Незважаючи на анонси щодо представлення проекту реформи Мінфіном, його матеріали так і не були опубліковані 27 серпня.
Але крім Мінфіну, над реформуванням податків працює Комітет Верховної Ради України з питань податкової та митної політики, а також – група експертів "Реанімаційного Пакету Реформ", "Нової країни", робоча група "Підприємці за реформи".
Реформи за Мінфіном
Заступник міністра фінансів Олена Макеєва в ефірі каналу "24" розповіла, що проект реформи має на меті зменшення навантаження на фонд зарплати.
"Тому перший крок, який відчує бізнес, – це зниження єдиного соціального внеску. Його було б краще об’єднати з податком на фізичних осіб, як у Великобританії. Адже, це суттєво спрощує ведення бізнесу", – зазначила вона.
Щоб наповнити бюджет, Мінфін планує відібрати пільги по ПДВ. Зокрема, якщо забрати у сільськогосподарських підприємств спеціальний режим компенсації ПДВ, то для бюджету – це плюс майже 11 мільярдів гривень, – сказала чиновник.
Крім того, у відомстві хочуть легалізувати гральний бізнес. За словами заступника міністра, якраз зараз працюють над розробкою правильного законодавства у цій сфері.
Що пропонує Рада
Заступник голови Комітету ВР з питань податкової та митної політики Андрій Журжій відзначив, що новий законопроект дасть змогу платнику податків оскаржувати результати перевірок в рамках кримінального провадження. Раніше заборонялось видавати податкове повідомлення-рішення під час перевірки, але тепер ця норма змінена.
У комітеті планують порахувати кількість податків, що несуть в бюджет мало доходів, і відмовитися від них.
Розрахунки експертів
У "Реанімаційному пакеті реформ" разом з іншими експертами, представниками бізнесу і громадськості, основними положеннями в податковій реформі вважають такі пункти:
1. Скорочення державних видатків відповідно до можливостей економіки.
2. Зменшення загального навантаження на заробітну плату (ПДФО і ЄСВ) – 20%.
3. Перехід до оподаткування розподіленого прибутку – 15%.
4. Податок на додану вартість – 20%, запровадження касового методу для малого бізнесу та механізму гарантованого відшкодування для експортерів.
5. Збереження спрощеної системи оподаткування і звітності.
6. Реформа системи соціального страхування, ліквідація фондів соціального страхування, впровадження державної соціальної гарантії.
Крім того, тут пропонують також реформувати адміністрування податків, а саме:
- впровадити єдиний рахунок для сплати загальнодержавних податків (крім ПДВ);
- впровадити повноцінний Електронний кабінет платника податків з 1 січня 2016 року;
- скасувати план штрафів за порушення податкового законодавства;
- ввести відповідальність посадових осіб за неправомірні дії та відшкодування завданих ними збитків;
- удосконалити норми щодо відповідальності за податкове шахрайство;
- ліквідувати податкову міліцію та розділення функцій збирання податків і розслідування податкових злочинів.
Незадоволення непрозорістю
Представники промислово-підприємницької спільноти висловлюють незадоволення непрозорою роботою Мінфіну над податковими реформами. Антикризова рада громадських організацій України та Українська спілка промисловців і підприємців опублікували звернення щодо підготовки змін податкового законодавства.
Дивує організація підготовки доленосних для бізнесу документів. Основним виконавцем є Міністерство фінансів, яке перш за все зацікавлене у збільшенні податкових зборів і демонструє наміри лише посилювати фіскальну позицію під час економічної кризи. Міністерство економічного розвитку та торгівлі, яке повинно бути ближче до реального бізнесу і від його імені замовляти зміни податкових правил, серед розробників податкової реформи немає,
– зазначено у зверненні.
На сайті Міністерства фінансів України повідомляється, що найближчим часом Мінфін планує подати на розгляд уряду та Верховній Раді проект податкової реформи. Втім, як розповів у коментарі "24" економічний експерт "Реанімаційного пакету реформ" Ілля Несходовський, поки що зрозуміти, що це будуть за зміни – неможливо.
"Незважаючи на те, що вони (Мінфін – "24") мали би опублікувати матеріали, які презентуватимуть на податкову реформу, хоча, насправді – їх немає. А опубліковане, за їх словами, – не зовсім те, що вони збираються використати в якості податкової реформи", – сказав експерт.
Читайте також: ТОП-поради як оформити земельну ділянку: закон і хитрощі