Процес повернення Саакашвілі, на блокування чого було кинуто весь силовий апарат, побудова додаткових фортифікацій на Краковці, розгортання "загонів тітушок", заборона потягу "Укрзалізниці" виїжджати з Польщі, мінування переходу в "Шегинях" – все це занурило нас в атмосферу часів Майдану, коли з подібним спротивом режиму Януковича зіштовхувалися опозиціонери.

Історія політичної розправи над Саакашвілі привела на польсько-український кордон ключові світові інформагенції – "Reuters", "Associated Press", "France-Presse" тощо. Деякі світові ЗМІ, як "Washington Post", відкрили онлайн-трансляцію подій. Найвпливовіша газета світу "The New York Times", описуючи поневіряння Саакашвілі, не шкодує епітетів на адресу Порошенка, який, цитую, "як і відсторонений попередник Віктор Янукович, толерує буйну корупцію в країні та отримує вигоду з неї".

Критично оцінив дії влади відносно Саакашвілі й представник Президента Трампа в питань України Курт Волкер, який порадив з'ясовувати стосунки в судах, а владі – активніше боротися з корупцією.

Читайте также: Парасолька для лиходіїв: як СБУ допомагає ділити золоту землю київську

Відверте здивування на заході викликали пафосні заяви силовиків Юрія Луценка, Арсена Авакова та інших посадовців про "безпрецедентність" прориву кордону командою Саакашвілі. В Євросоюзі, що потерпає від кризи нелегальних мігрантів, подібне стало регулярним явищем, і кримінальне покарання за це запровадила лише Угорщина, та й та опинилася під критикою ЄС через це рішення.

Саме по собі намагання ізолювати Саакашвілі, спочатку шляхом позбавлення громадянства, а потім блокування його повернення, виглядає як нехтування базовими правами людини.

Законність повернення Саакашвілі в Україну обґрунтовується двома базовими правами. Перше – усім особам, які постійно проживають на території України, має бути гарантований безперешкодний в’їзд в країну, навіть без дійсного паспортного документа. Саме ці права поширюються на Саакашвілі, який має прописку в Україні, що засвідчено відповідною поміткою в паспорті громадянина України. Навіть з моменту видачі сумнівного указу Порошенка про втрату громадянства Саакашвілі автоматично вважається особою, яка постійно проживає на території України та користується всіма правами громадянина, окрім права балотуватися та голосувати на виборах.

Читайте также: Які оборудки Порошенка і Медведчука призвели до подорожчання автогазу

Оскільки перебування Саакашвілі за кордоном було вимушеним і до жодної іншої держави про притулок чи легалізацію свого статусу він не звертався, єдине постійне місце проживання Саакашвілі – це Україна, що випливає з нашого закону "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства". А Міжнародний пакт про громадянські та політичні права гарантує: ніхто не може бути свавільно позбавлений права на в'їзд у свою власну країну.

Окрім того, Саакашвілі має право на захист в суді, зокрема, право особисто оскаржити припинення його громадянства, що випливає не лише з Конституції України, але і з Європейської конвенції про громадянство. У законодавстві України передбачено дві підстави недопуску особи на територію держави. Перше – це наявність заборони СБУ, прикордонників або міграційної служби. Друге – це недійсність паспортного документа, за яким особа перетинає кордон.

Щодо заборони з боку спецслужб, то на прізвище Саакашвілі її видано не було і не могло бути, адже вона повинна обґрунтовуватися вчиненням Саакашвілі злочину проти основ національної безпеки. А безпідставне внесення в чорний список є зловживання владою, що карається за Кримінальним кодексом.

Читайте также: Новий політичний сезон: конфлікт між Порошенком і Гройсманом та союз Тимошенко і Авакова

Намагання ж не допустити Саакашвілі на підставі недійсного паспортного документа є незаконною, оскільки без повернення в Україну для Саакашвілі неможливо виготовити нові документи, що надають йому право на в’їзд. Іншими словами, Саакашвілі на даний момент вважається особою без громадянства, яка постійно проживає на території України, оскільки до припинення його громадянства постійно проживав та працював в Україні.

Випровадження Саакашвілі з України можливе лише на підставі постанови адміністративного суду у разі, якщо він добровільно не виконав рішення про примусове повернення. Такий розгляд відбувається виключно за участі особи, тобто Саакашвілі, в суді.

Втім, скандалу з переходом екс-губернатора кордону виявилося недостатньо. Через декілька днів після цього правоохоронці вручили підозру його соратнику Саакашвілі Давиду Сакварелідзе за статтею "незаконне переправлення осіб через державний кордон", яка передбачає від 5 до 7 років позбавлення волі.

У намаганні покарати Саакашвілі чинна влада переходить до практик, від яких сама потерпала в часи Януковича. Зокрема, зведення рахунків через родичів. Так, міграційна служба атакувала брата Саакашвілі Давида, який мав посвідку на проживання в Україні. Але навесні цього року, після переходу Саакашвілі в опозицію, Центр зайнятості скасував дозвіл на роботу брату Саакашвілі, що автоматично анулювало і посвідку на проживання. Це вже проторена доріжка, якою іде українська влада – так само через позбавлення права на роботу намагалися витиснути з України журналіста Савіка Шустера.

Читайте также: Чому СБУ систематично наїжджає на малий та середній бізнес

Відверте намагання ізолювати політичних конкурентів і далі підриває владу Порошенка. Спільний ворог об'єднує, і подальше закручування гайок буде лише посилювати опозицію. Але в цьому процесі ми повинні не втратити фокус – не лише зміна поколінь в політиці, але також очищення влади та побудова незалежних інституцій, які будуть працювати за будь-якого президента та коаліції. Тільки так ми змінимо Україну на краще.