Один з основних приладів - камера. Її призначення - створення кольорових об'ємних фотографій поверхні планети, а також мульти-спектральний аналіз породи. Головна проблема - марсіанський пил, який може дуже спотворити зображення.
"В атмосфері Марса багато пилу. Через нього всі фотографії отримують жовто-коричневий відтінок і стають непридатними у дослідженнях. Для вирішення проблеми нам потрібно використати корекцію кольору. Зараз саме цим ми і займаємося", - каже професор Університету Аберіствіта Дейв Барнс.
Мова йде про невеликий блок калібрування, який складається з набору різнокольорових скляних дисків. Він дозволить камері правильно відтворювати кольори. Однак пристрій "боїться" ультрафіолету, а на Марсі його рівень зашкалює.
З'ясувалося - допомогти їм зможе вітраж. Кольорове скло, яке вже давно використовують у соборах, має здатність затримувати ультрафіолетове випромінювання.
"Вітражне скло зберігає свої кольори протягом багатьох століть. Секрет в тому, що воно не пропускає ультрафіолет і відтак захищає хімічні елементи, які утворюють різноманітні відтінки. Отож, ми вирішили використати його у пристрої калібрування кольорів", - каже професор Університету Аберіствіта Дейв Барнс.
Загалом, це дуже складний процес, який потребує тривалої роботи спеціалістів у лабораторії. Після виготовлення скла його нарізають дрібними дисками і встановлюють у камеру. Науковці сподіваються, що ці скельця витримають суворі умови космічної подорожі.
ExoMars - це спільний проект NASA та Європейського космічного агентства. Головна мета місії - з'ясувати, чи є життя або чи було воно на Червоній планеті. Окрім цього, політ передуватиме висадці людини на Марс.
"Я дуже радий тому, що мої роботи полетять на Марс. Зрозуміло, політ людини на Червону планету - подія ще більшої значущості. Втім, нам ще треба дуже багато чого дізнатися, тому в подорож спершу вирушать роботи та інша техніка", - каже професор Університету Аберіствіта Дейв Барнс.
Програму ExoMars започаткували ще у 2000 році. Тоді планували відправити на Червону планету лише невеликий марсохід вартістю 650 млн. євро. Втім, згодом вирішили створити більший апарат, здатний вмістити велику кількість дослідницького обладнання.
Таким чином бюджет проекту зріс удвічі, а старт перенесли з 2011-го на 2016-ий. Згідно з новими планами ExoMars вирушить у космічну подорож не раніше 2018 року.