Ми підібрали Топ-10 архітектурних споруд та комплексів, на поїздки до яких радимо обов’язково знайти час.

У списку немає таких відомих архітектурних «брендів», як Колізей чи статуя Свободи. Навпаки, наш сайт пропонує відвідати маловідомі цікавинки з тих країн, де найчастіше відпочивають українці.


Кольорові вулички Бурано, Італія

Адже там всі будинки пофарбовані у яскраві кольори. Легенда каже, що рибалки, які стали першими поселенцями острова, спеціально фарбували будинки різними фарбами, щоб кожен з них міг здалеку розрізнити свій дім, коли повертався з плавань.

Тож це суцільне задоволення - пройтися по яскравих і соковитих буранських вуличках. До речі, на Бурано дзвіниця місцевого собору Сан Мартіна, найвища споруда острова, нахилена - асоціацій з Пізанською вежею уникнути важко.


Єреванський каскад у Вірменії

У столиці Вірменії Єревані побудовано каскад, який з’єднує нижню і верхню частини міста. Він так і називається — Єреванський каскад.

Із його найвищої точки відкривається панорама на все місто, настільки красива, що, за відгуками в блогах, це один з найкращих моментів подорожі у Вірменію.

Каскад висаджений квітами, оздоблений фонтанами і цікавими скульптурами. А всередині нього - центр мистецтв.


Аспарухів міст у Болгарії

Набагато рідше можна натрапити на згадку про Аспарухів міст поблизу Варни. Це — найбільший сталеварний міст у країні. Він проходить через канали, якими вода потрапляє з озера Варна у Чорне море.

Оскільки міст є частиною міжнародної магістралі, на ньому — дуже інтенсивний автомобільний рух. Але туристам, які знудилися від курортів Варни, цей міст обов’язково сподобається. Адже тут щодня проходять заняття з банджи-джампінгу — можна стрибнути з 50-метрової висоти.


Театр-музей Далі у Фігерасі, Іспанія

Музей, повністю присвячений творчості Сальвадора Далі, знаходиться в іспанському місті Фігерас. Художник сам його проектував, сам оформлював інтер’єр і сам визначав для нього експонати. А в одній з кімнат розташована його могила.

Музей творчості Далі знаходиться у місті, де він народився. Сама ж будівля — колишній театр, де були виставлені його перші роботи.

Музей має дуже цікаве, майже казкове, оформлення ззовні. А всередині — малюнки, що повністю покривають стіни та стелю. Деякі з малюнків Далі малював спеціально для приміщення, а деякі є копіями його картин.


Саграда Фамілія у Барселоні, Іспанія

Ще одна іспанська родзинка, Саграда Фамілія або Храм Святого Сімейства, знайома всім, хто чув про архітектора Антоніо Гауді. Це католицький храм у Барселоні, який будують от уже 130 років, а для завершення будівництва, якщо воно вкладеться в термін, потрібно ще 13 років.

Тим не менше собор відвідують мільйони туристів — навіть недобудований, він вражає незвичними формами, величними колонами і велетенськими розмірами. Будівництво фінансує католицька громада з усього світу, але туристи теж можуть скласти пожертви.

До речі, запланована висота храму після завершення будівництва — 170 метрів. Це на 1 метр нижче, ніж висота місцевої гори. Гауді казав, що його творіння не має права бути вищим за творіння Боже.


Мамертинська в’язниця в Римі, Італія

Ми обіцяли не згадувати Колізей, але не згадувати Рим взагалі — це неможливе завдання, коли пишеш про архітектуру. Цікавим місцем столиці Італії, про яке згадують нечасто, є Мамертинська в’язниця.

Тут з IV століття до н.е. Римська імперія тримала злочинців, засуджених до страти. За переказами, у крихітних камерах Мамертинської в’язниці очікували смерті святі апостоли Петро та Павло.

Стовідсоткових доказів цього факту немає, однак в’язницю знають найперше завдяки цьому факту. Вже в VII столітті тюремні підземелля було перетворено на храм. У пам’ять про те, що тут провели останні дні апостоли, над Мамертинською в’язницею збудовано храм Сан-Джузеппе-деї-Фаленьямі.


Уплісцихе, Грузія

Останнім часом українці все частіше їдуть в Грузію. Із одного боку, країна доволі екзотична. Із іншого — не треба візи, та й гроші на відпочинок там потрібні невеликі.

Якщо ви плануєте грузинську подорож, обов’язково заїдьте до міста Уплісцихе. Воно висічене в скелі. До того, як у Грузії головною релігією стало християнство, це місце було одним з головних капищ країни. Згодом Уплісцихе перетворилося на резиденцію грузинських царів. Із XIX століття в печерах-будинках ніхто не живе, однак порожньо там не буває ніколи через шалений потік туристів.

В Уплісцихе віє язичницькою містикою і загальним відчуттям давніх часів. Всюди, куди сягає око, — камінь. Хоч-не-хоч виникне повага до людей, що жили тут тисячі років тому і без допомоги сучасної техніки висікли місто, яке донині викликає захоплення.


Православна церква архангелів Михаїла та Гавриїла в Сараєво, Боснія

Боснія, і, зрозуміло, її столиця Сараєво, — в основному, край мусульманів. Тому це якось парадоксально, що в мусульманському місті, в самому серці Сараєво, збереглася найстаріша на Балканах православна церква — архангелів Михаїла та Гавриїла.

Сьогоні вона діє як музей — там можна побачити стародавні ікони, іконостас та вівтар, які використовували сотні років тому. Адже перша згадка про храм датована XII століттям.

До речі, поки українці не їдуть масово відпочивати в Боснію, пропозиція відвідати старовинну церкву може бути актуальною для тих, хто перебуває у Чорногорії. Зі столиці Чорногорії до столиці Боснії — 10 годин автобусом і жодних потреб у візі.


Мечеть Хісар в Ізмірі, Туреччина

Ізмір — третє за величиною турецьке місто. Тисячі туристів щороку прилітають саме сюди, щоб звідси вирушити на відомі турецькі курорти.

Тож якщо матимете змогу пройтися цим містом, обов’язково зайдіть у мечеть Хісар. Це найстаріший храм міста, збудований у 1592 році.

Мечеть Хісар багато прикрашена: на її стінах всередині можна знайти і кольорові орнаменти, і слова з Корану, і розкішні люстри, і майстерно різьблені двері. Саме завдяки красі інтер’єру цю мечеть радять відвідати всі путівники по Ізміру.


Портобелло-маркет у Лондоні, Великобританія

Тільки на Портобелло ви можете купити рекламні вивіски тридцятих років, знайти магазини, де продають швейні машинки столітньої давнини чи культову іграшку Британії — ведмедика Паддінгтона — в формі британського поліцейського.

Та й продавці нерідко є цікавими людьми, які з радістю розкажуть, як ходили на концерти The Beatles чи були свідками коронації Єлизавети ІІ.

Тому якщо доля занесе у столицю Великобританії — не пропустіть нагоду, сходіть на ринок Портобелло.