Політичний підтекст "Євробачення-2016" сподобався, звичайно, не всім. Деякі західні видання, зокрема німецька Die Zeit, у заголовку вказала на це прямо: "Видовище теж політичне", підкреслюючи, що "конкурс "Євробачення" мав би вважатися аполітичним. Однак перше місце України… дозволяє в цьому засумніватися".
У той же час багато західних видань відзначають надзвичайну емоційність виконання Джамалою пісні "1944", глибокий вираз очей виконавиці, в яких проблискували сльози і біль за долю свого народу. Фактично всі зійшлися на одній думці: перемога Джамали – протест проти Російської Федерації і демонстрація Європою того, кому дійсно належить Крим.
Найбільш влучно перемогу України назвало німецьке агентство DPA. В статті автори порівняли її з перемогою в дуелі між Давидом і Голіафом.
Україна здобула перемогу в дуелі проти великого суперника, як Давид проти Голіафа – як мінімум на сцені Євробачення, – пише видання.
Українські експерти також відзначають політичну складову перемоги. При цьому вони наголошують, що це перемога всієї нашої держави, оскільки на результат вплинуло і позитивне ставлення країн Європи до України. Втім, застерігають фахівці, зараз головне для України не допустити тих помилок, які були зроблені при проведенні "Євробачення-2005". Слово експертам.
Володимир Фесенко, директор Центру політичних досліджень "Пента"
Політична прихильність до України зіграла свою роль у перемозі Джамали, але головна складова — щирі емоції співачки.
Політичний аспект є. Тому що пісня з таким історико-політичним підтекстом, це був спосіб для Джамали привернути увагу до трагедії кримськотатарського народу. Тому політика тут присутня. Але перемогло все-таки мистецтво Джамали, її жива, щира, потужна емоція, яка була викликана тим болем, який є у неї, у її народу і у всієї України.
Перемога у Євробаченні – це перемога всієї нашої держави. Адже на результат вплинуло і позитивне ставлення країн Європи до України. Для нас важлива саме перемога, а не політичні наслідки. Нам не вистачає перемог зараз, і добре, що з'явилася ця. Це добра вістка. Думаю, нас чекають і інші перемоги.
Читайте також: Євробачення-2017: Що виграє Україна від проведення конкурсу
Тарас Березовець, президент Фонду національних стратегій
Перемога Джамали, яка родом з Криму, на конкурсі Євробачення – це політичне голосування в підтримку України. Це політична перемога, і про це мені говорили, не приховуючи, західні дипломати. З іншого боку, перемога Джамали – протест проти Російської Федерації. Ми бачимо, що Росія дійсно отримала несподівано низькі бали від традиційних країн, які її зазвичай підтримують. Це чіткий сигнал, що від Росії відмовляються сьогодні навіть її найближчі колишні союзники.
Водночас успіх Джамали – це моральний знак перемоги українського Криму. Знак підтримки і поваги до кримськотатарського народу. Втім, практичних наслідків, за його словами, це не матиме.
Деокупація Криму – не в площині "Євробачення", оскільки це дуже тривалий процес, який, на жаль, відбудеться нескоро. Можливо, через 15-20 років. Головне те, що така перемога ще раз недипломатичною мовою засвідчує, кому належить Крим, на думку Європи. Тобто Крим належить Україні. Ще раз актуалізована тема Криму в контексті міжнародного пісенного конкурсу.
Євген Магда, політичний експерт
Перемога Джамали у конкурсі "Євробачення" – можливість не тільки використати це для пропаганди України, а й підняти питання анексії Криму в усьому світі. В той же час Україні треба врахувати кілька моментів при підготовці і проведенні конкурсу в 2017 році.
По-перше, Україна повинна врахувати негативний досвід проведення "Євробачення" в 2005 році і не допустити тих самих помилок. Необхідно пам’ятати, що, як і зараз, тоді Росія була зацікавлена в дестабілізації ситуації в Україні і демонстрації того, що в нас все проходить з певними проблемами. Російські пропагандисти намагалися переконати світ, що їхати в Україну на "Євробачення" не варто. Насамперед туристам.
