“Було вилучене серверне обладнання, була вилучена документація в офісі, який належить Ex.ua. Неодноразово про неправомірність діяльності повідомлялася і адміністрація ресурсу”, - каже заступник начальника Управління боротьби з кіберзлочинністю МВС Руслан Пахомов.

Привід - звернення виробників програмного забезпечення

Приводом для порушення кримінальної справи стало звернення кількох виробників програмного забезпечення, які не домовилися з Ex.ua щодо вилучення піратського контенту.

“Ресурс не може робити самостійних висновків щодо контенту. Справа фактова, яка порушена проти невизначеної кількості осіб, які під 5 обліковими записами розміщували контрафактне програмне забезпечення на ресурсі”, - каже юридичний представник Ex.ua Артем Афян.

Міліція шукає тих, хто розміщав незаконний контент

Встановленням цих користувачів нині і займається міліція. Правники стверджують, що закривати сайт без рішення суду слідчі не мали права. Та й перспективу справи бачать туманно.

“ІР-адрес ідентифікувати фактично можна. Тут питання в площині доведення самого факту правопорушення. Достатньо важко зафіксувати таке порушення в інтернеті”, - каже адвокат Дмитро Слободян.

“Закриття найвідомішого українського файлообмінника об’єднало інтернет-спільноту. Протестували українці не тільки під урядовими будівлями. Закликали блокувати роботу сайтів органів влади, а до групи “Свободу Ex.ua” в соцмережах за кілька днів приєдналося більше 40 тисяч користувачів - утричі більше, ніж має прихильників, до прикладу, сторінка Юлії Тимошенко”, - каже журналіст Ярослав Кречко.

Першим “впав” сайт Міністерства внутрішніх справ. Далі - Президента України. З перебоями працювали ресурси Кабміну та Служби безпеки. У міліції кажуть, зловмисникам загрожує 17 гривень штрафу або 3 роки позбавлення волі. Однак, кримінальної справи ще не порушували - через відсутність звернень відповідних держструктур.

47% програмного забезпечення МВС неліцензоване

Тим часом, поборники кіберзлочинності зізналися, що майже половина програмного забезпечення МВС є піратською.

“Компанія про це проінформована і ведуться певні переговори, щоб поступово цей відсоток ставав все меншим і меншим”, - каже речник МВС Володимир Поліщук.

“В Україні 86% піратства, третій рік цей показник збільшується”, - каже Юрій Омельченко, департамент із захисту інтелектуальної власності "Майкрософт-Україна".

"Майкрософт-Україна" спростував ініціативу перевірки Ex.ua

"Майкрософт-Україна", яких міліція називала одними з ініціаторів перевірки Ex.ua, від наявності звернень відхрестилися. Однак закриття сайту назвали закономірним. Користувачі таких файлообмінників, на думку представників компанії, порушують закон через відсутність інформації про загрозу контрафатку і те, де придбати ліцензійний продукт.

Ціни на контент не можуть бути однаковими в Україні і США, кажуть у вітчизняній інтернет-асоціації. Піратство процвітає, бо влада захищає правовласників, а не користувачів. Хоча останні готові купувати контент за помірними цінами.

“Закон захищає автора і не враховує інтереси користувачів. Поки це все було на рівні продажу дисків, то все ще всіх влаштовувало і це була угода. А тепер це все не узгоджено – тепер це диктат”, - каже заступник голови правління Інтернет Асоціації України Олександр Ольшанський.

Зрештою, у четвер домен ресурсу Ex.ua. розблокували, сайт запрацював, однак більшість інформації через вилучені сервери недоступна.

Ex.ua попросив допомоги в Януковича-молодшого

Поки інтернет-спільнота саркастично вимагала від Президента Віктора Януковича розблокувати роботу ex.ua, натякаючи автору книги Opрortunity Ukraine на порушення ним авторських прав, народний депутат Віктор Янукович звернувся до міністра внутрішніх справ з вимогою пояснити підстави закриття файлообмінника. Примітно, що допомоги у Януковича-молодшого попросили самі ж юристи Ex.ua.