Про участь у "тіньовому Уряді" та порівняння із Сірим кардиналом"

— Мені нічого не відомо про існування яких-небудь "тіньових урядів". Що стосується того, як приймаються у країні рішення, то я вас хочу запевнити, що є Президент, є Прем'єр-міністр, є спікер Парламенту, є глава РНБО і відповідні міністри, які дійсно, у консультаціях, у діалозі приймають життєдіяльні рішення.

Останнім часом у ЗМІ з'явилося дуже багато бруду та брехні проти мене особисто. Я спочатку навіть ніяк не реагував і не збирався ніяк коментувати це.

— А зараз дійсно припекло. Думав, що можна займатися політикою, не будучи публічною людиною. І я зрозумів, що якщо ти не будеш публічним, то публічність займеться тобою. І набагато зручніше звинувачувати мене в тому, до чого я не маю ніякого відношення, ніж поставити мені запитання і отримати на це чесну відповідь.

Про фінансування "Народного фронту" та роботу в політсилі

— "Народний фронт" — не кишенькова партія. Немає людини, яка може сказати, що вона її фінансує. Це команда однодумців і ми всі прихильники того чи іншого вектора розвитку країни.

Що стосується фінансування. Ви трохи неправильно розумієте як відбувається фінансування: між керівництвом будь-якої партії закріплені території.

— Під час останньої парламентської компанії я відповідав за Київську область, приваблював людей, які підтримують партію, зокрема й фінансово. Вони публічно і відкрито жертвують кошти на політичну силу.

Про співпрацю із партнерами по коаліції

— В уряді є представники всіх політичних сил, які входять до коаліції. Яценюк — не "чарівник на блакитному вертольоті", який прилетить — і завтра в країні все стане дуже добре. Повинна бути робота і підтримка всіх. Партнери ж по коаліції, замість того щоб допомагати уряду, який вони вибирали, ставлять палиці в колеса.

Колишні члени коаліції від "Батьківщини" та "Радикальної партії" і нинішні — від "Самопомочі" часто критикують: мовляв, можна щось зробити краще.

— Наприклад, усі багато говорять про тарифи. Чому і багатій, і пенсіонер повинні сплачувати тарифами, які нижче обґрунтованого рівня? Хто це повинен дотувати? Прем'єр-міністр зробив правильно. Усі сплачують принаймні за собівартістю.

Але фракція БПП, фракція "Народного фронту" й інші фракції коаліції — це єдина можлива конструкція в сьогоднішньому парламенті.

Про можливий розпад коаліції

— Я вважаю, що потрібно бути відповідальними перед країною. Коаліція повинна брати на себе відповідальність, повинна вирішувати проблеми країни, а не ховатися від них.

— На це не може впливати Президент. Він не контролює коаліцію. Такі стосунки він може мати із "Солідарністю". На фракцію "Народного фронту" не має інших сфер впливу, крім неї самої.

Якщо ж у ВР набереться більше 226 голосів за недовіру до Уряду, це означатиме розвал коаліції. Це ж Уряд не Яценюка, його формувала вся коаліція. Але це дуже фантасмагоричний сценарій.

— Коаліція або є, або вона розвалиться. З неї не потрібно виходити, тому що такі фракції як "Солідарність" і "Народний фронт" є базовими. Я вважаю, що цього ніколи не трапиться. Але ніколи не говори ніколи.

— Я не бачу іншої моделі формування коаліції для того, щоб можна було вибрати іншого Прем'єра. Що стосується бажання або небажання когось зайняти місце Прем'єр-міністра: це ніяк не впливає на те, що ми будемо робити. Дуже легко робити гучні звинувачення. Робити конкретну справу набагато важче.

В інакшому випадку доведеться співпрацювати із колишніми представниками "Партії регіонів". Для мене це на сьогоднішній день нереально. Але навіщо це робити? Є команда Президента, є команда Прем'єр-міністра, усі чітко розуміють, що потрібно для країни.

Про вимогу Саакашвілі посадити Іванчука

— Коли тебе ображають, то перша реакція така: хочеться по-чоловічому, розібратися з проблемою. Але, з огляду на свій статус, я цього собі дозволити не можу. Тому прийняв дуже просте рішення — я подав до суду на пана Саакашвілі.

Не може губернатор об'єднувати у собі функції і Генерального прокурора, і Верховного судді. Тоді, коли буде рішення суду, я подивлюся на пана Саакашвілі: як він буде спростовувати брехню. Мені прикро, що він говорить не свою думку, а озвучує чиїсь замовлення.

— За останні півтора року діяльність прем'єр-міністра торкнулася інтересів дуже багатьох осіб. Вони мстяться за допомогою фінансових можливостей, за допомогою медіаресурсу.

— Пан Саакашвілі щось про мене говорить. У нього абсолютно, навіть формально, юридично немає ніяких підстав це говорити. Але він це робить тільки для того, щоб дискредитувати.

Про можливість відходу від Яценюка

— Якщо не буде мене, то буде хтось інший. Мені точно нічого приховувати: я можу відповісти за всі свої вчинки, за всі свої дії.

