Щоправда, розмірковуватиме ЄС над російським "чорним списком" до кінця липня.

Щоправда, на відміну від США Європейський Союз поки не запроваджує секторальних санкцій. Мова йде про припинення фінансування російських проектів європейськими банками. І навіть катастрофа "Боїнга-777" не внесла корективи у поведінку ЄС. Канцлер Німеччини Ангела Меркель вважає – мова про додаткові санкції проти Росії у зв'язку з трагічними подіями, поки передчасна. Таке зволікання – велика помилка – вважають аналітики.

Я думаю, що зараз слід очікувати більш рішучих санкцій від ЄС. Включення в список санкцій компаній стратегічних – так як це зробили США, можливо, перехід до секторальних санкцій. І Україні зараз потрібна допомога воєнна – нам потрібна високоточна зброя. Нам потрібна зброя для боротьби з терористами. Це те, чого нам бракує. Тут позиція наших партнерів може стати рішучішою, – професор кафедри політології Києво-Могилянської академії Олексій Гарань.

Другий етап – персональні санкції проти російських високопосадовців

Нагадаємо, перший етап санкцій ЄС полягав у припиненні проведення самітів за участю Росії, заморожуванні переговорів про безвізовий режим. Другий етап – це персональні санкції проти російських високопосадовців, містив візові заборони і заморожування їхніх активів.