Цей чоловік - фахівець з термографії. Він шукає місця, куди втікає енергія. У зв’язку з дорожнечою електроенергії споживачі дедалі більше цікавляться, наскільки добре ізольовані їхні будинки.
За кілька годин до вильоту експерт перевіряє найважливішу деталь спорядження. Інфрачервона камера фіксує поширення тепла на поверхнях та предметах. Чим червоніша поверхня, тим більше тепла вона випромінює у довкілля. У таких вимірах існують чіткі правила.
“Щоб провести хороші інфрачервоні заміри, потрібні певні умови, різниця у 15 градусів, наприклад, 20 градусів усередині і 5 чи менше поза будинком. Чим холодніше назовні, тим чіткішими є термальні межі”, - каже фахівець з термографії Зонке Круль.
Перед тим, як розпочати свій оглядовий політ, на експерта чекає ще одне завдання: він повинен перевірити приватний будинок на предмет витоку тепла.
Камера з тепловим зображенням вказує нам на потрібний дім. Червоні плями означають, що тепло безперешкодно витікає з цього будинку через зачинені вікна.
Якщо вимірювати тепло в середині будівлі, теплові межі зображені синім кольором. Існують місця, де тепло не може триматись через погану герметизацію та ізоляцію. Результат - холод у домі. У деяких будинках можна було б зберегти до 30% енергії, замінивши вікна чи утепливши зовнішні стіни. Проте іноді рішення може бути ще простішим.
“Двері деформувались. Виправивши їх, виправите й ситуацію. Якщо ж це неможливо, зони з протягом можна ізолювати”, - каже фахівець з термографії Зонке Круль.
Після попередньої перевірки експерт розгортає масштабне дослідження. Він піднімається на гвинтокрилі над житловим масивом, щоб оцінити ситуацію з використання енергії у місті.
Байдужа до міських пейзажів інфрачервона камера показує, наскільки все погано.
“Найгірші терморамки - у стін. Гадаю, дахи додатково ізолювали після того, як звели будинок”, - каже фахівець з термографії Зонке Круль.
Температура поверхонь будинку сягає 6 градусів - і це при зовнішній температурі повітря у мінус 2 градуси. Найбільшими ж випромінювачами тепла є промислові споруди.
“Тут ситуація просто надзвичайна! Уся передня частина цієї будівлі випускає дуже багато тепла!”, - каже фахівець з термографії Зонке Круль.
Наступна наша зупинка - нещодавно збудований житловий масив. Якою є ситуація тут?
“Різниця між новими будинками і старими - просто разюча! Фіксуємо аж до 10 градусів різниці”, - каже фахівець з термографії Зонке Круль.
У таких термографічних замірах зацікавлені власники великих житлових площ найперше. Скільки енергії можна зекономити, ізолюючи та утеплюючи будинок, подивимося на наступному прикладі. Завдяки ремонту власник будинку зміг зекономити аж до 70% енергії.
“Перед ремонтом цей будинок споживав 280 кВт годин електрики. Зараз він вимагає лише 30”, - каже власник помешкання Райнер Катенбах.
Цей енергоощадний будинок використовує лише третину потреб звичайного будинку. Горище та стеля підвалу чудово утеплені, про що свідчить синій колір на камері.
Для того, щоб зекономлене тепло одразу ж не витікало, такі енергозберігаючі будинки мають вікна з потрійним склом. Рівномірно червоне забарвлення показує, що тепло залишається в приміщенні. Такий будинок не лише заощаджує енергію, він ще й економить власникам гроші. Результат сподобається кожному.
“Головним підтвердженням цього стане рахунок за опалення. Очевидно, що тепер цифри у ньому будуть відчутно нижчими”, - каже власник помешкання.
Але, окрім дешевих комунальних послуг, є й інші вигоди від таких енергоощадних будівель.
“Ресурси нашої планети вичерпні, а це означає, що потреба у такому виді будівництва різко зростає. І чим менше нові чи оновлені будинки споживатимуть у майбутньому, тим більше запасів у нас залишиться”, - каже власник помешкання Райнер Катенбах.
Наш експерт переконаний, додаткове утеплення є хорошим вирішенням цієї проблеми. У такий спосіб ми зменшимо використання енергії на 70%. А витрати на переоснащення будинку виправдають себе вже через кілька років.