"Прямого авіасполучення з Москвою в Україні немає. На Москву з Києва літають через Мінськ. Ось списки тих, хто за два минулих роки – роки війни з Росією – літали на Мінськ і в більшості випадків далі на Москву", – пояснила парламентарій свій інтерес.
У списках Сюмар опинилися 59 народних депутатів. За її словами, частина з них справді літають до Мінська, наприклад Ірина Геращенко, Андрій Іванчук, Олексій Рядчин, Леонід Козаченко, Світлана Заліщук.
Однак Вікторія Сюмар допускає, що в переліку є прізвища тих, хто через столицю Білорусі діставався саме на територію країни-агресора:
Думаю, вже відомий Андрій Артеменко, Сергій Льовочкін, Бойко, Мураєв, Онищенко, Ківалов, Деркач, Рабінович, Тарута й багато інших зовсім не на переговори в мінському форматі літали, – заявила вона. – Це радше "московський формат" псевдоукраїнської політики.
Сайт Politeka звернулася з письмовими запитами до всіх депутатів, яких підозрюють у відвідуванні країни, з якою Україна воює ось уже три роки. Однак прокоментував обвинувальну заяву Вікторії Сюмар тільки Євген Мураєв.
"Смішно насміхатися над убогими", – лаконічно написав нардеп.
Куди бюджетним коштом літають слуги народу і наскільки це виправдано
В апараті ВР надали список країн, які за останні два роки відвідали українські парламентарії. Але перш ніж зануритися в океан закордонних вояжів нардепів, наведемо кілька цифр. Отже, в 2016 році власники мандатів "налітали" на 8,357 мільйонів грн, а в 2017 році для службових відряджень планують освоїти майже 12 мільйонів гривень.
Для порівняння: на оплату внесків до міжнародних організацій, в яких Рада є членом, у 2017 році передбачено 7 мільйонів 554 тисячі 700 грн.
Навряд чи хтось сперечатиметься з тим, що активна зовнішньополітична діяльність для будь-якої країни відіграє серйозну роль, а для втягнутої у війну – і поготів. Тому логічно, що акцент зробили на аналізі пріоритетів, які розставляли представники двох парламентських комітетів – закордонних справ та європейської інтеграції.
Пріоритети іноземного комітету
На сьогодні комітет ВР із закордонних справ налічує десять депутатів – представників різних фракцій. Очолює профільний комітет нардеп від "Самопомочі" Ганна Гопко, однак на зовнішній арені її діяльність важко назвати активною. За два роки у неї було п'ять закордонних відряджень. Двічі пані Гопко злітала в Болгарію. Також голова комітету закордонних справ відвідала Польщу, Італію та Бельгію. Цікаво, що депутат жодного разу не побувала в тих країнах, з якими мають міжпарламентські зв'язки групи, до яких вона входить. Тобто візитів до Саудівської Аравії, США, Японії, КНР, Бразилії, Великобританії не було.
Десять разів за два роки в Страсбурзі побував представник БПП Володимир Ар'єв. Тут картина зрозуміла: саме в цьому французькому місті традиційно проходять сесії ПАРЄ, в ході яких, як голова Постійної делегації України, Ар'єв має активну позицію. Також нардеп відвідав Естонію і Великобританію. Але, яким був ККД його вояжу на Кіпр, який обійшовся платникам податків майже в 23 тис. грн, поки не відомо.
Країни, членом груп із міжпарламентських зв'язків з якими є Володимир Ар'єв (США, Польща, Ізраїль, Канада, ФРН, Австрія, Північна Ірландія), він не відвідував.
"Радикал" Віктор Вовк мав шість закордонних відряджень. Чотири рази він відвідав Францію і по разу Бельгію й Італію. Знову бачимо знайому ситуацію: країни, з парламентаріями яких він повинен підтримувати зв'язок (а це Канада, Австрія, Північна Ірландія, Австралія, США і Нова Зеландія), нардеп проігнорував.
Два роки – два закордонні відрядження. За такою формулою діяв представник фракції "Народний Фронт" Ігор Гузь. Нардеп злітав у Болгарію і Францію але, як і більшість його колег по комітету, залишив без уваги країни, членом груп із міжпарламентських зв'язків з якими є.
Три відрядження до Франції (судячи з усього, на сесію ПАРЄ), по одному до Бельгії, Грузії та Болгарії. Це дворічний відрядний актив народного депутата від фракції БПП Світлани Заліщук.
