Після захоплення Сходу сепаратистами основний склад Донецького вишу переїхав на мирну територію, де його розподілили на три філії – у Маріуполі, у Краматорську та в Кропивницькому.
Читайте также: Скандал у Донецькому медуніверситеті: хто дурив студентів на мільйони доларів
Статусу "національного" виш не втрачав, а це – почесна відзнака для навчального закладу, тож марку треба тримати. Звісно, були проблеми із посібниками, матеріальною базою та приміщеннями. Але як-не-як виш тримався.
Аби залучати якнайбільше студентів університет вирішив зробити ставку на іноземців, тож шукати потенційних клієнтів почали за допомогою посередників, таких собі фірм-контрактерів.
Найбільшим постачальником студентів для Донецького медуніверситету виявилася така собі харківська фірма "Українські освітні технології".
Вона проводила переговори зі студентами, агітувала приїжджати на навчання, брала з них гроші з обіцянкою перерахувати в університет. Тобто надавала пакетні послуги, такий собі all-inclusive.
Студент платить фірмі гроші, вона організовує його приїзд в Україну та врегульовує усі стосунки із навчальним закладом. Практика звичайна для десятків українських навчальних закладів, але саме в донецькому Медіні стався масштабний прокол.
Коли і як розгорівся скандал
Ще восени іноземні студенти, що навчалися в кропивницькій філії ДНМУ вийшли на мітинг, бо у ректораті їм почали погрожувати відрахуванням за несплачене навчання. Студенти ж стверджували, що все оплатили.
Студенти ДНМУ вийшли на мітинг
То куди поділися їхні гроші й що їм робити? Адже відрахування для студента-іноземця означає негайний виїзд із країни. Часу з'ясовувати, де гроші, та навіть звертатися до правоохоронців, у таких студентів нема.
Так от, на поверхню почали спливати вражаючі подробиці. У виші не дорахувалися 30 мільйонів гривень оплати за навчання іноземців. Ці гроші мала перехувати фірма-контрактер.
Керівництво вишу ще у листопаді вийшло на прес-конференцію та заявило, що партнери їх підвели й гроші на рахунок університету не перерахували, а саме керівництво вишу викрило змову своїх робітників та підприємців.
Читайте также: Мер Дніпра виділив фантастичну суму на допомогу містянам: що задумав політик
І от з цього моменту почали розгортатися ще цікавіші події. За ректора Петра Кондратенка взялася Служба безпеки Україна та провела обшуки в університеті, а згодом у мережу виклали засекречене судове рішення, яке відкрило усім очі на те, що ж відбувалося за лаштунками.
Ректор ДНМУ Петро Кондратенко
Чому фірма-контрактер заявила в СБУ
Представники "Українських освітніх технологій" заявили до СБУ, що й раніше ректор Кондратенко щомісячно вимагав від них хабар по 10 тисяч доларів, а вони змушені були його сплачувати.
Потім він забажав дві машини преміум-класу, й на це контрактери також погодились. Останньою каплею, за словами опонентів Кондратенка, стала вимога сплатити йому на початку року хабар у 300 тисяч доларів.
Отже, хто каже правду, а хто бреше в цій історії, дотепер невідомо. Але очевидно, що "рильце у пушку" в обох сторін. От тільки заручниками корупційних взаємовідносин виявилися студенти.
Читайте также: Як живе найбагатший екоінспектор України: статки, які шокують
СБУ вже висунула ректору Кондратенку та директору фірми-контрактера підозри. Машини, якими нібито сплачувалися хабарі знайдені та на штрафмайданчику. Слідство далі триває, але головне – гроші студентів, які вони сплачували, так і не знайшлися.
Що це все означає для студентів
Нашим журналістам вони показували чеки про оплату, але в ректораті їх не приймають. А цифри там немалі: від чотирьох до дев'яти тисяч доларів, хоча насправді рік навчання не перевищує й трьох з половиною.
Від листопада, коли розгорівся скандал, майже 300 студентів-іноземців знаходились у підвішеному стані. Їх не відраховували й продовжували навчати. І от принагідно, що як тільки ректору висунула підозру СБУ, того ж дня, 7 лютого, ДНМУ оприлюднив наказ про відрахування студентів.
Що це означає для них: скасування посвідок на тимчасове проживання та негайне видворення із країни. Тримати їх тут і чекати кінця розслідування, поки будуть шукати їхні гроші, ніхто не збирається.
Майже 300 іноземних студентів у ДНМУ ошукали
Й не факт, що знайдуть. То що маємо: відверте "кидалово" 300 студентів-іноземців. Вишем, який має статус Національного. І ніхто не може їм допомогти.
Зрозуміло, що у такій патовій ситуації мав би втрутитися МОЗ, адже хіба винні студенти у тому, що хтось із кимось не поділив їхні гроші. Але ж Уляну Супрун відсторонили, і МОЗ зараз скоріш за все не до цього.
Читайте также: Боротьба за МОЗ: чого насправді хочуть ті, кому заважає Уляна Супрун
Прикро, що вже третій медвиш країни псує свою репутацію корупцією. Граблі попередників нікого нічому не вчать.