З цього приводу сьогодні ходить багато чуток щодо предмету такої зустрічі і тем обговорення. Але чутки не дають розуміння значення та важливості даної зустрічі для України. Саме тому хотілося б окреслити декілька ключових моментів, які зможуть пролити світло на ймовірні результати переговорів Петра Порошенка та Дональда Трампа.

Перед тим, як говорити про майбутню зустріч, варто зупинитись на певних подіях, що передували її анонсу.

Читайте також: Трамп і Порошенко говоритимуть про зміну формату АТО, – експерт

Передумови зустрічі Порошенка з Трампом

Так, безперечно, важливим є прийняття американським Сенатом нових санкцій проти Росії. Зокрема такі санкції стосуються російської банківської системи та енергетики. Тобто, США роблять точкові удари по найбільш вразливим секторам економіки РФ, які для Кремля мають стратегічне значення.

Для України ці санкції вкотре підтверджують однозначність позицій як Республіканської, так і Демократичної партій США щодо агресивної політики Росії. Американці дають чітко зрозуміти Путіну, що без виведення військ з території України та повернення Криму не може бути й мови про зняття санкцій. І таку ситуацію ми маємо використовувати на власну користь, надаючи нашим західним партнерам нові докази злочинів Росії.

Окрім санкцій, варто зупинитись і на заяві секретаря РНБО Олександра Турчинова щодо необхідності зміни формату АТО на тимчасово окупованих територіях. Дану заяву слід також розглядати в контексті майбутньої зустрічі Трампа і Порошенка. Адже її значення полягає не у тому, щоби оголосити війну Росії, а саме в гібридності такої заяви.

Слова Турчинова дозволяють Президентові України підіймати перед американським колегою питання нагальної необхідності зміни формату Мінських переговорів. Мінські домовленості давно вже вичерпали себе як інструмент дипломатичного врегулювання конфлікту. Наразі цілком зрозуміло, що ми потребуємо нового формату. Аби такий новий формат був більш дієвим та ефективним, а головне мав би інструменти, які б змушували Росію стати стороною переговорів та виконувати зобов'язання, Україна потребує залучення США у якості сторони переговорного процесу. Сьогодні такий варіант виглядає доволі реалістичним, враховуючи той тиск, який чиниться на Трампа американським політичним істеблішментом в зв’язку з його вірогідними зв’язками з Росією.

З огляду на вищесказане, можна прогнозувати майбутні теми переговорів президентів США та України.

Про що ж говоритимуть?

По-перше, з високою ймовірністю мова буде йти про розширення нормандського формату за рахунок долучення до переговорів США. І представляти Америку буде ніхто інший як Державний секретар США Рекс Тіллерсон. Якщо так станеться, це буде великий плюс для України, адже Тіллерсон є тією особою, яка здатна приборкати амбіції Владіміра Путіна і Сергія Лаврова та змусити Росію виконувати її зобов'язання.

Друга тема може торкатися ситуації в анексованому Криму. Мова йде як про шляхи та стратегії повернення Криму, так і порушення прав людини на півострові зі сторони російської влади.

Крім того, буде обговорення питання надання Україні летальної зброї. Дане питання може мати успіх, а отже посилить обороноздатність нашої держави та ускладнить ситуацію Росії, тому що на відкриту агресію Кремль не зголоситься, бо розуміє усі наслідки відкритого протистояння не так з Україною, як зі Сполученими Штатами.

Також ми можемо отримати нову допомогу і підтримку Америки щодо провадження реформ та боротьби з корупцією. До того ж, можливе обговорення питання американських інвестицій у ключові галузі економіки України, що дасть можливість створити нові робочі місця.

Проте, найбільше значення зустрічі Петра Порошенка і Дональда Трампа полягає у тому, що вона відбудеться перед тим, як Трамп зустрінеться з Путіним. А це дає можливість Україні сформувати власний порядок денний щодо російської агресії та донести свій меседж і свої пропозиції президентові Америки. Тому, тільки граючи на випередження ми крок за кроком будемо наближати нашу спільну перемогу над імперськими планами Кремля.

Читайте також: Візит Порошенка до Трампа: навіщо це президенту США?