Для терористичних атак по Україні росіяни застосовують дрони, балістичні, аеробалістичні, крилаті та надзвукові ракети. Однак повномасштабне вторгнення триває уже понад 2 роки і постійні обстріли України суттєво спустошують російський арсенал. Тому ворог використовує і протикорабельні ракети для ударів по наземних цілях.

Мова йде про ракети "Онікс", якими найчастіше росіяни тероризують Південь, а зокрема Одесу та область. Ворог завдає ними як і точкових ударів, так і використовує під час масованих атак.

Що потрібно знати про "Онікси", які їхні технічні характеристики та чому росіяни використовують їх для ударів по Україні – читайте в матеріалі 24 Каналу.

Дивіться також На порятунок є лічені хвилини: що відомо про ракети "Іскандер", якими Росія атакувала Україну

"Онікс" – це протикорабельна ракета, проте росіяни застосовують їх для ударів по наземних цілях. Пояснення цьому просте – росіяни використовують значно більше ракет, ніж здатні виготовити, тому для атак застосовують ледь не всі зразки з арсеналу. Інакше складно пояснити застосування протикорабельних ракет для атак держави без флоту.

За час повномасштабного вторгнення росіяни неодноразово здійснювали теракти з використанням "Оніксів". Найчастіше під обстрілом опинялася Одещина.

  • Під час масованої ракетної атаки 7 лютого 2024 року росіяни застосували 1 ракету "Онікс".
  • 17 січня 2024 року росіяни вдарили "Оніксами" по Одеському і Білгород-Дністровському районах. На щастя, обійшлося без постраждалих.
  • 6 листопада 2023 року росіяни атакували Одесу дронами-камікадзе, ракетами "Іскандер" та "Онікс". Пошкоджено житлові будинки, музей, портову інфраструктуру міста. Постраждали 8 людей.
  • 30 жовтня 2023 року росіяни влучили ракетою "Онікс" по одному із заводів Одещини.
  • Уночі 7 жовтня 2023 року росіяни вкотре атакували Одещину ракетами "Онікс". Ракети влучили у будівлю пансіонату в рекреаційний зоні і в зерносховище припортової інфраструктури. Уламки ракет і вибухова хвиля спричинили пожежу в гаражному кооперативі, пошкоджено кілька багатоквартирних будинків.
  • 25 вересня 2023 року росіяни вдарили по Одеській області двома ракетами "Онікс". Ворог вдарив по припортовій інфраструктурі. В ОК "Південь" повідомили, що ворог влучив у зерносховище. На щастя, воно було пустим.
  • 23 вересня 2023 року 2 ракети "Онікс" влучили в рекреаційну зону Одеської області. Однак, ця територія відкрита, тож обійшлося без руйнувань та постраждалих.
  • 20 липня 2023 року росіяни за допомогою 7 ракет "Онікс" запущених з комплексу "Бастіон" в тимчасово окупованому Криму атакували Миколаїв та Одесу. Російські ракети влучили в порти, причали, житлові будинки і торгові мережі. В Одесі росіяни вбили охоронця адміністративної будівлі, в яку влучила одна з ракет. Вона була розташована в зоні ЮНЕСКО, а поруч міститься будівля генерального консульства КНР. Загалом від атаки постраждали 8 людей, серед них троє співробітників ДСНС. Вдарили і по центру Миколаєва, пошкоджено щонайменше 5 багатоповерхівок, горіли гаражі. Постраждали 18 людей, один чоловік загинув унаслідок теракту.
  • 19 липня 2023 року росіяни випустили по Одесі 6 крилатих ракет "Онікс" з берегового ракетного комплексу "Бастіон" у Криму. Окупанти спрямували ракети на портову і критичну інфраструктуру. Росіяни влучили в зерновий і олійний термінал, пошкодили резервуари та обладнання для завантаження. Унаслідок цього зайнялась пожежа.
  • 9 травня 2022 року вороги завдали удари по Одеській області – випустили 4 ракети з "Бастіон-П", який розташований в окупованому Криму.
  • 2 травня 2022 року окупанти знову обстріляли Одесу ракетами "Онікс", після чого виникла пожежа на площі 70 метрів квадратних. Вибух також пошкодив одну з релігійних споруд – церкву Московського патріархату. Окрім того, внаслідок атаки загинув 15-річний хлопець.
  • 30 квітня 2022 року з території Криму береговим ракетним комплексом "Бастіон-П" був обстріляний аеропорт Одеси.

