Пожежа і зсуви на сміттєзвалищі біля Львова стали черговим попередженням для влади: питання з твердими побутовими відходами необхідно вирішити і якнайшвидше. Бо через певний час аналогічна трагедія може статися в іншому місці. Але проблема не лише з відходами. Є багато інших. Складається враження, що українську владу Чорнобиль так нічому і не навчив.
Як зазначив мер Львова Андрій Садовий, політики повинні перестати піаритися на трагедіях. За його словами, загибель людей на Грибовицькому сміттєзвалищі цинічно використовують діячі, які у попередні роки самі підбурювали місцеві громади виступати проти будівництва сміттєпереробного заводу.
Справді, українські ділки від політики не вперше користаються трагедіями у власних інтересах. І, на жаль, приводів у них вистачає. За статистикою, щороку в Україні виникає від 110 до 140 надзвичайних ситуацій.
Сайт "24" нагадає всім, і в першу чергу політикам і чиновникам, про найстрашніші аварії, що сталися останнім часом, та найпроблемніші місця України.
1. Вибухи боєприпасів у Новобогданівці
Вперше боєприпаси на військових складах поблизу села Новобогданівка Запорізької області вибухнули в травні 2004 року. Тоді загинуло 5 людей.
В липні 2005 року там знову виникла пожежа. Одна людина загинула.
У серпні 2006 року жителі села знову почули вибухи. Вогонь охопив площу близько трьох гектарів. З Новобогданівки терміново евакуювали 1,5 тисячі осіб. Пожежу загасили лише через три доби.
Причиню вибухів кожного разу ставала пожежа. Станом на сьогодні склад майже ліквідовано. Ціна питання – 100 млн євро.
2. Викид аміаку на "Стиролі"
У серпні 2013 року на хімічному підприємстві "Стирол" у Горлівці Донецької області, яке належить олігарху Дмитру Фірташу, стався викид аміаку. В результаті, шестеро людей загинули. В повітря потрапило близько 600 кг аміаку.
Як пізніше встановили експерти, вибух і викид аміаку стався через незадовільний технічний стан аміакопроводу, обумовлений корозією навколишнього середовища, а також ерозією робочого середовища.
3. Розлив фосфору на Львівщині
16 липня 2007 року біля села Ожидів Львівської області перекинулися 15 цистерн з небезпечним жовтим фосфором, що прямували з Казахстану до Польщі. Тонни хімікатів вилилися на землю і загорілися, отруйні пари поширилися на площу близько 90 кв км. До лікарні через отруєння парами фосфору потрапили понад 160 місцевих жителів, непоправної шкоди завдано природі. Основна причина – поганий стан шляхів на перегоні і порушення правил ремонту колій.
Хоча українська влада звинуватила в аварії Казахстан, причину поганого стану колій не можна виключати.
4. Викид парів сірчаної кислоти на Дніпропетровщині
11 травня 2007 року в місті Жовті Води Дніпропетровської області стався викид парів сірчаної кислоти на гідрометалургійному заводі, де переробляється уранова руда. Утворилася кислотна хмара, яка вкрила 5 населених пунктів. Причиною назвали порушення технологічного процесу при заміні фільтрів. Місцеві жителі довго скаржилися на погіршення самопочуття.
5. Пожежа на Вуглегірській ТЕС
У березні 2013 року сталася пожежа на Вуглегірській ТЕС у Світлодарську Донецької області – одному з найбільших енергетичних об'єктів України. У результаті загинув 44-річний працівник підприємства і ще 13 осіб отримали травми різного ступеня тяжкості. Пожежа сталася через самозаймання вугільного пилу при розгерметизації пилосистеми. Збитки від пожежі становили 173,5 мільйони гривень.
6. Пожежа в Чорнобильському лісі
Наприкінці квітня 2015 року в лісі поблизу Чорнобиля сталася пожежа. У вогневій зоні перебувало близько 400 га лісу. Тодішній прем'єр-міністр Арсеній Яценюк повідомив про небачений з 1992 року масштаб пожежі, який гасили близько тижня. До ліквідації вогню залучили понад 300 осіб і 50 одиниць техніки, в тому числі літаки і вертольоти.
