Горе переможеним

2012 рік ще раз підтвердив це правило української політики. Після 7-річного вироку Юлії Тимошенко свій термін отримав і Юрій Луценко. В лютому його засудили до 4-х років, влітку він отримав і другий вирок. Також широкий розголос отримали судові процеси над іншими чиновниками з уряду Тимошенко – колишніми керівниками оборонного відомства Валерієм Іващенком та митниці Анатолієм Макаренком. Їм дали умовні терміни, натомість з Тимошенко і Луценком, за словами їхніх представників, в ув’язенні не церемоняться. У квітні ЗМІ опублікували фото нібито побитої тюремниками екс-прем'єрки. І якщо лідера "Батьківщини" після цього таки перевели до лікарні, то Луценкові весь рік не надавали необхідного лікування - стверджує його дружина.

“В нього ж цілий букет – підшлункова хвора, цукровий діабет… Три місяці приховувавти від нас це все, від самого Луценка – просто нелюди”,
– розповідає дружина Юрія Луценка Ірина Луценко.

На Заході ці судові процеси вважають політичними і, власне, з цього почався неоголошений бойкот української влади. Іноземні лідери обмежили свої контакти з українським керівництвом. У травні скасували саміт глав держав Центральної та Східної Європи, що мав відбутися у Ялті – 14 президентів просто відмовились приїжджати до України. Так само не відбувся анонсований українською владою і саміт "ЄС–Україна".

Натомість Кремль активно закликав українську владу до глибшої інтеграції – на базі Митного Союзу. Паралельно кум Володимира Путіна, колишній голова Адміністрації Президента Кучми Віктор Медведчук розгорнув масштабну кампанію за членство у Митному союзі – його рух "Український вибір" весь рік активно рекламували по всій Україні.

“Входження України в Митний союз і Єдиний економічний простір, повноправне входження і збільшить ВВП, і дасть можливість отримати багато преференцій, які наповнять реально наш бюджет”, – вважає керівник руху "Український вибір" Віктор Медведчук.

Розширення співпраці з Митним Союзом

Врешті, наприкінці року український Президент зробив низку заяв про розширення співпраці України з Митним Союзом. Очікували, що можуть бути підписані навіть певні документи. Але призначений на середину грудня візит Януковича до Москви в останній момент скасували. Тож ще залишається шанс на євроінтеграцію.

Як ніколи, Путін наблизився до реалізації своєї мети. Дуже добре, що в останній момент Янукович зробив крок назад і, можливо, це також пов'язано із сигналами, які надійшли з ЄС. Сказано, що угода може бути підписана восени наступного року або й раніше,
– розповідає професор політології Олексій Гарань.

В Європі продовжують наполягати – подальша євроінтеграція України залежить від долі Юлії Тимошенко. Втім, українська влада відкинула усі заклики випустити екс-прем’єрку. Натомість активізувала розслідування її причетності до ще одного злочину – вбивства Євгена Щербаня у 96-му. За рік Тимошенко один раз таки вдалось прорватись із відеозверенням до українських громадян – напередодні виборів.

“Я переконана: або люди повстають і на цих виборах скидають це кримінальне угрупування, або потім так, як відносяться сьогодні до всіх, хто знаходиться в їх власті, так будуть відноситись до кожної людини”, – сказала у зверненні лідер "Батьківщини" Юлія Тимошенко.

Парламентські вибори-2012

Втім, на виборах Партія Регіонів обійшла опозицію – за рахунок мажоритарників. Спостерігачі побачили численні порушення, а опозиція обіцяла через фальсифікації не заходити до нового парламенту.

“Якщо ці округи, де перемагали наші кандидати, хоч в одному окрузі не буде визнаний наш кандидат в депутати, я буду переконувати керівництво опозиції не заходити в парламент і не брати участі у цьому цирку, бо тоді виходить, що ми визнаємо, що вибори сфальсифікували, ми заходимо туди і кажемо - ну нічо, трошки сфальсифікували”, - заявляв заступник голови партії ВО "Батьківщина" Микола Томенко.

Але хоча ЦВК скасувала результати виборів у п'яти округах, де за твердженням опозиції, у її представників вкрали перемогу, опозиціонери не стали відмовлятись від мандатів. До парламенту увійшли дві нові політсили – партії УДАР та "Свобода". Найбільшу фракцію створили регіонали, новим спікером теж став їхній представник – Володимир Рибак, давній соратник Віктора Януковича. Президент таким станом справ задоволений.

Цей парламент більш об’єктивно відображає ідеологічні уподобання та вимоги виборців. Без сумніву, за своїм складом Верховна Рада стає багатополярним центром публічних політичних дискусій,
– заявив Президент України Віктор Янукович.

"Політичні дискусії" депутати вже з першого дня проводили у звичний для себе спосіб. Швидко перейняли досвід парламентських старожилів новобранці Ради. Першими у цій "дискусії" зі свободівцями програли батько та син Табалови, які відмовились вступати до фракції "Батьківщини". В опозиції пообіцяли з перебіжчиками не церемонитись.

“Покарання? Є у мене такі санкції (показує кулаки) ... перед цими санкціями кожен буде боятись кудись перейти”, – зазначав народний депутат від партії УДАР Віталій Кличко.

Щоправда, погрози не завадили перебіжчикам Табаловим у подальшому відвідувати засідання Ради і активно голосувати разом з регіоналами. 2012 рік Україна завершує із новим урядом та старим прем’єром. Микола Азаров лишився без амбітних заступників Валерія Хорошковського, Сергія Тігіпка та Бориса Колеснікова. Пішли з уряду і Петро Порошенко та Віктор Балога. Натомість побільшало міністрів, яких вважають близькими до "сім’ї Януковича". А першим віце-прем’єром став колишній головний банків країни Сергій Арбузов, якого вже називають скарбничим "сім’ї" та наступником Азарова.

“Що стосується уряду Азарова, то його можна порівняти з новорічною ялинкою: тобто Микола Азаров – це верхівка, яка його прикрашає, але нічого не вирішує”, – каже політолог Євген Магда.

На переконання експерта, посилення ролі Президента в українській політиці триватиме і наступного року. Не виключено, що своє оформлення цей процес знайде у змінах до Конституції, яку тепер можна змінювати без участі парламенту завдяки скандальному закону про всеукраїнський референдум.