Сергій Ларін, представник "Опозиційного блоку", за два роки здійснив дві закордонні відрядження – в Албанію та Республіку Корея. Треба зазначити, що Ларін є керівником групи з міжпарламентських зв'язків із Республікою Корея, цим обґрунтувати таку далеку і недешеву подорож можна.
Дружина чинного генпрокурора, нардеп від БПП Ірина Луценко за два роки двічі за службовими справами покидала межі України. І двічі пані Луценко літала в Бельгію.
Юлія Льовочкіна, яка представляє в комітеті закордонних справ "Опозиційний блок", вирішила, що закордонні відрядження не для неї. За два роки парламентарій, яка, до речі, є першим заступником голови Постійної делегації України в ПАРЄ, не здійснила жодного закордонного відрядження.
Не їздити до закордонів вирішив і секретар комітету з закордонних справ нардеп від "Народного фронту" Олександр Присяжнюк.
Колишній міністр закордонних справ, народний депутат від "Батьківщини" Борис Тарасюк за останні два роки здійснив дев'ять закордонних відряджень. П'ять разів Борис Іванович злітав до Бельгії. Також він побував у Польщі, Грузії, Швейцарії та Франції.
Комітет євроінтеграції чи євроізоляції?
Незважаючи на те, що політики і чиновники всіх рівнів невпинно декларують прихильність до європейського курсу, в комітеті з питань євроінтеграції за більш ніж два роки навіть не обрали голову. Активністю в європейському напрямі представники цього комітетського цеху, що налічує дев'ять депутатів, не вирізняються. Принаймні про це свідчить офіційна статистика їхніх закордонних вояжів.
Скандальний своєю ініціативою здати Крим в оренду Росії тепер уже екс-радикал Андрій Артеменко, за офіційними даними, за два роки не здійснив жодної службової поїздки за кордон. Може, це й на краще.
Не скористалися можливістю лобіювати інтереси України за бюджетні кошти на європейських майданчиках позафракційний депутат Віктор Балога, а також представник "Опозиційного Блоку" Олександр Вілкул.
П'ять службових відряджень за два роки парламентської діяльності в активі Марії Іонової (БПП). Тричі вона відвідувала Францію. Також пані Іонова побувала з робочим візитом у Бельгії та Швейцарії.
Естонія, Латвія, Туреччина, Сербія, Азербайджан і навіть Замбія. Це – службово-відрядні пріоритети Олени Масоріної з "Народного фронту".
Мустафа Найєм, якого лише де-юре можна вважати членом фракції БПП, за два роки двічі відвідав Туреччину і один раз злітав у відрядження в Австралію.
Якщо проаналізувати відрядний маршрут Олени Сотник ("Самопоміч"), треба віддати належне: на відміну від більшості колег з комітету з питань євроінтеграції, вона розставляла акценти обґрунтовані. За два роки Сотник здійснила 15 робочих візитів за кордон, дев'ять з яких – до Франції, де, нагадаємо, проходять сесії ПАРЄ, в засіданнях якої вона брала участь.
Жодного робочого відрядження за межі України за 24 місяці не здійснив представник БПП Григорій Тіміш, тричі за службовими завданнями відвідувала іноземні держави його колега по фракції Оксана Юринець. Зокрема, вона побувала в Польщі, Бельгії і Німеччині.
Вильоти і висновки
Подобаються нам народні депутати чи ні, але факт залишається фактом: саме тим людям, які сьогодні засідають у Верховній Раді, українці делегували повноваження представляти власні інтереси, зокрема і на міжнародній арені. Тут нардепам, як то кажуть, всі карти в руки. Фінансові також. Хтось із них грає чесно, хтось махлює, замість службових відряджень здійснюючи зовсім не службові поїздки навіть до найекзотичніших країн.
Можна, звісно, припустити, що, бажаючи заощадити кошти виборців, парламентарії лобіюють інтереси України поза її межами власним коштом, саме тому багато їхніх закордонних візитів не відображені в офіційній статистиці, яку веде апарат ВР.
Безсумнівно, декларації багатьох наших обранців, від яких здригнувся весь цивілізований світ, дозволяють їм здійснювати службові відрядження і без бюджетних грошей. Але, знаючи світоглядні пріоритети більшості парламентаріїв, у їхні благодійні пориви повірити вкрай складно.
Читайте також: Прокурор без пуття. Боротьба з корупцією перетворилася в затягування розслідувань