Джерело: "Конфлікти" на 24 каналі
Що таке операція Ghost stories
9 липня 2010 року в аеропорт Відня 10 російських шпигунів, яких викрили і заарештували американські спецслужби, обміняли на 4 російських в'язнів, звинувачених у зраді Росії і підривній дільності на користь США.
У минулому випуску Криваве протистояння у Молдові: історія "замороженого" конфлікту у Придністров'ї та вплив Росії
Серед тих, кого передали американці, був колишній полковник ГРУ Сергій Скрипаль. Ім'я якого стало всесвітньо відомим у 2018 році після спроби російської розвідки отруїти шпигуна та його доньку нервово-паралітичною речовиною "Новачок".
Сергій Скрипаль / Скриншот з відео
Через кілька місяців після резонансного обміну, саме на Хелловін, Федеральне бюро розслідувань приголомшило світ безпрецедентним вчинком. Виклавши у мережу усі матеріали 10-річного стеження за мережею російських шпигунів. Операція американських спецслужб отримала символічну назву "Історія привидів".
ФБРівці злили журналістам секретні дані, прикрившись формальним обов'язком дотримуватись закону про доступ до інформації. Удар по російській резидентурі був і нагадуванням про те, хто в домі господар. Та й на початку першої каденції Барака Обами, американському президенту вдалося у такий спосіб відновити репутацію спецслужб, яка була частково підмочена злитою через WikiLeaks інформацією щодо внутрішньої кухні ЦРУ та Пентагону.
Анна Чампан
Однією із найвідоміших фігурантів Ghost stories стала росіянка Анна Чампан, дівоче прізвище – Кущенко. Донька офіцера КДБ. Завдяки шлюбу із заможним англійцем Алексом Чампаном отримала британський паспорт.
Анна Чампан / Фото Вікіпедії
Згодом розлучилася і виїхала у США. Там поселилася у фешенебельному кварталі Нью-Йорка, вела розкішний спосіб життя і відвідувала гламурні вечірки, де знайомилася із потрібними людьми. Жила під легендою успішної бізнесвумен.
Америка – країна вільна. І тут зустріти найуспішніших людей найлегше в світі,
– пояснила Анна Чампан.
Провальна шпигунська кар'єра Чапман
На відео нижче зафіксований початок кінця шпигунської кар'єри Чапман. 26 червня 2010 року в одному з нью-йоркських кафе вона зустрілася із чоловіком, який представився російським консульським офіцером Романом. Із кремлівським агентом з таким іменем Анна спілкувалася телефоном щосереди, але ніколи віч-на-віч.
Зустріч Анни Чапман з агентом ФБР: відео
Тож спершу не здогадалася, що чоловік навпроти — насправді агент ФБР, яке роками стежило за Анною і мережею шпигунів, до якої вона належала. Чапман стала слабкою ланкою, адже того дня припустилася кількох помилок.
► Насамперед вона погодилася передати фальшивий паспорт чоловікові, якого показав їй на фото псевдо Роман. Щоправда, потім завагалася, запідозривши підставу.
"Часто, коли ти працюєш у шпигунській справі, то маєш відчуття, яке допомагає тобі залишитися живим. Врятувати себе", – пригадав ексоперативник контррозвідки ФБР Ерік О'Ніл.
► Далі вона зробила наступну помилку: викинула інформацію у сміттєвий бак. Офіцер знайшов у цьому смітті квитанцію на фальшиве ім`я та адресу "Фейк стріт" і зарядку до одноразового телефона.
Головні завдання Чапман
Чапман була однією зі "сплячих агентів", тобто шпигунів у глибокому підпіллі, яких тривалий час не використовували куратори. Їхнім завданням було налагодити зв'язки з американськими політиками, науковцями, промисловцями, аби отримати доступ до потенційно цінної для РФ інформації. Зокрема, нелегали мали вивідувати:
- таємні подробиці американської політики щодо Іраку;
- інформацію щодо ядерного озброєння;
- розкривати особисті дані працівників американських спецслужб.
Розвідники намагалися максимально асимілюватися у США: одружувалися, заводили дітей, купували будинки, влаштовували пікніки для сусідів. Шпигунську мережу злив завербований американцями полковник SVR – Служби зовнішньої розвідки Росії – Олександр Потєєв.