26 років минуло, як закінчилась війна в Афганістані. Та ті, хто був там, і досі оклигуюють від жахіть тих часів. Не можуть забути смерті товаришів. Наслідки тодішньої війни, кажуть, для українських вояків не менш страшні, ніж сама війна. Бо в мирний час їх загинуло більше, аніж під час бойових дій.
І знову історія повторюється. Тільки вже на українській землі. Залпи "Градів", автоматні черги. Страх втрати життя. Постійний стрес. Це те, з чим стикався більше місяця, боєць з Донецького аеропорту Ігор. Зараз чоловік лікує нервове виснаження.
А Юрій був у полоні бойовиків місяць. Його лише нещодавно обміняли. Більшість товаришів бійця ще й досі там. Зараз на лікуванні у військовому госпіталі. Спочатку, розповідає, не міг спати. Зараз намагається адаптуватись до мирного життя. Каже, – складно.
Посттравматичний стресовий розлад, іншими словами "афганський" чи "в'єтнамський" синдром. А вже зараз і "синдром АТО". Побороти його самотужки людині буде дуже важко, кажуть психологи. Без допомоги не обійтись. І головне, підтримка близьких.
Бути особливо терпимими до хлопців, радять священнослужителі. Те, з чим бійці стикаються протягом року, безслідно не зникне.
Психологічні порушення будуть приблизно у 80% військовослужбовців, які повернуться із зони АТО, прогнозують фахівці. Головне не бути байдужим, прагнути допомогти, не відвертатися від них. Повага і турбота будуть найкращими ліками.