Російські надзвукові універсальні протикорабельні ракети середнього радіуса дії, призначені для боротьби з надводними цілями. Запускають їх з комплексу "Бастіон", який російські війська розмістили в тимчасово окупованому Криму. Експортне найменування ракети – "Яхонт".

Ракети "Онікс" – це загалом радянська розробка. Їх почали розробляти в СРСР наприкінці 1970-х років. З самого початку вважалося, що цей комплекс повинен бути універсальним: його хотіли розміщувати на підводних човнах, надводних кораблях і катерах, літаках і берегових пускових установках.


Експортний варіант ракети "Яхонт" / Фото militaryreview

Береговий ракетний комплекс "Бастіон" із протикорабельною ракетою П-800 "Онікс" Росія розгорнула на території окупованого Криму ще у 2015 році – для знищення цілей на відстані до 300 кілометрів.

Відомо, що особливість ракет "Онікс" полягає у методі їхнього запуску. Так, одразу після старту вмикається твердопаливний розгінний блок у камері згоряння маршового двигуна. Цей блок через кілька секунд і розганяє ракету до надзвукової швидкості, після чого відключається та викидається з маршового двигуна потоком повітря.

  • довжина (корабельний варіант) – 8 метрів;
  • довжина (авіаційний варіант) – 6,1 метра;
  • стартова маса – 3 000 кілограмів;
  • розмах крила – 1,7 метра;
  • маса з ТПС (транспортно-пусковий стакан) – 3 900 кілограмів;
  • максимальна швидкість – 884 метри на секунду;
  • дальність по висотній траєкторії – 450 – 500 кілометрів;
  • висота польоту на маршовій ділянці – до 14 000 метрів;
  • висота польоту на кінцевій ділянці – до 10 метрів;
  • дальність виявлення цілі – не менше ніж 50 кілометрів;
  • час готовності до роботи з моменту ввімкнення – понад 2 хвилини.


Такий вигляд має ракета "Онікс" / Фото Фокус

Наразі ці ракети мають: Росія, В'єтнам та Сирія. В Індії є один із варіантів цієї ракети, розроблений спільно з міністерством оборони країни. Також ракети "Яхонт" постачалися до Індонезії на початку 2010 року.

Експерти впевнені, що росіяни почали використовувати ці ракети у війні з Україною, бо вони мають велику швидкість та погано помітні для ППО. Втім, це також свідчить і про те, що запас ракет, які призначені саме для наземних цілей, а не для ураження кораблів, в окупантів добігає кінця.

Країна-агресор активно використовує для терору Одещини протикорабельні ракети "Онікс". Чому саме їх, раніше пояснював уже колишній речник командування Повітряних сил ЗСУ.

Юрій Ігнат зазначив, що "Онікси" мають обмежену дальність дії – до 600 кілометрів в залежності від висоти. Оскільки це протикорабельна зброя, то чим нижче перебуває точка пуску, тим менше пролетить ракета. Радіус може зменшитися вполовину від максимальної відстані.

Куди можуть діставати "Оніксами" – туди вони й б'ють. Це, нагадаю, протикорабельна ракета, яка може бити й по береговій лінії,
– пояснив Ігнат.

Ворог використовує все доступне озброєння для атак. Окупанти обирають той тип ракет, який вважають найбільш раціональний на тому чи іншому напрямку. "Онікси" допомагають їм економити "Калібри" чи ракети типу "Х", які можуть долати більшу відстань.

Окрім того, "Онікс" не може атакувати цілі далеко всередині території України, саме тому його використовують для атак на Одеську та Миколаївську області.

У протидії ракетам "Онікс" є дві серйозні проблеми, з якими зіштовхуються оборонці українського неба:

  • ці ракети є гіперзвуковими, тому у воїнів ППО критично мало часу для їхнього виявлення і знищення;
  • виявлення ускладнює і те, що ця ракета летить на малій висоті.

Саме через це українська ППО поки що не здатна ефективно протидіяти ракетам "Онікс". Варто відзначити, що неодноразово були повідомлення про нібито знищення силами ППО таких ракет, однак офіційно Повітряні сили жодного разу не підтверджували такі дані.

З огляду на те, що Україна уже збиває "аналоговнєт" аеробалістичні ракети "Кинджал" за допомогою ЗРК Patriot, ймовірно, що ця система теж могла б впоратися з перехопленням "Оніксів". За оцінкою експертів, це може і французько-італійська система протиракетної оборони SAMP/T. Вона розроблена для захисту від балістичних ракет, але також має здатність протидіяти крилатим ракетам, які низько літають.