Питання права мати вогнепальну зброю набирає обертів і в Україні. Зараз це найпопулярніша петиція на сайті Президента, яка зібрала майже 35 тисяч голосів.
Америка б'є рекорди за рівнем володіння вогнепальною зброєю — 88,8 одиниць на 100 чоловік населення. Це найвищий показник серед розвинених країн. Приміром, в Україні цей показник не досягає і 7 одиниць, згідно сайту Gunpolicy.
Втім, не все так однозначно. У США останні роки йде активна дискусія про небезпеку доступності зброї. У контексті України небезпеки доступу до зброї додає і напружена ситуація у зв'язку з бойовими діями.
Зброя потрапляє до дітей
Особливо гостро критикують доступ до зброї після низки розстрілів у школах. Згідно статистики, тільки з грудня 2012 по грудень 2014 у навчальних закладах США стріляли 94 рази, в 65 випадках були поранені або вбиті.
Підпис на картинці: "Не можу повірити, як легко можна дістати сигарети в цій країні"
Ризики бути підстріленим збільшуються
Дослідники з Гарварду дослідили 26 країн з високим рівнем доходу і порівняли їх за рівнем вбивств за допомогою вогнепальної зброї. Їх резюме невтішне ̶ в американця шансів померти від кулі у 20 разів більше, ніж у жителя будь-якої іншої розвиненої країни.
Всього з моменту дозволу носіння зброї в США в 1968 році від вогнепальних поранень померло 1,4 мільйонів людей, що навіть більше, ніж всіх убитих американських солдатів за всі роки історії.
Зброя як аргумент у дискусіях
Захистити себе і свою сім'ю — хороша мотивація купити вогнепальну зброю. Але, якщо придбати пістолет може практично будь-який громадянин, то кількість поранень і смертельних випадків через побутові розбіжності, суперечки на дорозі і сімейні сварки може значно побільшати.
Крім того, державі необхідно не просто давати доступ до зброї, а й навчати нею користуватися, а також вимагати власників мати спеціальні сейфи.
Вилучати нелегальну зброю, а не узаконити
Дійсно, кількість нелегальної зброї в Україні значно збільшилася, у тому числі через бойові дії на Донбасі. Втім, це не привід її легалізувати, вважають деякі правозахисники.
"Якщо є зброя у вільному користуванні, її потрібно вилучати. Знову ж таки, це робота міліції. Вирішувати цю проблеми шляхом легалізації є не правильно", — говорить правозахисних Семен Глузман.
Табу на постріл не у всіх
Війна на Донбасі, з одного боку, навчила велику кількість людей поводитися зі зброєю. З іншого боку, Україну чекає хвиля воєнних з посттравматичним синдромом (ПТСР), який проявляється не відразу.
"Табу на постріл у людей з ПТСР немає, і вони можуть і будуть використовувати зброю, рефлекторно відчувши загрозу або агресію, як аргумент і спосіб домогтися свого в конфліктах, навіть дріб'язкових", ̶ пояснила психолог Вікторія Теологова.
У першу чергу державі треба думати про психологічну допомогу таким людям, а не спрощувати їм доступ до зброї, додає фахівець.
Читайте також: ТОП-шість міфів про легалізацію зброї в Україні