Міністр економіки Айварас Абрамавічус анонсував, що вже з нового року в Україні відмовляться від трудових книжок.
Ховаємо совкову спадщину. Вислав на узгодження в інші органи пакет законів щодо скасування трудової книжки. Скасувавши потребу вести трудові книжки, ми позбудемось зайвої паперової бюрократії та заощадимо час працівникам та HR-співробітникам,
— зазначають у міністерстві.
Однак що ж запропонують замість цих паперових монстрів, чиновники пояснювати не поспішають. Експерти ж реагують спокійніше. Кажуть, що трудові книжки просто втратили своє значення. Застаріли. Як, наприклад, магнітофонні касети.
Будучи директором більше 30 років, різних компаній- малих і середніх, директором департаменту держінвестицій, відверто можу сказати, що ніде в світі вже не використовують трудових книжок. Останні трудові книжки були в Німеччині періоду до другої світової війни,
— запевняє експерт.
В Україні ж трудова книжка досі є головним документом, який підтверджує стаж та досвід роботи. Тоді як у Європі цю функцію виконує резюме або рекомендаційний лист.
Термін трудовий стаж теж відходить у минуле, кажуть фахівці. Тепер принциповим буде стаж страховий. Тобто розмір сплачених до пенсійного фонду платежів.
Пенсійним стажем має займатися Пенсійний фонд. Так воно і є. Вони зробили цю електронну систему. Кожен отримав свій індивідуальний податковий номер. У кожного є своя справа у ПФ. І там на кожного з нас вже є ця особиста справа,
— пояснює експерт.
Українці до новації переважно ставляться спокійно. Особливо молодь. Адже багато працюють за контрактом, поза штатом або взагалі неофіційно. Та й приймаючи на роботу, рідко який роботодавець оцінює кваліфікацію працівника за записами в трудовій. А от старші люди люди електронним системам поки не довіряють.
Відмовитись від трудових книжок в уряді планують вже з наступного року. Для цього парламент має внести зміни у більше ніж двадцять законів.