Єдиним кандидатом від обох політичних сил на президентських виборах стане мер Львова Андрій Садовий. Він нещодавно заявив, що буде балотуватися у президенти. Партії також разом братимуть участь у парламентських виборах 2019 року і місцевих 2020 року.
Читайте также: Об'єднання "Самопомочі" та ДемАльянсу: що варто очікувати
І у будь-якому разі, чим ближче до президентських виборів, тим гостріше для багатьох політичних сил поставатиме питання про підтримку спільного і єдиного кандидата. І колись цей процес усе одно доведеться розпочинати.
Але, як завжди в українській політиці, не все так просто. Першим про необхідність об’єднання заявив інший кандидат у президенти Анатолій Гриценко. Він неоднаразово закликав і команду "Самопомічі", і "ДемАльянсу" до спільного походу на вибори. Його логіка об’єднавчого процесу була такою. Раніше у "Самопомочі" і Садового рейтинги були набагато вищі, ніж у "Громадянської позиції" і Гриценка.
Анатолій Гриценко
Рік тому, на якомусь етапі "Громадянська позиція" була готова повністю приєднатися і розчинитися у "Самопомічі". Але скандал із львівським сміттям, який підігрівала влада, дуже болісно вдарив по рейтингам "Самопомочі" і Садового, і зараз ситуація вже зовсім інша.
Читайте также: Чи відбудеться до виборів об’єднання демократичних сил: думка політолога
За даними соцопитування фонду "Демократичні ініціативи" Ілька Кучеріва, оприлюдненими у вересні, за Гриценка на виборах президента готові голосувати 8% виборців, а за Садового – трохи менше 3%. За партію "Громадянська позиція" віддали б голоси десь 9%, а за "Самопоміч" – 4%.
Тому Гриценко, виходячи з рейтингів, закликав команду Садового об’єднатися вже на його території. Про це він заявляв багато разів, і натякнув, що саме він може бути єдиним кандидатом. Гриценко вже почав збирати нові обличчя в команду, запросивши до себе, наприклад, Єгора Фірсова і його політсилу "Альтернатива".
Та потім Гриценко зробив одну велику помилку. Пішли чутки, що йому допомогає Віктор Балога, колишній голова секретаріату Віктора Ющенка. Балога – сірий кардинал тих часів і піти на об’єднання з політсилою, з якою він може бути пов’язаний – це великий репутаційний ризик.
Віктор Балога
Може тому "ДемАльянс" пішов на перемовини не до більш рейтингової "Громадянської позиції", а до "Самопомічі" і Садового. Якщо Гриценко і далі робитиме такі кадрові помилки, його рейтинги можуть дещо впасти. Тому "ДемАльянс" можна зрозуміти.
Але що ще цікаво. Заяву про об’єднання зусиль і підтримку спільного кандидата на президентських виборах від імені "ДемАльянсу" робив Василь Гацько, співголова партії. Згідно даним Мінюста іншим співголовою "ДемАльянсу", досі залишається позафракційний народний депутат Вікторія Пташник, яка колись була в команді Самопомочі, а потім приєдналася до Демальянсу.
Пташник вийшла з партії "ДемАльянс", але Мінюст досі не враховує ці зміни. Тому депутат побажала новому об’єднанню ефективної співпраці, яка могла б початися із реєстрації змін партійних керівників.
Вікторія Пташник
До того ж, в політраду партії "ДемАльянс" ще входять народні депутати єврооптимісти Сергій Лещенко, Світлана Заліщук, Мустафа Найєм. І їхня позиція відрізняється від позиції Гацька, який вже однозначно заявив, що підтримує Садового на виборах президента.
Читайте также: Новий кандидат у президенти: чому мер Глухова викликав бурхливу дискусію в соцмережах
Заліщук з приводу об’єднання написала у себе у Фейсбуці, що звісно об’єднавчі процеси дуже важливі, інакше буде реванш корупційних чи проросійських сил.
Водночас, депутат вважає, що у нового покоління є власний виклик – мобілізуватися і однією платформою рухатися на перегони, у підсумку підтримавши одного кандидата. "Чи буде це Садовий? Чи буде це Гриценко? Чи буде це Вакарчук – найближчий час покаже", – написала депутат.
А Найєм додав, що чекає прямої угоди між Анатолієм Гриценком і Андрієм Садовим. І незалежно від того, чим закінчаться такі перемовини, він готовий працювати у команді єдиного кандидата. Включаючи Святослава Вакарчука, який на думку Найєма, ще не відкинув ідею висування своєї кандидатури на президентські вибори.
Мустафа Найєм, Світлана Заліщук та Сергій Лещенко
Тому, як бачимо об’єднавчий процес вже розпочався і це добре. Та йде він зі своїми особливостями. Не виключаю, що потенційні партнери – Садовий і Гриценко – будуть конкурувати між собою у першому турі на президентських виборах.
Занадто рано робити остаточний прогноз, є ще фактор Вакарчука, але принаймні розпочався якийсь об’єднавчий рух, що вказує на те, що до виборів вже активно готуються не лише два основних кандидати.