Чому розірвали дипломатичні відносини?

В Саудівській Аравії стратили шиїтського проповідника Німра аль-Німра. Це спричинило масові протести у Тегерані: демонстранти підпалили будівлю дипломатичного представництва. Це й стало причиною оголошення Саудівською Аравією про розрив дипломатичних відносин з Іраном.

Хто такий Німр аль-Німр?

Страчений шейх Німр аль-Німр

Шейх Німр аль-Німр — один з духовних лідерів шиїтської меншини в Саудівській Аравії. Він виступав проти автократичного правління королівської сім'ї, яка належить до сунітів, і домагався політичної і релігійної рівноправності в країні.

Шейх закликав до проведення вільних виборів і погрожував відділенням східних районів Саудівської Аравії, населених шиїтами. При цьому він не підтримував насильницькі методи боротьби і намагався дистанціюватися від Ірану — найбільшої країни, де офіційно прийнятий іслам шиїтського толку.

За що вбили шейха?

У 2011-2012 роках аль-Німр став одним з лідерів антиурядових виступів, що почалися в Саудівській Аравії на тлі "арабської весни" — руху за зміну режимів на Близькому Сході і в Північній Африці.

У липні 2012 року проповідник був арештований. Його звинуватили в озброєному опорі. Також шейха звинуватили в підбурюванні до безладів, непокорі влади і опорі поліції. Тож у 2014 році його засудили до смертної кари.

Як зреагував Іран?

Іран пригрозив Саудівській Аравії "божественною помстою". З такою погрозою після страти шейха аль-Німра виступив духовний лідер Ірану аятолла Алі Хаменеї. Він назвав страченого проповідника мучеником, який ніколи не закликав своїх послідовників до збройної боротьби і не був замішаний ні в яких змовах проти влади.

Міністерство закордонних справ Ірану заявило протест послу Саудівської Аравії і пообіцяло, що їй доведеться "заплатити високу ціну" за страту аль-Німра.

Як відбувалися погроми в Тегерані?

Протести під посольством

3 січня демонстранти увірвалися в посольство Саудівської Аравії в Тегерані, розграбували і підпалили частину будівлі. Поліція заарештувала понад 40 учасників нападу. Президент Ірану Хассан Рухані назвав дії демонстрантів "абсолютно невиправданими" і зажадав від міністерства внутрішніх справ знайти всіх погромників. У той же час іранський президент засудив страту аль-Німра.

Чи були раніше конфлікти між двома державами?

Конфлікт між Іраном і Саудівською Аравією став найбільшим за останні 30 років. У 1987 році під час хаджу в Мекку іранські паломники вступили в зіткнення з поліцією Саудівської Аравії. У результаті заворушень загинули понад 400 осіб. У відповідь відбулися масові акції в Тегерані, учасники яких розграбували саудівське посольство. У 1988 році дипломатичні відносини між двома країнами були розірвані. Їх відновили тільки через три роки.

У 2000-х роках новим приводом для конфлікту стала іранська ядерна програма. Керівництво Ірану довгий час звинувачували в прагненні отримати атомну зброю. У 2015 році була укладена угода, за умовами якої Іран згорне роботи в ядерних центрах в обмін на поступове скасування міжнародних санкцій.

Війна у Сирії: хто кого підтримує?

Наслідки війни у Сирії

Іран і Саудівська Аравія підтримують протилежні сторони конфліктів на Близькому Сході. У Сирії іранці надають допомогу уряду Башара Асада. На боці урядових військ діють бійці Корпусу вартових ісламської революції і бойовики ліванського радикального руху "Хізбалла", яке тісно пов'язане з Іраном.

Саудівська Аравія домагається відсторонення Асада від влади. В Ємені іранці підтримують повстанців-хуситів, які в 2014 році захопили столицю країни місто Сана і змусили до втечі президента Абд Раббо Мансура Хаді. Саудівська Аравія, яка підтримує поваленого президента, почала проти хусит військову операцію.

Відносини країн з США

Саудівська Аравія — головний союзник США в ісламському світі, Іран — головний супротивник. Американці довгий час користувалися військовими базами в Саудівській Аравії, до 2003 року там розташовувався великий командний центр військово-повітряних сил США на Близькому Сході. Саудівська Аравія входить в міжнародну коаліцію, створену США для боротьби з "Ісламською державою".

В Ірану з США немає навіть дипломатичних відносин: вони були розірвані в 1980 році після захоплення американського посольства в Тегерані.