Минулого тижня я був у Авдіївці Донецької області. Сьогодні це одне з найближчих до лінії фронту східних міст, у шести кілометрах на північ від Донецька. Бойові позиції Авдіївки дозволяють контролювати північні околиці Донецька і Ясинуватої, південні околиці Горлівки, а також швидкісну трасу "Донецьк – Горлівка". Місто тактично важливе. А ще у ньому працює один з найбільших коксохімічних заводів у Європі.

Читайте также: "Тотальне цькування всіх неугодних": як припинити війну влади проти громадськості

Авдіївка – одне з найбільш постраждалих від війни міст Донецької області. На початку бойових дій проросійські бойовики тримали її під контролем майже чотири місяці, з кінця квітня до 28 липня 2014 року. А після звільнення місто так і залишилось під обстрілами. Атак зазнають передмістя Авдіївки, дачний сектор і промзона на південних околицях. У передмістях зруйновано майже третину домогосподарств. У різні часи через постійні обстріли в Авдіївці було відсутнє автобусне та залізничне сполучення, централізоване водо- та теплопостачання, не працювали низка адміністративних установ, школи, дитячі садки та банківські установи.

Я так довго описував вам це місто, щоб ви уявили собі весь абсурд того, що один з головних провайдерів цього міста, який забезпечує інтернетом тисячі абонентів – працює з окупованої території.

Мова йде про оператора, який, за дивною іронією долі, називається "Онлайн-Україна". Формально це підприємство зареєстроване на ім’я Олександра Бережанського у місті Бердянськ Запорізької області, де нібито і сплачує податки. Але детальна перевірка діяльності компанії місцевими мешканцями виявили зовсім інші і, м'яко кажучи, дивні факти, які свідчать, що насправді уся база даних абонентів інтернет-провайдера, сервери доступу та інше технічне обладнання можуть розташовані на окупованій території, у місті Донецьк.


Син власника компанії брав участь у перегонах на окупованій території

Перевірити цей факт правоохоронним органам було б не важко, але з'ясувався він майже випадково. Спочатку на око впало фото, на яких син власника компанії Сергій Бережанський бере участь у автоперегонах перегонах на підтримку так званого "полку спецпризначення ДНР" на окупованій території. У принципі, цей факт можна було віднести до етичної площини, згідно з чинним законодавством він не є приводом для кримінального переслідування.


Перегони організовувались на підтримку так званого "полку спецпризначення ДНР"

Але надалі було виявлено більш серйозні, юридичні докази зовсім іншого характеру. Виявилось, що у вільному доступі на офіційному сайті onlinedn.ru, який належить російському провайдеру, розміщено взірець типового договору для надання послуг з вказаними реквізитами так званого "центрального республіканського банку ДНР", який розташований на Київському проспекті у місті Донецьк. А ще нам вдалось знайти копію довідки з податкової інспекції так званої "ДНР", в якій офіційно підтверджується реєстрація інтернет-провайдера "Онлайн-Україна" у Куйбишевському районі міста Донецьк.

Це означає, що родина власників інтернет-провайдера, який здійснює господарську діяльність та забезпечує інтернет-зв'язок в одному з ключових прифронтових міст, сплачує податки та фактично розташоване на окупованій території разом з магістральним та серверним обладнанням, на якому зберігається вся інформація щодо користувачів, в тому числі державних органів України.

Окрім цього з’ясувалось, що тій самій родині належить підрозділ інтернет-провайдера в іншому прифронтовому місті Донецької області – Торецьку, і вся інформація про користувачів з Торецька також розміщена на серверах у окупованому Донецьку.


Провайдер зареєстрований та розташований фізично у окупованому Донецьку

Чому все це так важливо? Минулого разу ми з вами вже говорили про загрозу проросійського реваншу у наступному політичному сезоні, а, можливо, і на наступних президентських та парламентських виборах. Головним чинником політичного життя є інформація та канали її розповсюдження. Але скандали навколо телеканалів 112 та NewsOne ще раз довели, що нічого – крім галасливих попереджень та закликів до бойкоту –чинні правоохоронні органи та керівництво держави поки ще не придумали.

Втім, я наголошую, що попереду нас чекають вибори. І ключовим фактором у них буде результат голосування у східних регіонах, особливо у колись окупованих містах. Рейтинги українських політиків там і стануть справжньою оцінкою патріотичності дії влади за останні роки.

Враховуючи, що всі наведені вище факти спричиняють витік певної інформації до країни-агресора та проросійських бойовиків, в тому числі щодо Збройних Сили України та інших державних установ, і, очевидно, що це може впливати на обороноздатність країни – я вже звернувся до голови та керівників місцевих управлінь СБУ з вимогою вжити відповідних заходів у межах своєї компетенції.

Читайте також: "Тотальне цькування всіх неугодних": як припинити війну влади проти громадськості

Адже очікувати успіху проукраїнської політики у прифронтових містах, залишаючи їх мешканців віч-на-віч з проросійськими телеканалами та інтернет-провайдерами, що діють з окупованих територій – дивно, наївно і навіть злочинно.