Радіаційний фон у районі пожежі, за даними української влади, знаходився в межах норми і становив у середньому 21 мкР/год (безпечний рівень радіаційного фону – до 50 мкР/год). У Києві цей показник складав 11 мкР/год. Втім, місцевих жителів, які добре пам’ятають про наслідки вибуху на Чорнобильській АЕС, пожежа злякала не на жарт. До того ж, під час її гасіння з’ясувалося, що в МНС навіть нема нормальних вертольотів для ліквідації такої пожежі. Локалізували вогонь завдяки мужності рядових МНСників. Вище керівництво фактично продемонструвало повну непрофесійність.
7. Пожежа на нафтобазі "БРСМ-нафта" під Києвом
Також 2015 року, буквально через місяць після чорнобильської пожежі, сталася одна з наймасштабніших пожеж в Україні за останні роки. Полум'я охопило 4 резервуари з паливом на нафтобазі у селі Крячки. Серйозність ситуації полягала ще й у тому, що поруч із базою розташована військова частина з бойовим арсеналом. Загинуло п’ятеро осіб. Згоріло близько 15 тисяч тон нафтопродуктів. Ціна катастрофи — 50 млн грн. Причиною загорання стало грубе порушення техніки безпеки. Нафтобазу, яку пов’язують з колишнім чиновником Януковича, екс-міністром енергетики і вугільної промисловості Едуардом Ставицьким, взагалі не мали права будувати так близько біля населених пунктів.
Крім того, ця пожежа, "гасити" яку приїхав мало не весь склад Кабміну Яценюка, а також мер Києва Віталій Кличко, ще раз засвідчила незадовільний стан технічного оснащення МНС. Через що, власне, і загинули троє пожежників.
8. Пожежа на Грибовицькому сміттєзвалищі
30 травня 2016 року на полігоні твердих побутових відходів у селі Великі Грибовичі поблизу Львова сталася пожежа і зсув сміття, внаслідок чого загинуло 4 людини. Експерти не виключають, що полігон могли підпалити навмисно. Адже масштабна пожежа сталась саме в той момент, коли Львів вийшов на фінальну стадію погодження проекту співпраці з Європейським інвестиційним банком, який і передбачає рекультивацію сміттєзвалища та будівництво нового сміттєпереробного заводу.
Наразі місцева влада вирішила закрити сміттєзвалище. А Садовий звернувся до президента Порошенка з проханням визнати Львів зоною надзвичайної екологічної ситуації.
9. Київські заводи "Радикал" і "Радон"
Заводи, що знаходяться в столиці, називають екологічними бомбами уповільненої дії.
Завод "Радикал", який знаходиться біля станції метро "Лісова", має репутацію "другого Чорнобиля". На його території у ґрунт і фундаменти корпусів просочилося близько 200 тонн ртуті. З 1954 року там використовували ртуть для випуску каустичної соди, а недосконалість технології припускала наявність так званих "планових витоків". Завод давно не працює, однак на його території досі зберігаються небезпечні відходи.
На "Радоні", який знаходиться в Голосіївському районі, вже майже півстоліття зберігаються радіаційні відходи. Підприємство зведено на початку 1960-х і вже з 1995-го перебуває в аварійному стані.
10. Бортницька станція аерації
Ще одна екологічна бомба уповільненої дії під Києвом. Єдина система очищення стічних вод кількох міст Києва і Київської області зведена ще в 1965 році і технологічно давно застаріла. На станції неодноразово ставалися масштабні аварії, адже щороку під час весняного танення снігів рівень нечистот на її території підвищується до критичного рівня. Зокрема, в квітні 2013 року там прорвало дамбу.
В 2015 році між Україною і Японією була підписана угода про надання кредиту на реконструкцію БСА в розмірі 108 млрд єн. Втім, однією реконструкцією проблему не вирішити. Потрібна нова станція аерації з сучасними технологіями для очистки води, яку споживають кияни і жителі області.
Читайте також: Топ-10 кнопкодавів Ради, або Єдиний вихід – тюрма?