До пунктів перепуску з Кримом кілометрові затори

Перше, що впадає в очі на кордоні, це кілометрові черги вантажівок і легкових автівок. Очевидці розповідають, що дуже повільно працює російська сторона. Дуже повільно оформляють, дуже повільно йдуть продукти в Крим. А звідти Аксьонов заявляє, що Україна повільно пропускає.

На автомобільному контрольному пункті Каланчак прикордонники працюють спільно з митниками. Перевіряють кожну машину. Ретельно й швидко. Втім, деякі вантажі проходять перевірку ледь не годину.

Були в нас випадки переміщення контрабандних товарів, виявлення валюти в великих розмірах, які намагалися незаконно ввезти на материкову частину України. Також виявлялись товари, які в'їхали на територію України контрабандним шляхом, які приїхали з Росії. Найбільше це паливо-мастильні матеріали, – розповідає старший прикордонного наряду пункту контролю в'їзду і виїзду Каланчак Тарас Дець.

Кожен пункт перепуску підтримується батальйонами тероборони

Склад загонів і їхнє місце перебування на постах з метою безпеки контрольних пунктів прикордонники не розголошують. Так само не говорять і про батальйони територіальної самооборони, які чатують в кількох кілометрах від кожного пункту пропуску. Вздовж усього адміністративного кордону на Херсонщині – розгалужена система протитанкових ровів.

Часто рухаються безпілотні літальні апарати. Особливо в нічний час. Як правило, це з 23:00. Останній безпілотний апарат був десь, якщо не помиляюсь, три дні тому виявляли, – повідомив перший заступник начальника відділу прикордонної служби Червоний Чабан Ігор Панчук.

У приватній розмові прикордонники у Каланчаку розповіли про періодичні обстріли зі сторони Криму.

З вересня неповнолітнім потрібен паспорт для перетину кордону з Кримом

З 8 вересня дітям до 16-ти років необхідно перетинати кордон з тимчасово окупованою територією за наявності спеціальних паспортів.

Єдиний контрольний пункт для залізничного транспорту знаходиться вже у Запорізькій області. Кожен поїзд, що перетинає адміністративний кордон з Кримом, стоїть 50 хвилин у Мелітополі.

Документи громадян Російської Федерації, які отримані у автономній республіці Крим, є недійсними. І ми таких громадян, які пред'являють такі паспортні документи, повертаємо назад. І проставляємо відмітку в таких паспортних даних "відмовлено у в'їзді в Україну". Громадяни Російської Федерації, які в'їхали на територію України через пункти пропуску Керч, Сімферополь, тобто на території автономної республіки Крим, вони також вважаються такими, що незаконно потрапили на територію України, тому ми таких громадян також виявляємо, знімаємо з потягів, проставляємо "заборону на в'їзд на 3 роки" і повертаємо назад, – пояснив начальник відділу прикордонної служби контрольного пункту Мелітополь Андрій Дейнека.

Серед пасажирів поїздів майже немає громадян РФ

Як не дивно, у поїздах майже не було громадян Російської Федерації. Натомість, українці вкотре скаржаться на проблеми перетину кордону.

Відомості з кожного паспорту прикордонники вносять до спеціальної бази даних. З її допомогою можна визначити, чи дійсний документ і чи не знаходиться людина в розшуку. Втім, прикордонники обмежуються лише внесенням паспортних даних пасажирів. Огляд багажу проводиться вибірково. Таку саму перевірку проводять і у Криму.

Тим часом перетин кордону товарним транспортом став ще складніший. 27-го вересня в Україні прийнято закон "Про створення вільної економічної зони Криму та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України". Відтепер перевізники мають декларувати усі товари та мати спеціальні ліцензії. А кілометрові черги на кордоні з півостровом перетворились у десятикілометрові.