Окрім цього, на територію ЗАЕС не пустили українських журналістів. Про це під час свого вечірнього звернення розповів президент Володимир Зеленський, повідомляє 24 канал.
Зауважте Інспекторів МАГАТЕ на Запорізькій АЕС весь час супроводжували працівники "росатому"
Понад 300 тисяч дітей пішли у перший клас
Президент зауважив, що сьогодні в Україні, попри пів року повномасштабної війни та надзвичайні руйнування, які завдали окупанти, почався новий навчальний рік, як це і має бути.
Навчання українських дітей триває. Відбувається в різних форматах, однак всюди системно, професійно. І я вдячний усім нашим освітянам, які й далі працюють і гарантують своєю увагою до дітей, що в усіх юних українців і українок є змога стати освіченими й жити гідним сучасним життям,
– зазначив Зеленський.
Він додав, що масштаб цьогорічного 1 вересня – понад 300 тисяч першачків та майже 4 мільйони учнів. Тому, окрім багатьох інших висновків, сьогодні можна зробити й дуже важливий політичний висновок – про стійкість України та про силу нашого суспільства.
"Наші освітні інституції – дієві. Наша держава й місцеві громади забезпечують відновлення навчання навіть у тих районах, у яких при окупації школи були зруйновані", – зауважив глава держави.
Зеленський розповів, що сьогодні відвідав Ірпінь, де побачив початок роботи відбудованої школи. Там навчатимуться 1300 учнів і учениць.
"Діти пішли в перший клас, як це й заведено. Я був щасливий побачити, як вони починають вчитись і в яких умовах це відбувається. Хороша, комфортна, по-людськи тепла школа. І так само буде на всій території нашої держави, з якої ми обов'язково виженемо окупантів", – додав Зеленський.
За його словами, хоч би що росіяни зруйнували, ми все відновимо та відбудуємо. Хоч би як вони хотіли знищити Україну та українське, діти все одно підуть у свої школи, університети й абсолютно вільно здобуватимуть національну, гуманістичну освіту.
"Таку освіту, яка побудована не на брехні й пропаганді, яку поширює держава-терорист, а на реальних знаннях, на відкритості світу, на найкращих людських цінностях", – заявив глава держави.
Дивіться звернення Володимира Зеленського:
Цікаво Гроссі та більшість членів МАГАТЕ покинули ЗАЕС: скільки на станції залишилося інспекторів
Окупанти намагаються перетворити місію МАГАТЕ на екскурсію
Зеленський зазначив, що 1 вересня на Запорізьку АЕС прибула місія МАГАТЕ.
"Добре, що це відбулося. Сам факт попри всі провокації російських військових і цинічні обстріли Енергодара й території станції. Україна зробила все для того, щоб ця місія відбулася", – додав президент.
За його словами, погано те, що російські окупанти намагаються перетворити цю справді необхідну місію на безплідну екскурсію по станції. Проте глава держави вірить, що цього вдасться не допустити.
Добре, що представники МАГАТЕ мають змогу зробити об'єктивні висновки про ризики, які виникли на Запорізькій атомній станції вперше в історії. Причому виникли саме через окупантів. Головне, щоб була воля зробити саме об'єктивні висновки,
– наголосив президент.
Він зазначив, що причинами загроз є:
- постійні обстріли,
- присутність російських військових та зброї на станції,
- знущання з українського персоналу,
- намагання віддати станцію під управління представників "росатома", які взагалі не здатні до відповідального ставлення до такого об'єкта.
"У нас є чіткі дані про те, що росія робила дуже багато цинічних речей, щоб обманути місію. Зокрема, за допомогою залякування мешканців Енергодара. Окупанти примушували людей брехати представникам МАГАТЕ – передавати якісь папірці, щось там підписувати, щось говорити", – заявив Зеленський.
Варто прочитати МАГАТЕ не вірить росії, – у Зеленського назвали конкретні дії, які очікують від місії
На ЗАЕС не пустили незалежних журналістів
За словами глави держави, під час зустрічі з головою МАГАТЕ Рафаелем Гроссі та інспекторами в Києві, домовилися про те, що місію обов'язково супроводжуватимуть незалежні журналісти з українських та міжнародних ЗМІ. Це необхідно для того, щоб світ бачив правду та все, що насправді відбувається на ЗАЕС.