По-друге, не варто занадто політизувати образ Джамали, тому що вона як співачка має інше забарвлення. Потрібно подавати непрямі сигнали: через її сценічні костюми, виступи. Тією ж піснею "1944" Україна може нагадати і розповісти більше, ніж, якщо буде вдаватися до якоїсь примітивної пропаганди.
Богдана Бабич, керівник Інституту практичної політики
Україна завдяки Джамалі отримала додаткові можливості безпеки. Завдяки перемозі Джамали на Євробаченні Україна отримала нові можливості, знову заявила про себе на європейській арені, потрапила до уваги європейських ЗМІ, підняла питання кримськотатарського народу у сильній і несподіваній формі, показала, що мистецтво може бути сильнішим, ніж політика.
Мистецтво зачіпає людські емоції — це річ набагато сильніша, ніж зачепити інтелект, міжнародне право тощо.
Важливо побачити тенденції щодо України і до Росії, вони дуже помітні.
Приємно, що Україна виграла. Але Джамала не просто мала потужний виступ, чудове сопрано, і весь кримськотатарський народ за плечима. Вона не просто виграла, — а і ми отримали безпеку для України ще на рік від поширення військових дій на території України. Навряд, чи Росія наважиться на це. Навіть у цьому важко переоцінити внесок Джамали. З іншого боку, якби наша співачка була не такою обдарованою, як Джамала, вона навряд би чи змогла цього досягнути.
Євробачення має дві складові – і музичну, і політичну. Це видно по голосуванню країн, які віддають голоси за своїх сусідів, симпатиків тощо. Я розумію, чому Росія про це говорить. Але вона при тому забуває сказати, що коли Білорусь, Польща дають 12 балів Росії — то це теж політика.
Росіяни покладали дуже великі надії на цей конкурс. Якби вони його виграли — можна було б говорити про пом’якшення політики щодо Росії, про "спускання" Європою проблем в Україні. Натомість перемога збадьорила українців. Бо останнім часом було певне відчуття зневіри, людям не вистачало позитивних емоцій, надій. А коли з'являється надія — суспільство починає активно жити. Тому Джамалі за це велика подяка.
Василь Філіпчук, керівник Міжнародного центру перспективних досліджень
Якщо працювати так, як це зробила Джамала на Євробаченні, можна здобути значну політичну підтримку для України у Європі і світі. Перемога українки свідчить, що "не все ще пропало", у Європі сильні симпатії щодо України.
Якщо працювати, то можна досягти результату навіть з нинішнім, меншим рівнем підтримки України, ніж 2 роки тому. Наші дипломати часто говорять, що на Генасамблеї ООН не хочуть ставити складні питання типу оголошення Росії агресором. Але якщо працювати — як це зробила Джамала — то є в України шанс отримати підтримку і Європи, і світу.
Перемога на Євробаченні — це суто політична перемога. Євробачення має мало спільного з хорошою якісною музикою, воно завжди було політикою в музичній обгортці. Голосування всі часто мали саме політичний підтекст, слугували засобом демонстрації політичних симпатій чи антипатій. Як на мене, цьогорічне Євробачення стало одним з блискучих підтверджень політичної природи цього конкурсу і вподобань громадян.
Голосування українців на Євробаченні цього року має бути серйозним політичним сигналом для нашої влади.
12 балів Росії показують, що ура-патріотична риторика колишнього прем'єр-міністра і нинішнього президента вже не користується такою широкою підтримкою, як раніше. Попри те, що громадяни турбуються з приводу російської агресії, окупації Криму, але, очевидно, що їм вже далі не можна подавати російську агресію як причину всіх наших бід. Люди розуміють, що відповідальність президента і уряду за ситуацію в країні значно більша, ніж відповідальність російського агресора. Я сприймаю 12 балів російському співаку саме так.
Читайте також: Російський адвокат вимагає від державного каналу вибачитись перед Джамалою