Нам необхідно сміливе, нове, позитивне бачення майбутнього нашої країни – країни, в якій буде добре не тільки привілейованих верств, а й усім без винятку,
– Тереза Мей
Редакція "Без Табу" зібрала цікаві факти про цю неординарну даму, яку вже зараз називають новою Маргрет Тетчер.
Друга після Тетчер
Про прем'єрські амбіції Терези Мей було відомо давно – її університетські друзі розповідають, що вже в студентські роки вона мріяла стати першою жінкою-прем'єром Британії, і була дуже засмучена, коли її випередила Маргарет Тетчер.
Освіта
Тереза Мей закінчила Оксфордський університет, де вивчала географію.
Перші кроки у політиці
На виборах 1997 року була обрана від нового округу Майденгед, з того часу постійно переобирається від Консервативної партії.
Робота в уряді
У 2010 році Мей зайняла пост міністра внутрішніх справ і перебувала на цій посаді 6 років. Таким чином вона вже увійшла в історію як людина, яка протрималася на посаді міністра внутрішніх справ довше, ніж будь-хто з її попередників за останні 100 років. Також вона була міністром у справах жінок та рівноправності в уряді Девіда Кемерона з травня 2010 до вересня 2012 року.
Злети і падіння
Її робота на посаді міністра внутрішніх справ викликає багато суперечок. З одного боку, рівень злочинності в країні впав, з 2010 року в Великобританії не відбулося жодного масштабного теракту. З іншого боку, за час її керівництва міністерством запанував хаос в департаменті паспортів. Мей також піддавалася постійній критиці за те, що її відомству не вдалося знизити рівень імміграції до 100 тисяч осіб на рік, як було обіцяно урядом перед виборами.
Лідер торі
У червні 2016 року, після відставки Девіда Камерона, Мей виставила свою кандидатуру на пост прем'єр-міністра Великобританії і лідера партії торі.
Спочатку основним кандидатом на пост прем'єр-міністра Великобританії і лідера Консервативної партії країни вважався Борис Джонсон, колишній мер Лондона, проте скандальний британський політик став жертвою внутрішньопартійної конкуренції.
5 липня 2016 року вона виграла перший тур голосування з великим відривом від інших кандидатів, отримавши 50% голосів. 7 липня виграла другий тур голосування. 11 липня єдина суперниця Терези Мей міністр енергетики Андреа Ледсом зняла свою кандидатуру у боротьбі за пост прем'єр-міністра Великобританії.
Здоров'я
У 2013 повідомила, що у неї діабет і що їй необхідні ін'єкції інсуліну двічі в день. За її словами, вона до цього звикла, і це ніяк не може вплинути на її роботу.
Справжній політик
Вона висловлювала бажання вивести Великобританію з-під юрисдикції Європейської конвенції з прав людини, але пізніше сказала, що не буде переслідувати цієї мети, так як проти цього виступає більшість депутатів парламенту. Багато хто вважає, що тим самим вона продемонструвала свій прагматизм.
Гей-френдлі прем'єр
У Палаті громад Тереза Мей голосувала за вторгнення в Ірак, за прийняття законів по боротьбі зі зміною клімату, проти заборони на куріння в громадських місцях, проти надання рівних прав представникам сексуальних меншин. Однак, за її словами, з часом її погляди на права сексуальних меншин змінилися, і вона підтримала впровадження одностатевих шлюбів у країні.
Зрілість
Тереза Мей буде найстаршим прем'єр-міністром з часів Джеймса Каллахана, обраного в 1976 році.
Brexit. За та проти
Під час кампанії 2016 року перед референдумом про членство в ЄС підтримувала позицію прем'єр-міністра Девіда Кемерона проти Brexit. Зараз Тереза Мей заявляє, що підтримує волевиявлення народу.
"Британський народ сказав своє слово і у Великобританії тепер буде інше майбутнє, інше, але яскравіше, більш оптимістичне майбутнє. Можливо, ми будемо змушені пройти через важкі часи, щоб туди потрапити, але ми там будемо".
Українське питання
2015 року британський таблоїд Mirror писав про те, що до Терези Мей звернулася 14-річна біженка з України з проханням не депортувати її додому, де їй загрожує небезпека. Мати дівчинки вбили у Києві. Підліток жила в Британії з опікунами, ходила в школу, добре вчилася, вивчила англійську мову.
Однак надалі жодна британське видання не згадувало, чи задовольнила Мей прохання українки.
Родина
Тереза Мей одружилася з Філіпом Меєм 36 років тому. Пара познайомилася в університеті. Їх зустріч організувала Беназір Бхутто, яка згодом стала прем'єр-міністром Пакистану.
Особисті проблеми
У недавньому інтерв'ю Тереза Мей розповіла, що у них з чоловіком не може бути дітей. "У людей є багато проблем. Ми всі різні, у нас у всіх різні обставини і потрібно вміти справлятися з труднощами, якими б вони не були, не зупинятися на речах", – сказала вона.
Dancing Queen
Коли в інтерв'ю ВВС її попросили вибрати улюблену музику, вона назвала пісню групи ABBA Dancing Queen, а також твори Моцарта і британського композитора Елгара.
Гламур
Мей небайдужа до дизайнерського одягу і навіть отримала від ЗМІ неофіційний титул "найгламурного депутата парламенту". Вона славиться екстравагантними вбраннями, великими прикрасами і любов'ю до туфель леопардового забарвлення.
Якось в інтерв'ю шеф МВС Її Величності повідала: щоб скоротати час на безлюдному острові, вона попросила б довічну підписку на журнал Vogue.
А навесні цього року Мей мало не зірвала представлення бюджету в парламенті, коли вибрала костюм в колір традиційної "бюджетної" валізки, але з досить глибоким декольте. В результаті багато користувачів Twitter скаржилися, що її наряд відволікав від виступу канцлера казначейства Джорджа Осборна.
Лідер злісної партії
У 2002 році, виступаючи перед делегатами з'їзду Консервативної партії, вона сказала їм: "Ви знаєте, що кажуть про нас люди – вони називають нас "злісної партією".
Жорсткість
Глава МВС здійснила реформу банку ДНК злочинців, відмовилася видати США хакера, який зламав комп'ютери NASA, і за 48 годин депортувала ваххабітського богослова-екстреміста, який до того протягом 5 років успішно відбивав всі спроби вислати його з країни.
Влітку 2011-го, коли по Великобританії прокотилася хвиля молодіжних заворушень і погромів, Мей дозволила використовувати проти демонстрантів армію і водомети, закрити доступ до соціальних мереж і ввести комендантську годину для підлітків.
Чи не Тетчер
Тереза Мей часто відзначала, що з повагою ставиться до Маргарет Тетчер. Однак жінка стверджує, що вона нікого не буде наслідувати в політиці і вважає за краще йти власним шляхом. Її колега Кен Кларк назвав Мей "до біса жорсткою жінкою", хоча і додав, що її неможливо порівняти з Тетчер.
Жіночий прорив
Після Brexit очікується зміна керівництва і в головної опозиційної партії країни – Лейбористської, чия парламентська фракція повстала проти свого лідера Джеремі Корбина, якого звинувачують у надто млявій агітації за збереження Британією членства в ЄС.
Основним потенційним претендентом на його місце є колишній член тіньового кабінету Анджела Ігл. Може скластися унікальна ситуація: якщо у консерваторів лідером стане Мей, а у лейбористів – Ігл, то всі провідні партії Сполученого Королівства очолюватимуть жінки.