ТЕНДЕНЦІЇ РОКУ
У 2011 році спостерігається кілька тенденцій. Деякі з них існували спочатку, а інші з’явились в останні місяці, зокрема, зменшення рівня збитковості банківських установ. Так, чистий збиток банків скоротився за 10 місяців 2011 р. у порівнянні з аналогічним періодом 2010 р. вдвічі - до 5,154 мільярда гривень. При цьому, доходи банків України за десять місяців 2011 р. порівняно з відповідним періодом 2010 р. збільшилися на 2,8% - до 115,224 мільярда гривень.
Іншою тенденцією є те, що фінустанови наразі відчувають "гривневий голод", адже кредитування у валюті заборонено, а населення пасивно несе заощадження в банки. На зниження довіри впливають, як правило, загроза рецесії, зростання цін та інфляція.
ДЕПОЗИТИ І КРЕДИТИ
Збільшити суми на депозитних рахунках вдалось лише після істотного підвищення ставок і введення акційних фінпродуктів у жовтні-листопаді. Відтак, обсяг депозитів на рахунках складає за 10 місяців цього року, за даними Нацбанка України, 303 мільярда гривень. При цьому слід відзначити, що зростання відбулося за рахунок збільшення майже на 2,7 мільярда гривень в іноземній валюті. При цьому депозити у гривні скорочуються третій місяць поспіль.
На таку ситуацію могло також вплинути рішення НБУ про зміну правил при обміні валюти. Нагадаю, що регулятор зобов’язав банки знімати копії документів, що посвідчують особу під час обміну гривні на іноземну валюту.
У свою чергу, окрім депозитів негатив спостерігається і в сфері кредитування, яке фактично заморозилось. Згідно із даними сайту mybank.ua, банки підвищили процентні ставки, а взяти позику на придбання помешкання стало значно важче. Крім того, деякі з фінустанов взагалі припинили кредитування іпотеки, купівлі авто.
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
У цьому аспекті, хочеться відзначити роль Національного банку України, який досить активно відслідковує економічні і фінансові процеси. Варто згадати про листи глави НБУ Сергія Арбузова до Миколи Азарова з порадами як потрібно уникнути рецесії і знецінення гривні в умовах складної міжнародної ситуації.
Крім того, Нацбанк щомісяця публікує власні прогнози росту ВВП, інфляції, зростання цін. Складається враження, що НБУ наразі витупає єдиним рятівником гривні. З приміщення регулятора лунають заяви про те, що гривня стабільна і криза національній валюті не загрожує. Ще варто згадати рішення Нацбанка щодо розрахунків за російський газ рублями і переведення частини золотовалютних резервів в китайські юані.
Однак, спроби НБУ заспокоїти інвесторів і українців особливим успіхом не відзначаються. "Валютний бум" призвів до того, що резерви Нацбанку продовжують скорочуватися: наприкінці жовтня 2011 р. цей показник склав 34,162 мільярда доларів. При цьому, на кінець вересня цей - 34 мільярда 950,52 мільйона доларів. Відтак, золотовалютні резерви України зменшились на 2,2% лише за один місяць.
2011 рік запам’ятався кількома знаковими подіями на ринку злиття-поглинання у банківському секторі.
Зокрема, Антимонопольний комітет дозволив підконтрольній українському бізнесменові Дмитру Фірташу австрійській Centragas Holdings AG купити більше 50% акцій банку “Надра”. Угода забезпечить покупцеві більшу половину голосів у вищому органі управління емітента.
Найбільший в Україні "ПриватБанк" продав майже 25% акцій кіпрській компанії Triantal Investments Ltd.
Націоналізований "Укргазбанк", як розказала директор департаменту фінансової політики Міністерства фінансів Тетяна Сисоєва, планують продати через 2-3 роки. Такий механізм продажу передбачений відповідним законопроектом, який Україна узгодила з Міжнародним валютним фондом. Подібна доля чекає і на "Банк Київ".
А на базі "Родовід Банку" буде створено санаційну фінустанову. Згідно із розпорядженням НБУ, головними завданнями будуть: продовження роботи щодо повернення власних активів і робота з проблемними активами державних банків та фінустанов, капіталізованих за участю держави. При цьому, продаж установи відбудеться через 5 років
Загалом "Укргазбанк", "Банк Київ", "Родовід Банк" оцінили в 26 мільярдів гривень. На думку Тетяни Сисоєвою, ситуація на ринку у найближчій перспективі не сприятиме вдалій приватизації. Проте продовжувати керувати цими банками з ризиком додаткових витрат з бюджету державі теж незручно.
Окрему увагу варто приділити українським "дочкам" іноземних банків. Зокрема, німецький Commerzbank через фінансові проблеми не виключає можливості продажу своїх дочірніх структур у інших країнах, зокрема і в Україні. За словами керівника фінансового відділу Commerzbank Еріка Штрутца, банк "Форум” перебуває "надто далеко від центру", тому розглядається можливість його продажу.
Європейський банк реконструкції та розвитку став в цьому році акціонером "Укрсиббанку", що входить в п'ятірку найбільших фінустанов України. Внаслідок купівлі паперів "Укрсиббанку" у французької BNP Paribas, ЄБРР став власником 15% акцій. У той же час, у BNP Paribas залишилося близько 85% акцій української фінустанови.
Позитивним були кілька рішень НБУ щодо виведення тимчасової адміністрації з банків "Фінанси та Кредит" і "Кредитпромбанк".
ПРОГНОЗИ НА 2012 РІК
На думку експертів зі Світового банку і компанії Ernst and Young зміни в банківському секторі України триватимуть. Деякі банки продадуть свої українські відділення вже в наступному році.
"Цьому є дві причини. Перша - це, природно, "мамам" (головне відділення банку) зараз важко. Зрозуміло, коли "мамам" дуже важко і передбачається, що буде зовсім погано, то вони дивляться, від чого можна було б позбавитися. Інвестиції в непрофільних ринках, навіть хороші інвестиції, скорочуються. Це об'єктивна тенденція, незалежна від того, в Україні ми або в Грузії. Ми просто "потрапили під роздачу", - сказав голова відділу супроводу договорів Ernst and Young в Україні Дмитро Литвак.
ПІДСУМКИ
Підбиваючи підсумки, хочеться відзначити, що фінансистів чекатиме важкий 2012 рік, оскільки в Європі, Росії і США вирує криза, яка ще не повністю набрала сили. А відтак, період потрясінь попереду. Тут основну роль гратимуть не тільки ухвалені рішення банкірів, співпраця з центральними органами влади в Україні, але й довіра населення, адже, міжнародна консалтингова компанія McKinsey визнала українські банки найслабшими серед всіх європейських закладів.