Повістка для оновлення даних у військкоматі та повістка про мобілізацію – це зовсім різні документи. За ігнорування кожного з цих документів передбачені різні покарання, про що розповів адвокат Роман Сімутін.

Дивіться також Виїзд за кордон у 17 років: юристи відповіли, який документ обов'язково потрібно отримати

Що таке "бойова" повістка

Повістки, які можуть вручити військовозобов'язаним, поділяються на кілька видів:

  • повістка для уточнення даних видається для оновлення інформації про стан здоров’я, склад сім’ї, місце роботи тощо;
  • повістку на проходження військово-лікарської комісії. Після проходження комісії визначається, чи придатний військовозобов'язаний до служби, чи має обмежену придатність, або взагалі непридатний.
  • мобілізаційне розпорядження або "бойова повістка". Ця повістка видається військовозобов'язаному після проходження ВЛК, якщо він визнаний придатним до служби. Лише після цього етапу можливе направлення в бойові частини.

Повістка на відправку вручається особисто або надсилається поштою.

Важливо зауважити що навіть якщо громадянин не отримав повістку особисто, вона може вважатися врученою. Відповідно до пункту 41 постанови №560, якщо повістка була надіслана поштою і зафіксовано відсутність особи за місцем проживання, вона все одно рахується належно врученою.

Адвокат Роман Сімутін наголошує, що не всі, хто не отримав або проігнорував повістку, є ухилянтами. Існує багато обставин, через які людина може не отримати повідомлення від ТЦК.

"Ви можете бути відсутнім вдома з інших поважних причин, таких як відрядження, перебування у лікарні або просто вийшли в магазин, за дитиною тощо. Поширеними є і ситуації, коли працівник пошти взагалі не може попасти у під’їзд, обладнаний кодовими замками та домофонами. А чекати навіть десять хвилин, доки хтось з мешканців можливо вийде, він не буде", – пояснює юрист.

Яке покарання передбачене за неявку за повісткою

Неявка за повісткою для уточнення облікових даних або проходження військово-лікарської комісії тягне за собою адміністративну відповідальність у вигляді штрафу.

Ігнорування "бойової повістки" є кримінальним правопорушенням і карається позбавленням волі на строк до п'яти років.