Розпорядження Міністра національної оборони від 7 грудня 2023 року про зразок призову на строкову військову службу містить лише два абзаци та додаток. Мовиться про новий зразок призову на строкову військову службу у разі мобілізації та під час війни. Він був оголошений лише наприкінці минулого року та набув чинності через 14 днів після оголошення, тобто 13 січня 2024 року.

Дивіться також Попри нарікання Польщі та інших сусідів: Єврокомісія хоче продовжити пільги для України

У Польщі посилили мобілізацію

Зразок приписної картки складається з частини, призначеної для начальника військового пункту комплектування, а також частини для особи, яка підлягає призову.

У документі передбачено місце для внесення місця і дати явки викликаної особи та відомостей про наслідки неявки за викликом. У ньому вносяться дані про дату і місце явки викликаної особи та наслідки у разі невиконання повістки.

Йдеться про те, що термін "Негайно" у документі означає, що особа, якій він призначений, повинен з'явитися до вказаного місця не пізніше, ніж за 6 годин з моменту отримання повідомлення про оголошення загальної мобілізації або початок війни.

Дата прибуття, зазначена, наприклад, на другий день мобілізації до 12:00, означає, що особа повинна з'явитися у зазначений наступний день мобілізації, зарахований самостійно стосовно першого дня мобілізації, зазначеного у правому верхньому куті першої сторінки картки призначення,
– зазначено в інструкції.

За новими правилами мобілізований має прибути у військкомат через 6 годин після отримання повістки, інакше його чекає в'язниця.

Покарання за неявку під час мобілізації

Водночас у документі вказано, що особа, яка під час мобілізації або війни, будучи призваною на дійсну військову службу, не з'явилася на цю службу у визначений час і в певному місці, карається позбавленням волі на строк не менше 3 років. Однак є і гірші покарання.

Особа, яка під час мобілізації або на війні з метою постійного ухилення від проходження військової служби, будучи призваною на дійсну військову службу, не з'явилася на цю службу у встановлений день і місце, карається позбавленням волі строком не менше 5 років,
– мовиться в документі.

Положення передбачає, що можливі ситуації, коли викликана особа не зможе з’явитися у визначений час і місце, зазначені в картці запису. Тоді громадянин зобов'язаний повідомити про причини командирові військової частини, до якої він зобов'язана прибути, і з'явитися у встановлене місце негайно, коли виникне можливість.

В Україні триває мобілізація: коротко

  • В Україні ввели новий закон щодо цифровізації армії. За кілька місяців, що розділили перше та друге читання законопроєкту, до нього було внесено сотні правок. Нині ж фінальна версія документа передбачає суттєве розширення переліку персональних даних громадян віком від 18 до 60 років, які будуть потрапляти до електронного реєстру "Оберіг".
  • Мовиться про персональні дані, місце проживання та фактичного перебування, відомості про сімейний стан та членів родини, номер телефону та адреси електронної пошти. Зокрема, у законі вказано про відомості щодо володіння іноземними мовами, наявності водійського посвідчення, права на володіння зброєю, а також реквізити внутрішнього та закордонного паспорта, дані про виїзд за кордон.
  • Водночас документ передбачає отримання системою інформації щодо професії та роботи, стану здоров'я та результатів медичного огляду, військово-облікової спеціальності та участі у бойових діях.