29 січня делегація Міжнародного валютного фонду приїжджає у Київ і пробуде тут два тижні. Результатом може стати нова програма кредитування для України. В Кабміні очікують, що вона передбачатиме не менше грошей, ніж попередня.
Нагадаємо, з 2010-го по 2012 роки МВФ був готовий позичити Україні близько 15-ти мільярдів доларів. Втім, кредитування швидко заморозили, оскільки українська влада ігнорувала вимоги Фонду. Тоді Україна встигла отримати менше 3,5 мільярдів.
Відтоді вимоги Фонду не змінились, кажуть експерти. Аби отримати кредит, Україні треба залатати дві найбільші дірки у держбюждеті - дефіцит Пенсійного фонду і збитковість "Нафтогазу". Все залежить від того, наскільки українська влада готова домовлятись.
Міжнародному валютному фонду основне - щоб державний бюджет був платоспроможний повертати ці кредити. Тому він дивиться на головні проблеми: на пенсійну реформу він уже махнув рукою, залишається величезна діра дефіциту "Нафтогазу". І саме тому вони виставляють цю умову, - вважає голова Комітету економістів України Андрій Новак.
Крім того, МВФ рекомендує Україні перейти до змінного курсу гривні. Нинішній курс у Фонді вважають завищеним.
Український Прем'єр-міністр Микола Азаров уже заявив, що держава готова піти назустріч у цих питаннях, але не зовсім. Гривню можуть відпустити але так, щоб без різких коливань. Так само можуть і підвищити комунальні тарифи, але не так, як наполягає МВФ. Тільки для заможних. Якщо ж з експертами домовитись не вдасться - нічого страшного, - каже український Прем'єр - мовляв, два останніх роки без цих кредитів Україна вже прожила.
Натомість економісти переконані: цього року зовнішнє кредитування Україні необхідне. По-перше, треба чимось покривати найбільший за останні роки дефіцит держбюджету. По-друге, поповнення потребують і золотовалютні запаси держави - за минулий рік вони схудли майже на чверть. Крім того, саме у 2013 році буде пікова виплата за попередніми кредитами.
Крім грошового виміру, кредити МВФ мають ще один - іміджевий. Державі, з якою МВФ підписує угоду на кілька років, й інші дають гроші охочіше.
“Графік обслуговування зовнішніх боргів дуже складний, а позитивне рішення МВФ - це був би добрий сигнал для інших інвесторів. Якщо ж цього рішення не буде, ситуація значною мірою ускладниться”, - сказав директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин.
За 20 років співпраці МВФ виділив Україні суму, еквівалентну 19-ти мільрдам доларів. Більше половини Україна вже повернула.