Для тих, хто продовжує шукати правду у судах, боротьба триває. Ті, хто хоче, щоб цього ніколи більше не повторилося, шукають способи запобігти цьому на законодавчому рівні. Ні, не відмінити революції, а зробити так, щоб правоохоронців можна було легко притягнути до відповідальності.

Читайте також: Чи потрібно в Україні заборонити російську мову

Днями у ЗМІ почали ширитися новини про законопроект щодо "Ідентифікації працівників Національної поліції та військовослужбовців Національної гвардії". Його мета у іменних номерах для поліцейських і нацгвардійців, які були б розміщені на жетонах, а під час масових акцій і на шоломах. Також пропонується зробити єдину базу таких номерів, у якій містилася б повна інформація про кожного правоохоронця.

Якщо законопроект ухвалять, для особистого захисту стануть потрібні або хороший зір, або окуляри. Втім, у документі зазначено, що номер має бути таким, щоб його можна було побачити в темряві або здалеку. Здоровенний або/і з підсвіткою? Це поки що невідомо. З одного боку, стане безпечніше. З іншого – чому ми маємо убезпечувати себе від тих, хто має оберігати нас? Так, події Євромайдану показали, що "наша міліция нас бєрєжот – сначала сажаєт, патом стєрєжот", але невже нові поліцейські і нацгвардійці через деякий час, як у казці, мають перетворитися на беркутівців?

Втім, навангувати світле майбутнє не в наших силах, тому сенс у законі про іменні номери є. Але його ідея не нова. Ідеї уже рік. На початку лютого минулого року моніторингова кампанія "Поліція під контролем" провела опитування щодо носіння ідентифікаційних жетонів серед поліцейських. І от деякі цифри: 23% опитаних працівників поліції на той момент ще отримали жетони, а лише 7% опитаних дозволили сфотографувати жетони на перше прохання експертів. Хоча у законі "Про Національну поліцію" чітко сказано, що носіння жетонів є обов'язковим.

Ще рік тому питання про іменні номери стояло не тільки стосовно майбутнього. Але законопроект отримав позитивний відгук комісії і "завис". За словами співавторів документа Ігора Луценка та Мустафи Найєма, зараз є шанс набрати 226 голосів.

У МВС ініціативу не підтримують, там переживають за безпеку самих правоохоронців, оскільки відкритою базою іменних номерів може скористатися будь-хто. До того ж, заступник міністра внутрішніх справ Сергій Яровий не впевнений, що номер можна буде правильно закріпити на одязі: "Викликає сумнів можливість закріплення жетона з індивідуальним номером на бронежилеті, що не відповідає специфікації практичного використання засобів індивідуального захисту".

"Перший, я другий, зі мною 174308-й", — можливо так скоро будуть спілкуватися правоохоронці між собою. А на мітинги цікавіше стане ходити вночі, коли зорі розіллються по небосхилу, а на землі, наче світлячки, будуть охороняти порядок поліцейські та нацгвардійці.

Читайте також: Зміни у Кримінальному кодексі: як тепер довести до самогубства, щоб не сісти?