Цього разу на зустрічі Путіна зі ЗМІ російський президент мав винятково складне завдання. Напередодні, за одну ніч, рубль втратив 8% вартості. Один долар піднявся до 80 рублів, а євро – за 100.
За підсумками року в Росії спостерігається загальне падіння економіки та видобутку нафти. На Росію чекає новий виток санкцій. Для запобігання паніці серед росіян, Володимиру Путіну треба було терміново звернутись до росіян.
Головні меседжі
Незламність курсу. Із погіршенням стану російської економіки багато росіян замислюються, що це пов’язано з анексією Криму і взагалі з помилками Путіна у міжнародній політиці – конфронтацією з Європою та США. Саме цю тезу, Путін мав заперечити в першу чергу, і переконати публіку, що він діє в її інтересах.
Ми не винні. Багато експертів чекали, що на цій прес-конференції Путін оголосить про розпуск уряду і звільнення прем’єра Дмітрія Медвєдєва. Але цього не відбулось. Усі економічні проблеми, Путін поклав на країни Заходу.
Спокій. Також важливим було заспокоїти народ та погасити перші прояви паніки. Володимир Путін наголошував на тому, що російський народ має потерпіти. І назвав навіть скільки – два роки. Після двох років, за його словами, світова економіка разом з російською, піде угору.
Нічого оригінального за три години прес-конференції Володимир Путін не сказав. Однак за умов стійкості свого режиму, лояльності більшості росіян, очільнику Кремля не потрібно вигадувати чогось нового.
Читайте також: Прес-конференція Путіна: з Лермонотовим та ведмедями
Якщо офіційна позиція Москви, яка називає Революцію Гідності в Україні – державним переворотом, українську владу – хунтою, і це з часом не викликає відторгнення у суспільства, то навіщо вигадувати щось інше. Слід лише нагадувати народові про ці речі.
Другорядними цілями виступу Путіна була демонстрація ілюзії, що російська влада знає проблеми народу та може публічно про них говорити. І що важливо, не ізолюється від людей.
Паралельна криза
Від російської експансії в Україні страждають обидві держави. Поряд з падінням рубля, українська гривня також демонструє зниження. Ситуація в Україні погіршується поступовою втратою НБУ золотовалютного запасу, що скоротився на минулому тижні до 9,7 млрд доларів, коли кілька місяців тому був майже удвічі більшим.
Натомість російський ЦБ має у своєму запасі близько 400 млрд доларів. Це дозволяє говорити Путіну про стабільність російської економіки.
В України є лише один порятунок – повне реформування держави та звільнення від корупції.
В Адміністрації Володимира Путіна сподіваються, що українські олігархи блокуватимуть боротьбу з корупцією і проведення реформ. Оскільки, по суті, це буде боротьба проти них. І саме олігархи та їхні спільники можуть бути першими фігурантами корупційних скандалів.
Якщо українське суспільство вдруге переможе, і в країні розпочнуться справжні реформи, то Україна може стати прикладом для Росії, де влада зрозуміє, що реформи невідворотні.
Світоглядний висновок
Путінський режим не здатен запропонувати альтернативний вихід із ситуації економічної кризи, оскільки є безпосереднім винуватцем теперішніх проблем в Росії.
Важка економічна ситуація дає можливість росіянам облишити пропагандистські штампи і подивитись на російську дійсність з іншої сторони.
Якщо раніше експерти не розуміли, як саме діє Путін, то зараз очевидно, що багатоходової стратегії у російського президента – просто немає. Він діє ситуативно, а тому помиляється.
Дмитро Бобрицький