Після виходу Росії із зернової угоди влітку 2023 року окупанти грозилися знищувати будь-які кораблі в Чорному морі й планували використовувати для цього свою нову-стару розробку – ракети "Москіт". Україна у відповідь почала знищувати носіїв "Москітів" й використовувати для цього вибухову силу самих цих ракет.

Носіями "Москітів" стали ракетні катери Чорноморського флоту Росії, які до цього перебували фактично "в тіні". Один із таких – ракетний катер "Івановєц" в ніч проти 1 лютого 2024 пішов на дно внаслідок атаки безекіпажного "москітного флоту", керованого дистанційно фахівцями ГУР МО.

За іронієї долі, добив катер саме вибух "москітів". Відео операції стало хітом, а сам вибух підтвердив, що російські ракети мають велику потужність і в умілих руках можуть нести значну небезпеку. 24 Канал пояснює, яку саме.

Цікаво Російські ракети б'ють по Китаю: для чого Путіну хаос у Чорному морі та чому Сі мовчить

Влітку 2023 року росіяни провели навчання в Чорному морі, метою яких було відпрацювання ізоляції "тимчасово закритого для судноплавства району і провели комплекс заходів із затримання судна-порушника".

Під час навчань були застосовані надзвукові протикорабельні крилаті ракети П-270 "Москіт". Журналісти Bloomberg не уточнюють назви – за них це зробили в Міноборони Росії, результати роботи вони виклали у пропагандистському відео.

Останні хвилини життя катера "Івановєц", носія ракет "Москіт" – дивіться відео:

Це довела операція ГУР МОУ в ніч на 1 лютого 2024 року, коли внаслідок атаки надводних дронів (профінансованих завдяки донатам на платформі United24) ракетний катер "Івановєц" був атакований на рейді озера Донузлав – спочатку дрон зруйнував обшивку корабля та оголив його трюмові відсіки – наступний дрон вже завітав на сам катер – від детонації його бойового заряду, а саме – ракет "Москіт" стався потужний вибух, який і пустив посудину на дно.

Таким чином, у росіян у Чорному морі 2 катери проєкту 12411, на озброєнні яких стоять саме ракети "Москіт" (або П-15 "Терміт"). Усі вони мають стати важливими цілями для ЗСУ, адже помста за "Тернопіль" ще не завершилась (про це – нижче).


Ракетний катер ЧФ РФ "Івановєц" – прижиттєве фото / фото російського міноборони


Ракетний катер ЧФ РФ "Івановєц" – прижиттєве фото/ фото російського міноборони


Пуск "Москіта" у Чорному морі, липень 2023 року / фото російське міноборони

Що це за комаха?

П-270 "Москіт", не плутати зі співзвучним "московит" – це розробка ще радянських часів, виробництво тривало повноцінні три десятиліття й завершилося вже в часи Путіна.

У 2015-му "Москіт" вже активно відстрілювали в Японському морі, чим дуже дратували сусідню Японію, яка, нагадаємо, досі, де-факто, перебуває в стані війни з Росією (спадкоємицею СРСР).

В акваторії Японського моря під час тактичного навчання угруповань сил Тихоокеанського флоту кораблі Приморської флотилії різнорідних сил атакували крилатими ракетами "Москіт" надводну ціль, що імітує корабель умовного противника. Пуск двох крилатих ракет з інтервалом у кілька секунд здійснили ескадрений міноносець "Быстрый" і ракетний катер "Р-24". Обидві ракети в розрахунковий час вразили мішень – великий корабельний щит, на дистанції понад 60 кілометрів,
звіт російського МО про навчання за участю "Москітів" влітку 2019 року.

Дивіться відео знищення українського корвета:

Що відомо про корвет "Тернопіль"

Це корвет проєкту 1124М, багатоцільовий корабель прибережної дії ВМС України. Це найновіший корвет України, який був спущений на воду ще в 2002 році.

Відзначимо, що під час анексій на бік росіян перейшов лише командир корвета Максим Ємельяненко, частина – написала рапорт на звільнення й лишилася в Криму, всі інші члени екіпажу вийшли в Одесу.

У 2023 році росіяни навіть прозвітували, що можуть збивати ці ракети самі.

Роль ворожого корабля виконував ракетний катер "Р-20", який з дистанції понад 90 кілометрів виконав пуск протикорабельної крилатої ракети "Москіт" у район перебування корвета "Резкий". Військовослужбовці радіотехнічної бойової частини "Рєзкого" своєчасно виявили пуск ракети-мішені і взяли її на супровід, а розрахунок зенітного ракетного комплексу (ЗРК) "Редут" знищив надзвукову ціль на безпечній для корабля відстані. Синхронно із ЗРК вогонь по цілі вела 100-мм артилерійська установка "А-190",
МО РФ описує фабулу навчань в Японському морі, червень 2023 року.

Таким чином, "Москіт" – ніякий не вундерваффе, якщо їх навчилися збивати самі росіяни, нехай і в тепличних умовах. Втім, для українських ППО / ПРО це означатиме додаткове навантаження і, відповідно, нові проблеми.

Звісно, на комерційне судно не поставиш ЗРК, а тому Україні варто піднімати питання на міжнародній арені та говорити про створення коаліції по захисту судноплавства в Чорному морі.

"Москіт" здатен уражати цілі на відстані від 10 до 250 кілометрів (якщо пощастить) / фото МО РФ

Тепер "Москіти" за початковим призначенням протестували на європейському театрі воєнних дій, у Чорному морі. Експерти з видання Defence Express вважають, що ці ракети Росія застосує для реалізації сценарію "тотальної війни" на морі проти судноплавства до портів України, з метою заблокувати вивіз продовольства з нашої країни морем.

І, варто визнати, підстави так вважати дійсно існують, адже Росія йде ва-банк і кидає у бій все, що має з конвенційної зброї.

  • тип – надзвукова крилата ракета
  • призначення – протикорабельна ракета
  • код НАТО: SS-N-22 Sunburn
  • розробка – 1984
  • стартовий двигун — твердопаливний
  • довжина корпусу - 9,3 метра
  • розмах крил в польоті – 2,1 метра
  • стартова маса – приблизно 3,9 тонни
  • вага бойової частини - 300 кілограмів (на вибухову речовину припадає 150 кілограмів)
  • максимальна швидкість польоту - до 2800 кілометрів у годину
  • заявлена дальність стрільби – від 10 до 90 кілометрів (за умови польоту на малій висоті), до 250 кілометрів – за умови націлювання ракети для польоту на великій висоті.