Про це 24 Каналу заявив заступник директора Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов, зауваживши, що коли ХАМАС напав на Ізраїль, перші заяви у бік Ізраїлю від Ердогана були зі співчуттями. Зазначимо, що бойовики вдерлися на територію країни 7 жовтня.
До теми Посередник між Заходом і Сходом: політолог з Ізраїлю пояснив нинішні позиції Туреччини
"Зміни відбувалися поступово. Зокрема, тому що Ердоган побачив у цьому можливість гри на внутрішньополітичній арені, консолідацію свого електорату напередодні місцевих виборів, які проходитимуть наступного року", – сказав заступник директора Центру близькосхідних досліджень.
Окрім того, є і зовнішньо-політичні орієнтири. Настрої громадян на Близькому Сході в цілому пропалестинські. У той час, як багато урядів навпаки намагаються зменшити рівень агресії до Ізраїлю і лише роблять вимушені кроки на підтримку палестинців.
Ердоган побачив у цьому свою нішу. Вочевидь, розраховував на те, що він зможе якось брати участь в облаштуванні Гази після закінчення військової операції. І, наприклад, турецький контингент увійде як гарант безпеки,
– зазначив Сергій Данилов.
Або Туреччина буде посередником у звільненні заручників. Однак, ними нині опікується Катар. Ця країна є найближчим союзником Туреччини на Близькому Сході. Туреччина їй гарантувала безпеку, коли у Катару був конфлікт с ОАЕ та Саудівською Аравією.
Які причини позиції президента Туреччини: дивіться відео
Коли може змінитися риторика Ердогана
Риторика Реджепа Ердогана може змінюватися. Коли уперше після 7 жовтня на Близький Схід приїхав держсекретар США Ентоні Блінкен, і Туреччину не запросили, її президент демонстрував невдоволеність. Мовляв, не врахували його точку зору. Це також могло бути причиною зміни риторики та загострення.
Нещодавно президент Туреччини подав до парламенту на ратифікацію питання вступу Швеції до НАТО. Окрім того, він сподівається на візит до США.
На тлі того, що ратифікація вступу Швеції в НАТО просуватиметься, Байдену вдасться вмовити демократів розблокувати в Сенаті постачання F-16, змінюватиметься риторика Ердогана щодо Нетаньягу або всієї ситуації. Не буде такою радикальною,
– припустив Данилов.
Заяви Реджепа Ердогана
- Президент Туреччини розкритикував Ізраїль. Він назвав цю країну "терористичною державою". Ердоган переконаний, що Ізраїль хоче знищити Газу та усіх її мешканців. Водночас терористів ХАМАС він назвав "бійцями опору".
- Реджеп Ердоган звинуватив Ізраїль у "воєнних злочинах". А також – у "порушеннях прав людини" в Секторі Гази. Очільник Туреччини вважає, що прем'єр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу більше "не той, з ким можна говорити". Мовляв, його "викреслили".
- Раніше президент Туреччини заявляв, що країна готується оголосити Ізраїль "воєнним злочинцем". Також він назвав події у Секторі Гази "різаниною" і заявив, що за це відповідальний Захід.