Поліомієліт – гостре вірусне захворювання, як ще називають в народі хвороба "брудних рук". Інфекція в першу чергу вражає центральну нервову систему та може викликати параліч. Основним способом поширення вважається контакт з хворим: через руки, носові хустки, одяг або через інфіковані продукти, воду, з повітрям. Ланцюжок передачі поліомієліту можна перервати, дотримуючись санітарних правил: збудник хвороби гине при кип'ятінні та дії дезінфікуючих засобів. Інкубаційний період захворювання становить 2 – 35 днів, частіше 7 – 14.

За темою В Україні виявили випадок поліомієліту в маленької дитини – її паралізувало

Чим небезпечний поліомієліт

Поліомієліт у дітей частіше виявляється після 6 місяців і до 5 років, зазвичай у тих, хто не захищений вакциною. Ймовірність наслідків цієї інфекції та тяжкого перебігу захворювання вище у старших дітей і пацієнтів з наявними супутніми захворюваннями.

У більшості випадків (70%), поліомієліт перебігає безсимптомно, тим самим підвищуючи рівень небезпеки для життя дитини. Для оцінки критеріїв перебігу захворювання на поліомієліт, лікарі орієнтуються на ступінь вираженості рухових порушень і загальної інтоксикації організму.

Серед показань найчастіше зустрічаються кишкові розлади, може бути лихоманка, у важких випадках розвиваються парези та паралічі, на жаль, у 5% випадків пацієнти помирають.

Цікаво Педіатр знає: як поновити календар щеплень дитини

Як гарантовано захистити дітей від поліомієліту

Мій колега, завідувач відділення клініки "Веселка" – Андрій Юрас, зазначає: "Для того, щоб в суспільстві був ефективний імунітет, потрібно аби більше, ніж 95% населення були вакциновані".

Отже, єдиний дієвий спосіб уникнути захворювання – провакцинувати дитину. Вакцинація від поліомієліту входить в основний календар щеплень, починається у віці 2 місяців, та повторно проводиться у 4, 6 та 18 місяців, у 6 та 14 років. Щеплення від поліомієліту може входити у склад комплексних вакцин, що захищають одразу від декількох інфекційних захворювань, таких як: дифтерія, кашлюк, правець, поліомієліт, гемофільна інфекція та гепатит B.

Щеплення зазвичай виконуються живою вакциною (краплі у рот), до складу якої входять живі ослаблені віруси. Завдяки вакцині формується місцевий імунітет у кишківнику, що перешкоджає подальшому розповсюдженню вірусу поліомієліту. Це єдина вакцина, яка використовується для забезпечення колективного захисту дітей від поліомієліту.

Для захисту дитину радимо своєчасно робити вакцинацію, відвідувати планові та профілактичні огляди. При перших ознаках захворювання, звернутись до лікаря, адже базове здоров'я дитини – це фундамент захисту, який будують батьки та лікарі. Допомагаємо піклуватись про безпеку здоров'я та розвитку малечі з перших днів життя.