— Якщо захочуть заподіяти шкоду конкретно Прем'єр-міністру, вони знайдуть як це зробити. Ви ж пам'ятаєте всі корупційні скандали, що нічим не підтвердилися: про якісь вкрадені мільярди.

— Коли читаю я, що міністрів, прем'єра, чиновників високого рангу критикують, вважаю, що це хороший сигнал. Це означає, що вони правильно щось роблять. Комусь на хвіст наступили і викликали таку реакцію, що їх починають брудними технологіями дискредитувати.

Про свої статки

— Я займався бізнесом до 2005 року, я самодостатня людина, нормально живу. Я не витрачаю так, як Ринат Ахметов.

Що стосується фінансування Майдану: єдине, що я зробив — домігся того, щоб всі рішення про отримання коштів від спонсорів приймалися колегіально. Тобто, було мінімум три підписи, коли кошти надходили.

— Тоді і я, і колеги брали навіть у борг гроші у всіх знайомих бізнесменів. Тоді особисто я витратив кілька мільйонів доларів.

Про зв'язки з Коломойським

— Ігор Валерійович дуже ексцентрична та епатажна людина. Потрібно запитати його, що він мав на увазі, коли говорив, що я є його партнером.

— Наразі я не займаюся жодною комерційною діяльністю. Це й забороняє статус Народного депутата.

Ігор Коломойський говорить, що я разом із ним беру участь в роботі компанії із виробництва біоетанолу. Я підтримую енергетичну незалежність України. Якщо в цьому плані ми з Ігорем Валерійовичем однодумці, може, він це вважає партнерством?

— Те, що зараз відбувається така демонізація Коломойського, мені не дуже подобається. Я знаю тільки одне: усі повинні жити за законом. Не треба забувати, що у складний для країни момент він зробив певні патріотичні кроки. Я про це не забуду.

Кілька місяців тому комітет ВР з питань економічної політики звинувачували в затягуванні прийняття Закону "Про акціонерні товариства". Мовляв, це робили задля того, аби Ігор Коломойський устиг владнати справи з "Укрнафтою". Тоді ж Андрія Іванчука запідозрили у зв'язках з олігархом.

— Я зумів зафіксувати свою позицію. Коли я попереджав, що цей Закон не буде працювати, мене ніхто не хотів почути. Усі мене звинувачували, що я захищаю чиїсь інтереси. Прийнятий законопроект — не проти "Укрнафти", не проти Коломойського. Це законопроект, що регулює діяльність усіх акціонерних товариств, мене теж не хотіли почути.

Мене обрали, щоб я розбирався з членами комітету і доносив вузькопрофесійну точку зору до парламенту. Коли ж посипалися звинувачення, я написав заяву про відставку.

— Завдяки позиції комітету та Уряду був внесений до парламенту законопроект, який знизив кворум. Держава як акціонер у підприємстві "Укрнафта", мала змогу провести збори акціонерів.

Про лобіювання інтересів Ахметова

— Усі забули, що олігархи через свою власність контролюють великий сектор економіки. Тобто, це підприємства, це трудові колективи, це певні галузі економіки. Потрібно говорити про це. Прізвищ можна і не оголошувати, вони не мають ніякого значення.

Міністр енергетики України Віталій Демчишин бореться із монополією Ахметова. А Арсеній Яценюк вже у 4 раз намагається поставити перед Банковою питання про його відставку.

— В Арсенія Петровича є претензії до міністра енергетики та вугільної промисловості. Прем'єр наполягає на тому, щоб проводилися певні реформи в галузі. І коли у них немає діалогу, немає розуміння — це абсолютно нормально.

— Це непрофесійно і смішно звучить, коли Яценюка звинувачують у тому, що він захищає інтереси олігархів. Потрібно подивитися, наскільки законодавчі ініціативи Уряду поширюються на інтереси олігархів, що завжди були священними. По Ахметову, наприклад, вдарило підняття ренти на залізорудний концентрат.

Про сьогоднішні зв'язки зі світом бізнесу

— Із паном Юрушевим ми не спілкуємося. Ми знайомі дуже давно, як і з багатьма іншими. Останній рік дуже рідко говоримо, практично не спілкуємося.

— До 2005 року я мав певний спільний бізнес із Валерієм Келестіним. Після того, як я перестав займатися бізнесом взагалі, ми ніяк не перетинаємося. Усе, що він робить, він робить особисто.

— Якщо мій друг є власником бізнесу, то я не можу бути у нього співзасновником. Я більше вам скажу: я голова комітету і це моя робота. Я з багатьма людьми спілкуюся, які займаються певним сегментом економіки. Тому, що ні від міністра, ні від держслужбовця я правди не почую, що відбувається в сегменті, а для мене дуже важливий feat back.

— Якщо ти є власником якогось бізнесу, ти передаєш його на час свого депутатства в управління. У мене не було такої необхідності. У мене немає бізнесу, тому я не переживаю.