На нього Ізраїль покладав відповідальність за теракти, вчинені із сектора Газа за останні десять років. Вбивству Джабарі передувала серія нападів з палестинського боку, коли угруповання бойовиків випустили на південний Ізраїль сотні ракет.
У відповідь ізраїльська армія завдавала по Газі артилерійські та авіаудари. Втім, бомбардування тільки посилило спротив палестинців. Радикальний ісламістський рух ХАМАС, який контролює сектор Газа з 2007 року, заявив, що вбивство Джабарі “відкрило ворота пекла”.
Щоденно на ізраїльську територію сипалися десятки ракет, які частково перехоплювала система “Залізний купол”. Жертвами протистояння стали майже 160 палестинців, з яких сотня - мирні жителі, зокрема три десятки дітей. Поранення отримали понад тисяча осіб. Серед них і один українець. Втрати ізраїльтян - шестеро людей, - двоє солдатів та четверо мирних жителів.
ЦАХАЛ регулярно звітував про десятки зруйнованих пускових установок, тунелів контрабандистів та інших об’єктів ХАМАСу. Проте одночасно з пунктами бойовиків обстрілу зазнавали і цивільні будівлі, зокрема офіси палестинських та іноземних ЗМІ.
“Цілком очевидно, що у цій будівлі працюють журналісти. Тут є спеціальні знаки. Ми були шоковані, коли ракета поцілила у будинок. Ми швидко з нього вибігли”, - говорить журналіст Мухаммад Асталь.
Керівництво Ізраїлю серйозно розглядало можливість розширення військових дій. Після мобілізації десятків тисяч резервістів активніше заговорили про наземну операцію. Втім, миротворчий десант, який поспіхом відправили у регіон, зробив свою справу.
Домовленість про перемир'я
Держсекретар США, генсек ООН та президент Єгипту після кількох днів напружених переговорів переконали сторони підписати перемир’я. Про досягнення угоди оголосили у середу ввечері.
“США вітають рішення про припинення вогню, відтак, не буде ракетних атак та повернеться мир” - заявила держсекретар США Хіларі Клінтон.
В Ізраїлі противники підписаної угоди вважають, що керівництво країни не зуміло зробити висновки з попередніх конфліктів і вкотре виявило слабкість перед палестинськими терористами. У південних містах Ізраїлю навіть відбулися мітинги проти рішення уряду.
Своєю перемогою закінчення військових дій вважають палестинці. У Секторі Газа 22-ге листопада навіть оголосили Національним святом перемоги палестинського народу.
"Це перемога народу Сектора Газа і, дасть Бог, ми відновимо кордони 1948 року. Ми продовжуватимемо звільняти окуповані території. Прийдемо і звільнимо Єрусалим", - каже місцевий житель Мухаммед Баярі.
“Наш спротив змінив правила гри в окупацію. Хочу сказати усім палестинцям, що можливість вторгнення у Газу минула і ніколи не повернеться”, - заявив лідер ХАМАСу Ісмаїл Ханія.
Ізраїль готовий діяти рішуче
Тим часом ізраїльське керівництво заявляє про досягнення своїх цілей і готовність до нового протистояння.
“Ми готові рішуче діяти, якщо перемир’я буде порушено. Ми досягли поставлених цілей. Частина людей очікувала на жорсткішу відповідь. Ми до цього теж готові”, - повідомляє прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху.
Після припинення вогню Ізраїль розпочав демобілізацію резервістів. Останнє загострення палестино-ізраїльського конфлікту пішло на спад.
Втім, до досягнення повноцінного миру між сторонами ще далеко. Вже у п'ятницю під час збройного інциденту на кордоні Сектору Газа ізраїльські військові застрелили палестинця. Це тільки посилило побоювання, що у майбутньому Близький Схід чекають нові спалахи насильства.