9 травня 2017 року Москва продемонструвала наявні у неї розробки військової техніки, здатної витримувати умови Крайньої Півночі, пише у статті для сайту "24" Наталія Лебідь. Така демонстрація військової міці не може бути випадковою, вказує авторка, адже Росія має певні плани щодо спірних територій в Арктиці.

"Вперше на параді з'явилася арктична техніка, яку можна було впізнати по холодному північному розфарбуванню", – передає російський Інтерфакс. І додає до сказаного слова головнокомандуючого сухопутними військами РФ генерал-полковника Олега Салюкова: "Широка громадськість вперше побачить техніку протиповітряної оборони – зенітний ракетний комплекс "Тор-М2ДТ" і зенітний ракетно-гарматний комплекс "Панцир-СА", а також машини забезпечення, зроблені спеціально для Крайньої Півночі".

Претензії Росії на володіння Арктикою – це окремий наратив. За два дні до параду російське видання "Слово и дело" нагадало про територіальну суперечку між РФ, Канадою, Норвегією та Данією за хребет Ломоносова. Поклади газу та нафти в Арктиці не дають спокою Росії, і, очевидно, розробкою "арктичної" техніки "країна-бензоколонка" зацікавилася недарма,
– зазначає журналістка в щотижневому огляді преси.

"У 2000-ні роки геологічна будова хребта разом з питанням про його приналежність привернула міжнародну увагу. Росія тоді подала заявку в комісію ООН по зовнішніх межах шельфу, стверджуючи, що підводні хребти Ломоносова і Менделєєва є безпосереднім продовженням російського шельфу (…) Окремо варто відзначити заяву колишнього глави канадського МЗС Джона Берда, який оголосив, що його країна вважає хребет Ломоносова продовженням своєї території. За його словами, регіон є для Оттави стратегічно важливим, в зв'язку з чим держава для відстоювання своїх інтересів готова застосовувати навіть військову силу", – пише "Слово и дело".

А "Свободная пресса" повідомляє про таке: "Демонстрація "арктичних" модифікацій на Червоній площі не залишилася без уваги західних ЗМІ, які чомусь назвали показ ЗРК "сигналом всьому світу". Наприклад, японське видання JB Press написало про "арктичні системи ППО" на параді в контексті того, що "Росія почала фортифікувати Арктику" і що Москві "будь-що-будь потрібно забезпечити собі перевагу на морі і в повітрі Арктики для того, щоб підтримувати ядерне стримування".

Читайте також: Якими новинками Росія намагалась здивувати світ на параді Перемоги в Москві

Насправді ж Росія не збирається воювати на Півночі, "заспокоює" видання. Це все – "спекуляції" західних ЗМІ, підкреслюється у матеріалі. Та коли 4 травня на сайті "Правда.Ру" з’являється стаття під промовистою назвою "Шах і мат Америці: в Арктиці Росія пішла вперед на ціле покоління", стає не зовсім зрозуміло, хто й чим спекулює. "Останнім часом в Арктиці відновлюють військові бази і аеродроми, які були закинуті в 90-ті роки. У лютому цього року в Арктиці пройшли випробування нової російської військової техніки. Зразки випробовували холодом і перевіряли, чи можуть вони працювати в суворих умовах Крайньої Півночі", – розповідає "Правда.Ру".

"Правда.Ру" не уточнює, навіщо на Півночі спеціалізована військова техніка, якщо загарбницьких планів в цьому регіоні Росії не плекає. Отже, чи доживе людство до появи в Арктиці російських "ввічливих людей", замаскованих під білих ведмедів, покаже час", – йдеться у статті.

Повну версію публікації читайте тут: Московський парад-2017: "путінюгенд" та війна за Арктику