"На жаль, цього не зроблено. Хоча обіцяно. На жаль, окупанти не пустили журналістів, але організували масовку своїх пропагандистів. На жаль, представники МАГАТЕ не захистили представників незалежних ЗМІ", – наголосив президент.
Зеленський сподівається, що місія все ж зробить об'єктивні висновки з обставин на ЗАЕС.
Під управлінням наших фахівців понад три десятиліття перебувають 5 об'єктів – Чорнобильська станція і 4 робочі АЕС. До діяльності жодного з цих об'єктів у МАГАТЕ ніколи не було зауважень, поки росія не вдерлася на нашу територію й не принесла сюди своє божевілля,
– заявив глава держави.
Він додав, що Запорізька атомна електростанція зможе повернутися до цілком безпечної роботи, яка й була завжди під контролем України, коли:
- з території ЗАЕС нарешті вийдуть російські військові,
- росіяни заберуть свою зброю, боєприпаси,
- а також припинять обстріли Енергодара та сусідніх районів і свої провокації.
"І головне, що має відбутися, – це демілітаризація території станції. Саме це є метою українських і міжнародних зусиль. І погано, що ми поки не почули відповідних закликів від МАГАТЕ. Хоча й говорили про це з паном Гроссі на нашій зустрічі в Києві", – зазначив Зеленський.
Він наголосив, що демілітаризація й повний контроль українських атомників – це був ключовий безпековий пункт домовленостей, про який говорили чітко.
До теми Це так близько до катастрофи, як ще ніколи не було, – радіобіологиня про ситуацію на ЗАЕС
Від початку повномасштабної війни нагородили понад 28 тисяч захисників
Зеленський розповів, що 1 вересня також зустрівся з міністром закордонних справ Данії, який прибув в Україну.
"Подякував за підтримку – і це дуже корисна підтримка, зокрема в оборонній сфері. Обговорили подальші кроки на захист України та всієї об'єднаної Європи, санкційну політику та відновлення нашої держави після бойових дій", – додав президент.
Також він провів першу розмову з новим прем'єр-міністром Ізраїлю Яіром Лапідом. Президент підкреслив необхідність приєднання Ізраїлю до санкцій проти росії за все принесене повномасштабною війною зло, яке не мало б повернутися ніколи знову.
Окрім цього, глава держави звернувся до польського народу, адже 1 вересня є річницею початку Другої світової війни.
Сказав у цьому зверненні важливу річ: як і той агресор був переможений і засуджений, неминуче буде переможений і засуджений і цей агресор. Коли вільний світ об'єднаний і жертва агресії не залишається наодинці, коли ніхто не укладає ганебних пактів зі злом, війна завершується перемогою сил добра,
– наголосив Зеленський.
Також він підписав черговий указ про нагородження українських воїнів. Державними нагородами відзначили 155 учасників бойових дій, з яких 22 – посмертно.
"Загалом з 24 лютого державні нагороди отримали вже 28 042 українські воїни. Ті, хто героїчно захищає нашу державу на всіх напрямках. Хто вибив ворога з Півночі, хто б'є окупантів на Сході, хто знищує їх на Півдні й, що дуже важливо зараз, працює на звільнення нашого Криму", – розповів президент.
Він зауважив, що особливо хоче подякувати захисникам на Харківському напрямку – 92-й бригаді, усім воїнам і комбригу Федосенку, а також українським Повітряним силам. Окрім цього, 31 серпня дуже добре відпрацювали зенітники на Донеччині, які збили 2 безпілотники та черговий вертоліт окупантів. Він став вже 205 за час повномасштабної війни.
"Загалом уже понад 800 російських безпілотників знищено. Сьогодні ж наші Повітряні сили непогано відпрацювали по ворожих ракетах – дякую за результат! Дякую всім, хто захищає Україну! Слава Україні!" – підсумував президент.
Буде цікаво – місія МАГАТЕ прибула на Запорізьку АЕС: дивіться відео