Під час випробувань у березні 2023 року була відпрацьована взаємодія РСЗВ "Шквал" з БпЛА, завданням яких була розвідка та передача координат цілей, повідомляє "Мілітарний". 24 Канал проаналізував, що ж це за "нова" розробка режиму Лукашенка та на що вона здатна.
До теми MR-2 Viktor проти іранських "Шахідів": як чеські ППО допоможуть закрити небо від дронів
Випробування РСЗВ "Шквал": дивіться відео
РСЗВ "Шквал" – характеристики:
- запас ходу – 1 000 кілометрів;
- максимальна швидкість пересування – 85 кілометрів на годину;
- максимальний кут підйому, що долається – 30 градусів;
- екіпаж – 3 + 2 людини;
- повна маса бойової машини – 15 050 кілограмів;
- основний калібр – 122 міліметри;
- дальність стрільби – 40 кілометрів;
- кількість реактивних снарядів – 40;
- час заряджання – не більше 14 хвилин.
У Білорусі презентували РСЗВ "Шквал" / скриншот з відео Держкомітету ОПК Білорусі
Білоруський "Град"
Білоруси презентують "Шквал" як сучасну зброю. Ця розробка тамтешнього ВАТ "ВОЛАТАВТО" є суттєво покращеним аналогом класичного та звичного усім "Граду" (БМ-21).
Початок робіт над проєктом –
квітень 2019 року. Перший дослідний зразок був виготовлений вже в 2020 році, тоді ж і відбувся дебют на виставці "Армія-2020".Системи РСЗВ "Шквал" оснащені:
- гідравлічним приводом наведення направляючих,
- автоматичною системою керування вогнем,
- системою супутникової навігації,
- метеостанцією,
- сучасним комплексом зв'язку та передачі даних,
- автоматизованою системою наведення для роботи у складі угруповання з отриманням вказування цілі.
РСЗВ "Шквал" / фото volatavto.by
Варіант "Шквалу" з автоматизованою системою має індекс В-50/40А, без неї –
В-50/40.РСЗВ "Шквал" працює на шасі Урал-432007, оснащена системою супутникової навігації та орієнтування "Магеллан". Цікаво, що цей португальський мореплавець помер на половині власної навколосвітньої подорожі і був похований на Філіппінах, під час експедиції загинули 4 з кораблів і близько 60% екіпажу, а тому неймінг не дуже вдалий. Також РСЗВ оснащений автоматизованою системою наведення, що здатна вести самостійну бойову роботу по цілях з відомими координатами.
Не всі підприємства – власники ліцензії на виготовлення радянських реактивних установок – змогли освоїти їхнє виробництво через складність отримання направляючих труб. А ми змогли це зробити. Ми не просто відтворили радянську технологію, а створили свою оригінальну конструкцію з меншою кількістю зварних швів та з якіснішого матеріалу,
– заступник директора з розвитку та нових розробок ВАТ "ВОЛАТАВТО" Дмітрій Короткевич нахвалює "Шквал" на зброярській виставці MILEX-2021.
"Шквал" здатен використовувати всю лінійку боєприпасів, які застосовують різні модифікації РСЗВ "Град". Основними ж є 122-міліметрові реактивні снаряди, модернізовані на "Заводі точної електромеханіки" ОПК Білорусі.
РСЗВ "Шквал" / фото volatavto.by
Чим "Шквал" кращий за "Град"
На підставі випробувань білоруські інженери стверджують, що їхня розробка значна краща за радянський "Град".
Основні переваги:
- покращена точність;
- відсутність необхідності розгортання метеопоста батареї дивізіону;
- скорочення часу розрахунку установок для стрільби реактивними снарядами;
- скорочення інтервалу обліку метеорологічних та балістичних умов стрілянини (нині 15 хвилин);
- підвищення точності вимірювання температури реактивними снарядами;
- підвищення точності вимірювання метеорологічних умов стрільби реактивними снарядами;
- скорочення часу готовності до стрільби за рахунок автоматизації процесів, а також підготовки та стрільби реактивними снарядами.
Перспективи бойового використання
На зброярській виставці MILEX-2021 білоруси хизувалися "Шквалом" і розповідали, що робили його лише для африканського ринку, власне, вимога залишити шасі Урал-4320 надійшла саме від африканців.
РСЗВ "Шквал" / фото volatavto.by
Нині ж кон'юнктура змінилася й продати "Шквал" на чорний континент буде не так просто. Натомість співагресори-росіяни з радістю заберуть собі все, що зроблять білоруси. Інша справа, що наразі самі білоруси рапортують, що "Шквал" –
це дослідний зразок, а це означає, що наразі таких машин не може бути в значній кількості. Ба більше, має пройти ще кілька випробувань перед тим, як "Шквал" візьмуть офіційно на озброєння. Це не близька перспектива.Нині через санкції можливість випуску такої зброї обмежена. Нехай "залізо" з направляючими трубами –
це питомі білоруські вироби, але електроніка – ні. Яким буває білоруський ноутбук, нам показував сам Лукашенко. Таким чином застосування "Шквалу" у війні проти України наразі є сумнівним – співагресори просто не встигнуть це зробити.