Спільно з мужнім брендом Козацька Рада 24 канал розповідає про арсенал ЗСУ. В центрі уваги нового спецвипуску "Зброя перемоги" – техніка із Франції, що вже показала свої можливості.

Цікаво На захисті українського неба: як німецька техніка допомагає ЗСУ

Поки ж українці продовжують наближати перемогу кожен на своєму фронті, ми розповідаємо про самохідну артилерійську установку CAESAR.

Конструкція й тактико-технічні характеристики CAESAR

У 2007 році французи намагалися створити артилерійську установку, яка могла б забезпечувати вогневу підтримку для військових. Завдяки компанії Nexter, що спеціалізується на виготовленні військового озброєння, інженери розробили перший CAESAR.

Артилерійська установка перевершила всі очікування: вона може вести вогонь на 40 кілометрів. А це вже робить CAESAR небезпечним інструментом для ведення контрбатарейної боротьби.

CAESAR може стріляти на відстань у 40 кілометрів / Фото Збройні сили Франції

Важить САУ 18 тонн. Такі показники доволі великі, як для артилерійських систем. Це пояснюється тим, що замість гусениць CAESAR стоїть на колісній базі, що дозволяє швидко пересуватися між різними ділянками фронту.

Максимальна швидкість французької техніки – 80 кілометрів на годину, а запас ходу – 600 кілометрів. Для обслуговування цього "звіра" потрібно 6 людей включно з водієм.

Французький CAESAR обслуговують 6 військових / Фото Збройні сили Франції

Калібр у CAESAR – стандартний для зброї НАТО. Однак є можливість комбінувати боєприпаси, використовуючи активно-рекативні та снаряди, керовані GPS-системами.

До теми Артилерія – наша основа: як німецька техніка допоможе посилити можливості ЗСУ

Можливості CAESAR у веденні вогню

Окрім стандартних снарядів 155 калібру, CAESAR може вести вогонь французьким Ogre. Це протитанковий осколковий боєприпас, який знищує не тільки важку броньовану техніку, але й трощить укріплені позиції, центри командування і, що найважливіше, – живу силу ворога.

Тільки уявіть: такий снаряд містить 63 бомби з механізмами самознищення, а один CAESAR може випускати по 6 боєприпасів. Для ворога це серйозна проблема, адже із 1 залпу в бік росіян можуть вилетіти 378 бомб, які накриють вогнем площу в 3 гектари. А якщо ЗСУ випустять цілу батарею? Кількість "хороших росіян" суттєво збільшиться.

CAESAR і снаряди до цієї САУ / Фото Збройні сили Франції

Під час стрільби боєприпасами Ogre дальність ведення вогню зменшується із 40 до 35 кілометрів. Та це не заважає CAESAR працювати швидко й ефективно.

Читайте також Війна в Україні: що допомагає нашій артилерії одержувати перемоги

Французька САУ має темп стрільби від 6 до 8 пострілів на хвилину. Все залежить від дальності, інтенсивності використання та самих снарядів.

Оператори можуть вибрати для себе зручний та відповідний темп стрільби в залежності від умов ведення бою. Наприклад, в інтенсивному режимі установка може випускати по 3 снаряди на 15 секунд і заряджання при цьому є напівавтоматичним.

Броня та маневреність CAESAR

Броня в CAESAR стандартна для більшості артилерійських установок НАТО такого класу. Кабіна захищає екіпаж від куль стрілецької зброї, артилерійських та гранатних осколків. А враховуючи, що CAESAR працює з відстані в 40 кілометрів, можна вважати, що українські військові в цій САУ практично у безпеці. Адже далеко не вся російська артилерія може досягати таких дистанцій.

Як CAESAR може змінити ситуацію на полі бою: дивіться відео

До слова, CAESAR називають САУ на колесах. Все тому, що вона побудована на базі Renault Sherpa 6х6. Хоча є й покращена версія на шасі Tatra T-815 8х8. Україна отримала першу версію, але від того не менш смертоносну.

Шасі впливають тільки на можливість пересуватися між ділянками фронту і дають змогу долати більш складі перешкоди. А от на характеристики стрільби це жодним чином не впливає. Що 6х6, що 8х8 – це той самий CAESAR, створений для того, щоб перемішувати живу силу ворога, техніку і навіть укріплені позиції із землею.

Колісна база дозволяє швидко переміщатися між різними ділянками фронту. Однак суттєво зменшує прохідність у порівнянні з гусеничними САУ. Тут доводиться обирати: прохідність і броня чи швидкість та маневреність. Французи зробили ставку на другий. І не прогадали. Адже маневреність, швидкість і далекобійність ідеально поєдналися у CAESAR.

Отже, сучасні артилерійські системи мають низку переваг над радянськими установками, які сьогодні використовуються на фронті: починаючи зі швидкострільності та маневреності й закінчуючи автоматизованими пристроями й технологіями, які дозволяють точно визначати ціль, проводити балістичні розрахунки та визначати своє положення в просторі.

Простота використання, технологічність та потужність перетворили CAESAR на одну із найкращих артилерійських установок у світі. І сьогодні вона ефективно допомагає артилеристам ЗСУ протистояти російській агресії на фронтах.