Виходом могли би стати генетично вирощені органи зі стовбурових клітин. Проте часто між новим органом та тілом людини не можуть вирости нові кровоносні судини, і тоді настає відторгнення органу, яке зазвичай і призводить до смерті пацієнта.

Для порятунку життя хворого та вдосконалення трансплантаційних технологій вчені використовували різноманітні технології. Вони вирощували органи у спеціальних біореакторах, які забезпечували майже 100% сумісність з організмом пацієнта. Проте навіть такі кроки не могли гарантувати того, що пересаджений орган через якийсь час не почне відмирати.

Навіть більше - якщо все проходило ідеально, пацієнти були змушені приймати десятки важких медпрепаратів, аби уникнути відторгнення пересаджених органів. Такий “коктейль”, звісно, допомагав, проте сильні ліки пригнічували імунітет і навіть могли викликати рак інших органів.

І ось вченим з Австралії вдалося здійснити справжній прорив у цій галузі. Вони змогли створити технологію, при якій не потрібно таблетки їсти жменями. Поки що досліди проводять на мишах, але вчені стверджують, що на людях це також спрацює.

”Ми нарешті змогли віднайти технологію, яка не потребує використання імунодепресантів для трансплантованих органів”, - каже імунолог Джонатан Спрент.

Експеримент провели на лабораторних мишах, хворих на діабет. Перед трансплантацією панкреатичних клітин їм вкололи імуностимулюючі ліки. Після операції ніяких ліків, які б пригнічували відторгнення, їм не давали. Результат здивував всіх - органи прижилися, а у мишей навіть зник діабет!

”Після місяця трансплантації жодна клітина не загинула, і це при тому, що ми не давали їм жодних імунодепресантів”, - каже імунолог Джонатан Спрент.

Ось так вчені на прикладі довели, що якщо стимулювати імунітет перед операцією, то в післяопераційний період необхідність у важких ліках відпадає. Втім, поки що на людях цю технологію ще не випробували. На черзі - нова серія дослідів на лабораторних тваринах.